Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Prouza o zdražování: Zemědělci uměle vytvářejí paniku. Ministr nepozná rozdíl mezi marží a ziskem

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
27. dubna 2022
05:00

Česko se nachází ve složité situaci. Meziroční růst spotřebních cen dosáhl téměř třinácti procent a vzhledem k mimořádnému propadu reálných mezd se výrazně sníží koupěschopnost obyvatelstva. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok navíc varoval, že na konci roku může české HDP klesnout k nule. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy se nemusíme obávat, že dojdou potraviny a nebudeme mít čím svítit a topit. To, co se děje podle něj znamená, že věci přestávají fungovat tak, jak jsme byli zvyklí. V Epicentru Blesk Zpráv se nevyhnul ostré kritice ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) a poukázal na nekalé praktiky některých českých zemědělců.

Nejproblematičtějším ekonomickým dopadem války na Ukrajině je pro Česko podle Tomáše Prouzy přerušení dodavatelských řetězců: „Dovoz z Číny, ať už se jedná o součástky, léky, zdravotnický materiál, to všechno se nahrazuje výrazně hůř.“ Co se týká zdražování či nedostatku potravin, jako je například pšenice, tam jsme dle jeho slov soběstační a jsme dokonce i velkým exportérem.

„Ministr zemědělství by se měl ptát zemědělců, jaktože loňskou pšenici, kterou měli ve skladech najednou ze dne na den po té ruské invazi na Ukrajinu začali prodávat za dvojnásobek. Oni ji nakoupili za ty loňské, nízké ceny… já nevím, jestli je to úplně správně, takto zneužívat situace, která se tady děje,“ podotkl Prouza, že se zde do velké míry opakuje podobná situace jako s prodejci pohonných hmot před dvěma měsíci.

Vláda zavedla kontrolu marží, ta však k zastavení růstu cen nepovede. „Já jsem si přečetl minulý týden velké titulky, jak pan ministr zemědělství bude kontrolovat marže a pak když jsem s ním mluvil, tak jsem zjistil, že úplně nepochopil, jaký je rozdíl mezi marží a ziskem,“ upozornil na to, že zisk je rozdílem mezi tržbami a náklady, které zahrnují nejen nákupní cenu, ale i náklady spojené s prodejem zboží. Ministerstvo by se mělo tedy spíše zaměřit na ziskovost a tam by se podle viceprezidenta Hospodářské komory, dopátralo překvapivých výsledků: „Ten kdo vydělá nejvíc jsou zemědělci, kteří tady uměle vytvářejí paniku. Titulky typu ‚chleba za 200', to je totální nesmysl,“ nebál se ostré kritiky ostřílený ekonom a současný poradce ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely.

Podle Prouzy by nejúčinnějším řešením bylo snížení DPH na potraviny. Na stole byla i varianta nulového DPH na bio potraviny, v současné chvíli ale naděje na toto opatření spíše skomírají. „Téma snížení DPH na zdravé potraviny je mrtvé,“ obává se Tomáš Prouza.

Českému průmyslu chybí mužská ruka

Ekonomické situaci v Česku by pomohlo otevřít český pracovní trh: „Ukrajinky se snaží pracovat, spousta z nich už pracuje, ale českému průmyslu chybí především ta mužská ruka, mužská práce. Ta dnes už nepřijde z Ukrajiny, ta musí přijít z jiných zemí, jako je Moldávie, Kazachstán, Mongolsko. A tady vláda podle mě nemá na co čekat, prostě ty české firmy mají zakázky, můžou vyrábět výrazně víc, než vyrábí dneska, můžou díky tomu platit vyšší daně, než platí dneska. Stačí, aby vláda zařídila, že tady bude více pracovní síly,“ míní Prouza.

Ubytováváte doma uprchlíky nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psané lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

20:59
Dnes

Žena ve věku 70 let byla hospitalizována po ruském útoku na jih Ukrajiny. Nikopol, město v přední linii Dněpru, bylo dnes podle regionálního guvernéra Serhije Lysaka terčem ruského dělostřelectva a kamikadze dronu. Důchodkyně byla při ostřelování zraněna střepinou a musela být převezena do nemocnice.

 

20:19
Dnes

Prominentní kongresman Jim Jordan dnes jako první republikán oznámil, že se uchází o post šéfa americké Sněmovny reprezentantů, z něhož byl při úterním historickém hlasování po devíti měsících odvolán Kevin McCarthy. Jordan dnes novinářům rovněž řekl, že si myslí, že dokáže republikánské kongresmany sjednotit. Podle reportéra televize CNN také uvedl, že nesouhlasí s urychleným projednáváním další podpory Ukrajiny.

19:53
Dnes

Americké ústřední velení v oficiálním prohlášení uvedlo, že již v pondělí bylo ukrajinským ozbrojeným silám předáno zhruba 1,1 milionu nábojů íránské munice, které se skladovaly od loňského roku. Jednotka zodpovědná za vojenské operace na Blízkém východě uvedla, že náboje ráže 7,62 mm byly původně zabaveny americkými námořními silami v prosinci.

Zobrazit celý online

Jirik-ta ( 27. dubna 2022 13:16 )

jenže náklady na výrobu svítiplynu by v dnešní době zamávaly trhem.

Jirik-ta ( 27. dubna 2022 12:28 )

krapotkin ( 27. dubna 2022 12:01 )

Nebyla by to taková šílenost, kdyby soudruzi v 80. letech nerušili výrobu benzí a svítiplynu z hnědého uhlí.

krapotkin ( 27. dubna 2022 11:59 )

Nebojte se, tihle pracovat ručičkama nikdy nebudou (leda by je poslali do makat do Jáchymova).

krapotkin ( 27. dubna 2022 11:58 )

Na p si nedosáhnu, proto jezdím na nákupy do IV. říše a na každém větším nákupu ušetří kolem 500 Kč.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa