Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 22°C

Česká ekonomika na tom není tak špatně, jak se předpokládalo. Dopad války ukáže až další čtvrtletí

Autor: ČTK - 
29. dubna 2022
10:21

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,6 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Čísla jsou lepší, než odhadovali analytici, podle kterých je výrazný meziroční nárůst ekonomiky dán především srovnávací základnou. Ve stejném období loni zasaženém epidemií koronaviru ekonomika klesla.

„K meziročnímu růstu HDP pozitivně přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak přetrvával negativní vliv zahraniční poptávky,“ komentoval čísla ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Mezičtvrtletní vývoj podle ČSÚ pozitivně ovlivnily hlavně tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční obchod.

Meziroční růst hrubé přidané hodnoty nejvíce podpořilo stavebnictví a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Dařilo se také většině odvětví služeb, uvedl ČSÚ. Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí oznámí 31. května. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku česká ekonomika stoupla meziročně o 3,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 3,3 procenta.

V příštím období se promítne válka

Dnešní první odhady vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí ukazují na výrazné oživení ekonomiky po pandemii koronaviru, které ale v dalších čtvrtletích zastaví dopady války na Ukrajině v podobě vysoké inflace i problémů s dodávkami v průmyslu. Analytici počítají s celoročním růstem ekonomiky minimálně o více než procento.

Výrazný meziroční nárůst ekonomiky je podle ekonomů dán především srovnávací základnou. Ve stejném období loni ekonomika klesla. „Meziroční růst ekonomiky v letošním roce je podpořen i nízkou srovnávací základnou, pokud by totiž ekonomika celý letošní rok mezičtvrtletně stagnovala, stále vykáže meziroční růst o téměř dvě procenta,“ upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

„Česká ekonomika svým výkonem v letošním prvním kvartálu zřejmě dosáhla maxima možného. Česko tímto výsledkem sice zaostává za většinou svých partnerů v EU, rozdíl se ale podle všeho během prvního kvartálu snížil, když některé země, kupříkladu Francie, mezičtvrtletně stagnovaly, či se dokonce propadly. Za růstem české ekonomiky stála ve velké míře setrvačnost,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Od druhého čtvrtletí nicméně podle něj převáží negativní dopady války, a navíc se vyčerpá efekt loňské nízké základny.

Stagflace zatím nenastala

První odhad HDP podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové ukázal, že stagflace v Česku zatím nenastala, a to ani při inflaci přes 11 procent. „Růst byl dokonce trochu vyšší, než v makropredikci čekalo MF (4,3 procenta). I kdyby ekonomika ve zbytku roku stagnovala, celoroční růst by dosáhl minimálně jedno procento,“ uvedla na Twitteru. Stagflace je kombinace vysoké inflace a stagnace ekonomiky.

Předběžný výsledek je podle hlavního ekonoma Creditas Petra Dufka dobrým startem do letošního roku. „Zajímavější nicméně budou až upřesněná podrobná čísla, která budou k dispozici později. Ta teprve mohou naznačit, jak se se všemi nahromaděnými problémy daří vyrovnávat firmám i jak zasahují do života českých domácností,“ uvedl. Zároveň je podle Dufka téměř jisté, že se poměrně dobrý výsledek bude ve druhém čtvrtletí jen stěží opakovat. Nicméně stále je podle něj velká šance, že celoroční růst ekonomiky nezpomalí pod dvě procenta.

I podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera bude kvůli válce na Ukrajině, vysoké inflaci a šíření koronaviru v Asii od druhého čtvrtletí ekonomická aktivita pravděpodobně klesat. „Ekonomika podle naší nové prognózy vzroste letos pouze o 1,8 procenta. Její růst však bude z velké části dán nízkou srovnávací základnou loňského roku,“ uvedl.

„Česká ekonomika vykázala za letošním první tři měsíce solidní hospodářský růst, další čtvrtletí ale budou velmi pravděpodobně méně příznivá,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Za celý letošní rok čeká růst ekonomiky kolem jednoho procenta.

„Oba dva údaje – jak meziroční, tak meziměsíční – jsou slušné. Ukazují na to, že před ruskou invazí na Ukrajinu probíhalo silné oživení postcovidové ekonomiky. Válka ale způsobila nejenom šok, ale zároveň výrazně prohloubila přetrvávající materiálovou krizi a ještě více narušila dodavatelské řetězce,“ uvedl ředitel strategického poradenství PwC Česká republika Jan Hadrava.

Video  Chudoba nehrozí: Prouza radí Čechům, jak se připravit na těžší časy.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

bb88 ( 29. dubna 2022 11:24 )

Článek je Fialův fejk.

Zobrazit celou diskusi