Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Rozdělit plyn jako vakcíny a méně vytápět?! Niedermayer nastínil scénář při odstřižení Evropy

Autor: jt, ČTK - 
29. dubna 2022
05:10

Solidarita mezi zeměmi, jako byla v době covidu při nedostatku vakcín. Tak by se Evropská unie měla zachovat i v případě, pokud Kreml utáhne plynové kohouty. Neruský plyn by se tak mohl dostat i na Slovensko!

Scénář možného vývoje představil europoslanec Luděk Niedermayer (56, TOP 09) na dvoudenním pražském zasedání zástupců europoslanců Evropské lidové strany (EPP).

„Odhady říkají, že pokud by Vladimir Putin odstřihl Evropu o ruský plyn, tak v celé EU nám dohromady bude chybět 10 až 15 procent,“ řekl europoslanec Blesku, podle kterého evropské státy v posledních letech enormně zainventovaly do infrastruktury tak, že plyn nemusí proudit z východu na západ, ale může téct i opačným směrem.

„Tím bychom mohli maximalizovat dodávky neruského plynu a rozdělovat ho podobně jako v případě vakcín proti koronaviru tak, že by se dostal i na pomyslný konec trubky například na Slovensku,“ uvedl.

Méně vytápět

Podle něj jde hlavně o to, aby v případě nedostatku plynu v některých státech nemusely průmyslové podniky utlumovat výrobu, zatímco v zemích, kde bude plynu dostatek, by jejich konkurenti získali jejich zákazníky. A kde hledat úspory?

Podle Niedermayera je může najít každý u sebe. „Obrovské úspory jsou i v případě, pokud budeme trošku méně vytápět a v případě ropy jezdit pomaleji po dálnici. Potom by nešlo o žádné velké drama,“ myslí si europoslanec s tím, že v plynové krizi by měl lidem pomoct i stát. A to nejenom těm nejchudším. „Část podpory by měla být směřována i na střední vrstvy,“ uzavřel pro Blesk.

11:35
Dnes

Čína a Rusko dnes uskutečnily společnou leteckou hlídku na Beringovým mořem. V reakci na čínské a ruské letouny v blízkosti Aljašky odstartovaly americké a kanadské stíhačky; Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) ale situaci nevyhodnotilo jako hrozbu, informovala agentura Reuters.

Mluvčí čínského ministerstva obrany potvrdil, že Čína a Rusko uspořádaly společné strategické letecké hlídky nad Beringovým mořem v souladu s ročním plánem vojenské spolupráce. Jejich cílem je podle jeho slov prohloubení vzájemné důvěry a koordinace mezi oběma armádami. Hlídky nebyly zaměřeny na žádné třetí strany a „nemají nic společného se současnou mezinárodní situací“, dodal mluvčí.

10:10
Dnes

Ukrajinské ozbrojené síly v noci na dnešek zničily 25 z 38 dronů, které na ukrajinské území vyslalo Rusko. Uvedl to na telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk, podle kterého tři ruské bezpilotní letouny patrně přeletěly nad rumunské území. 

Ruské dronové útoky dnes v noci mířily na jihoukrajinskou Oděskou oblast a oblasti v centrální části země. Kyjevská správa podle ruskojazyčného serveru BBC uvedla, že se všechny drony mířící na město podařilo sestřelit.

„Izmajilský okres znovu čelil útoku. Rusové zaútočili drony na pohraniční oblast. V důsledku ostřelování byla částečně zničená administrativní budova, na místě propukl požár,“ uvedl šéf oděské oblastní správy Oleh Kiper.

8:12
Dnes

Syrský prezident Bašár Asad se v Kremlu setkal s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ten jej podle TASS varoval před hrozbou eskalace konfliktu na Blízkém východě.

Zobrazit celý online

EPP se přitom na zasedání frakce shodla, že by měla prosazovat jednotný a solidární postoj EU proti ruské agresi vůči Ukrajině. EPP podle europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) bude prosazovat, aby Ukrajina získala co nejdříve postavení kandidátské země EU.

„Stojíme za tím, aby Ukrajina dostala co nejdříve kandidátský status,“ prohlásila Šojdrová. Podle ní EU musí podporou unijních zemědělců zajistit také svou potravinovou bezpečnost kvůli výpadku ukrajinské produkce.

Předseda frakce Polák Jan Olbrycht doufá, že se Rusku nepodaří rozdělit jednotu unie například tím, že některým zemím jako Polsku a Bulharsku zablokuje dodávky plynu, a jiným ne.

EPP je největší ze sedmi politických skupin v současném Evropském parlamentu. Z jeho 704 členů sdružuje 187 europoslanců především za pravicově orientované konzervativní a křesťanskodemokratické strany. Za Česko jsou v EPP europoslanci TOP 09 a KDU-ČSL.

Video  Plán Česka při odstavení dodávek plynu  - Videohub
Video se připravuje ...

Staroduchodce ( 29. dubna 2022 14:39 )

Podle Niedermayera úspory může najít každý u sebe. „Obrovské úspory jsou i v případě, pokud budeme trošku méně vytápět a v případě ropy jezdit pomaleji po dálnici. Potom by nešlo o žádné velké drama,“ - ten blábolí jen aby byl slyšet. Pokud si musí občané platit plyn nebo benzín z osobních peněz, tak si např. ohřívání vody nezapálí a z garáže nevyjede. Pokud si tento pán zažádá v té evropské "válcovně" o cestovní náhrady a o příspěvek na bydlení v Bruselu, má oproti místní střední třídě (co to teda je?), která je z politických tlam čím dál víc zmiňována, neomezené možnosti. Ten má v genech komunistický pohled na svět. Ať si to podá jako zlepšovací návrh!

Hoonza ( 29. dubna 2022 05:44 )

"Podle něj jde hlavně o to, aby v případě nedostatku plynu v některých státech nemusely průmyslové podniky utlumovat výrobu, zatímco v zemích, kde bude plynu dostatek, by jejich konkurenti získali jejich zákazníky. "
To jako fakt? Další likvidace firem na "Východě"? Jsou to hlavy v tom Eurosojuzu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa