Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Drahota v Česku: Dovozní ceny paliv a energií stouply v říjnu meziročně o 124 procent

Autor: ČTK - 
11. prosince 2021
08:45

Dovozní i vývozní ceny minerálních paliv, zejména elektřiny, plynu, ropy a ropných výrobků, v říjnu meziročně dál výrazně stouply. Podle v pátek zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ve vývozu o 104,6 procenta a v dovozu o 124,2 procenta. V dovozu významně vzrostly i ceny ostatních surovin, a to o čtvrtinu. Růst cen energií, surovin, materiálů a polotovarů komplikuje život českým firmám. Surovin a polotovarů je navíc na celém světě nedostatek.

„V říjnu 2021 ceny vývozu a dovozu meziměsíčně i meziročně rostly. V meziročním srovnání se ceny zvýšily ve vývozu o 7,5 procenta a v dovozu o 9,9 procenta. Enormního meziročního růstu ve vývozu o 104,6 procenta a v dovozu o 124,2 procenta dosáhly ceny minerálních paliv, zejména elektřiny, plynu, ropy a ropných výrobků,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Růst celkového meziročního indexu dovozních cen byl nejvíce ovlivněn právě značným zvýšením cen minerálních paliv. Významně rostly ale také ceny ostatních surovin, především rud kovů, kovového odpadu a dřeva, které zdražily o 25,2 procenta. Ceny polotovarů stouply o 11,9 procenta, vyšší byly zejména u železa, oceli a neželezných kovů. Chemikálie v dovozu zdražily zhruba o 11 procent.

Rozhodující vliv měl vývoj ceny polotovarů

Podle říjnového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 86 průmyslovými firmami zaznamenaly za posledních šest měsíců nárůst cen hlavních surovin a materiálů pro výrobu tři čtvrtiny firem. Zhruba 27 procent firem pak zaznamenalo nárůst cen o více než polovinu. Přitom zároveň zhruba dvě pětiny firem v posledním půlroce prozatím své ceny nezměnily, pětina pak zdražila o méně než pět procent.

Rozhodující vliv na vývoj celkového meziročního indexu u vývozních cen měl podle statistiků růst cen polotovarů o 14,5 procenta, především železa, oceli, kovových a dřevěných výrobků. Výrazně rostly již zmíněné ceny minerálních paliv i ceny ostatních surovin, které ve vývozu zdražily o téměř 58 procent. Ceny chemikálií stouply o zhruba 13 procent.

Po očištění o kurzový vliv stouply meziročně ceny ve vývozu o 12,7 procenta a v dovozu o 15,1 procenta. Meziměsíčně vzrostly v říjnu vývozní ceny o 1,5 procenta a dovozní ceny o 2,6 procenta.

ČSÚ v pátek zveřejnil také celkový vývoj cenové hladiny v Česku. Spotřebitelské ceny v listopadu meziročně stouply o šest procent. Šestiprocentní růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v říjnu 2008. Aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě.

Video  Síkela navštívil Zemana: Řešili podporu malých a středních podniků i Green Deal.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

ruda43 ( 11. prosince 2021 09:29 )

Aneb jak onehdá pravili soudruzi,čekají nás "světlé zítřky"..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud