Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zemřel disident a politik Petr Uhl (†80). Manžela Šabatové komunisté roky věznili

Aktualizováno -
1. prosince 2021
21:37
Autor: ČTK, simao - 
1. prosince 2021
16:26

Ve věku 80 let dnes zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i v polistopadové éře zasazoval o ochranu lidských práv. ČTK to sdělila jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová.

Petr Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Novinář, bývalý disident a politický vězeň, signatář Charty 77 a dlouholetý zastánce lidských práv Uhl 8. října oslavil osmdesátiny. V letech 1990–1991 byl ústředním ředitelem ČTK.

„Petr Uhl byl ředitelem Československé tiskové kanceláře v dramatických porevolučních dobách. V této funkci položil základy jejího přechodu ze státní na veřejnoprávní agenturu,“ řekl dnes generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Pražský rodák vystudoval v roce 1963 pražské ČVUT. Poté krátce pracoval jako konstruktér a referent, od roku 1966 až do svého prvního uvěznění v roce 1969 působil jako středoškolský učitel.

Věznění za komunistů

Za své názory byl v procesu s Hnutím revoluční mládeže v prosinci 1969 poprvé zatčen a následně odsouzen ke čtyřem letům vězení pro údajné podvracení republiky. Po propuštění pracoval jako projektant v národním podniku Potrubí v Praze.

Uhl byl spoluzakladatelem, signatářem a aktivistou Charty 77 a dlouhá léta vydával nezávislý časopis Informace o Chartě 77. Rovněž spoluzakládal Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).

Pro údajné podvracení republiky byl podruhé odsouzen v roce 1979, tentokrát pro činnost ve VONS. Pětiletý trest odnětí svobody si odpykal ve věznicích na Mírově a ve Vinařicích. Po propuštění pracoval až do svého posledního zatčení jako topič.

Naposledy byl uvězněn 19. listopadu 1989 kvůli rozšíření zprávy o údajné smrti studenta Martina Šmída na demonstraci na Národní třídě. Jeho stíhání bylo zastaveno o týden později.

Členem Zelených

Po listopadu 1989 se zapojil do práce v Občanském fóru (OF), za které byl v roce 1990 zvolen poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. V 90. letech byl členem Občanského hnutí, mezi roky 2002 a 2007 byl ve Straně zelených, za kterou v roce v roce 2006 kandidoval do Sněmovny, poslancem se ale nestal.

Byl autorem či spoluautorem několika knih, například Právo a nespravedlnost očima Petra Uhla. Byl také držitelem celé řady ocenění, například Medaile Za zásluhy I. stupně, kterou mu v roce 1998 udělil prezident Václav Havel, ale i vysokých vyznamenání polských, německých či francouzských (mj. je rytířem Čestné legie). V roce 2018 obdržel při předávání novinářských cen Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 Cenu Opus Vitae za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a za osobní statečnost.

Jeho manželkou byla bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, se kterou měl tři děti.

Levicové postoje

Uhl se nikdy netajil svými levicovými postoji a zastával názory, které nebyly vždy populární, například v otázce poválečného odsunu Němců. „Takzvaný odsun považuju za vyhnání, které v podmínkách československého státu, jenž chtěl být demokratický, nelze ospravedlnit nacistickými zločiny,“ prohlásil před 13 lety, když dostal od Sudetoněmeckého krajanského sdružení Cenu Karla IV.

V minulosti byl Uhl mimo jiné také členem Rady ČT a Rady vlády pro lidská práva, řadu let působil jako komentátor deníku Právo, do kterého přestal přispívat v roce 2015. Poté psal do internetového Deníku Referendum a dalších internetových médií.

Video Jan Ruml o Antichartě: Nebylo mi z toho dobře, ti lidé se styděli, dnes jim to nevyčítám. - Jaroslav Šimáček, Petr Soukup

st.rec ( 2. prosince 2021 19:52 )

Určitě byl hodně rovný a čestný asi jako jistý havel co dodnes provozuje letiště...a tenhle manžel ombudsbáby neudělal vůbec nic,stejně jako ona v procesu 'spravedlnost'.
Youtube.com - žádost o nemilost

Pepek-Vyskoc18 ( 2. prosince 2021 03:49 )

To se Teda máš čím chlubit.

st.rec ( 1. prosince 2021 23:52 )

apoho ( 1. prosince 2021 21:55 )

Nevíte, proč je na Seznamu a Idnesu zakázaná diskuse k článku o úmrtí Uhla?
Asi proto, že to byl čestný a rovný občan a požíval hluboké společenské vážnosti nebo se snad pletu?

bullshit ( 1. prosince 2021 21:16 )

Něco jako dynastie komunistů Tomanů, dítko komunisty Tomana co ovládá kde co v zemědělství ( novodobí poctivě zbohatnuvší miliardář, něco jako Andy a další squadra křišťálů ) ??

Zobrazit celou diskusi
Další videa