Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, sněžení -1°C

„Babišova“ drahota: Zvýšíme ceny, připustil Agrofert. Zdražení plánují i další

Autor: ČTK - 
11. října 2021
15:13

Skokově zdražují ceny elektřiny a pohonných hmot, Agrofert tak pravděpodobně bude zdražovat. ČTK to v pondělí sdělil mluvčí koncernu Karel Hanzelka. O kolik a jaké výrobky neuvedl. Největší nárůst cen je v rámci koncernu v chemických továrnách, kde se vyrábějí dusíkatá hnojiva.

Ceny elektrické energie, zemního plynu, pohonných hmot a dalších vstupů se skokově zvyšují. Zatím nejhůře pociťujeme růst cen v chemických továrnách, které vyrábějí dusíkatá hnojiva. Zemní plyn, který dramaticky zdražil, je zde nejen zdrojem energie, ale také vstupní surovinou pro výrobu hnojiv. Produkce hnojiv začíná být nerentabilní,“ sdělil ČTK mluvčí.

Rostoucí náklady podle něj dopadají i na potravinářský sektor, kde dramaticky rostou ceny obalů, fólií, plastů, ale i pšenice a jedlých olejů. „Ani my se v potravinářské výrobě pravděpodobně nevyhneme úpravě cen výrobků. (...) Zatím nebudeme konkrétní. O jakékoliv úpravě cen budeme samozřejmě nejprve jednat s našimi odběrateli a budeme hledat společná řešení,“ doplnil.

Agrofertu loni klesl zisk o 16 procent

Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst cen potravin. Meziročně stouply především ceny některých druhů zeleniny, mléka či olejů. Naopak levnější bylo vepřové maso nebo jablka. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Koncernu Agrofert, který patří do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), loni meziročně klesly konsolidované tržby o 0,7 procenta na 160,98 miliardy Kč. Zisk klesl o 16 procent na 3,76 miliardy korun, sdělil ČTK na začátku července Hanzelka. Hlavním důvodem zhoršení je podle něj dopad pandemie na odvětví mediálních služeb.

Koncern v ČR obdělává 116 000 hektarů zemědělské půdy, většina pozemků je podle mluvčího pronajatá. Na konci loňského roku zaměstnával zhruba 32 000 pracovníků, z toho asi 22 000 v ČR. Koncern sdružuje 198 ovládaných společností, jednu spoluovládanou a šest firem pod podstatným vlivem. Kromě zemědělství a potravinářství vlastní lesnické společnosti, podniká v pozemních technologiích a technice, logistice, dopravě či v médiích.

V Chocni budou muset upravit mzdy zaměstnanců

I Choceňská mlékárna bude nucena od příštího roku zvýšit ceny svých výrobků. Zdražují vstupní suroviny, obaly i doprava. Nárůst zřejmě nepřevýší deset procent, další zvýšení mohou způsobit marže v maloobchodní síti, řekl ČTK ředitel společnosti Pavel Marek.

„Ceny energií jdou jednoznačně nahoru, stejně tak ceny obalů z plastu, papíru i hliníku. Dotkne se to kompletně všech vstupních surovin, budeme také muset upravit mzdy. Náklady jdou enormně nahoru a meziročně to skočí o takové peníze, které bohužel nejsme schopni utáhnout sami,“ uvedl Marek.

frantacizek ( 12. října 2021 04:54 )

aneb firmu řídím jako stát..

frantacizek ( 11. října 2021 20:19 )

tak mohl jít do rezerv a nemusel zdražovat, nebo to rovnou dotovat nějakým maxi úvěrem PRO LIDI jako ze státního rozpočtu..

Viliam Kokavec ( 11. října 2021 20:18 )

No to nemyslíte vážně, že všechny podniky budou zdražovat a Agrofert, protože jej vlastnil AB, bude jako ostrůvek v moři snad ceny ještě snižovat? No to je zase článek.

illenne ( 11. října 2021 19:19 )

No jasně, že musí zdražit, aby bylo na drahé oblečení, kabelky, dovolené.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa