Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo končí u policie. Spis už uzavřel, na tahu je žalobce

Autor: ČTK - 
14. května 2021
19:43

Policisté nemusí formálně prodlužovat lhůtu pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, prodloužena bude fakticky tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly. Ekonomický deník dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil ke konci května skončí u policie, odchází do civilu. Spis k Čapímu hnízdu podle serveru uzavřel s tím, že státnímu zástupci navrhne podání obžaloby.

V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. Lhůta pro skončení vyšetřování byla dosud stanovena do 15. května, podle Cimbaly není možné určit, jak dlouho ještě vyšetřování potrvá.

„S ohledem na skutečnost, že do současné doby nebyl spisový materiál s konečným návrhem státnímu zástupci předložen, s ohledem na skutečnost, že nynější fáze přípravného řízení bude pokračovat nejméně ve spojení s úkonem seznámení obviněných a jejich obhájců se spisem, vyřešením otázky případných návrhů na doplnění dokazování a zpracováním konečného návrhu ze strany policejního orgánu, dojde k prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování fakticky tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení, bez kterých není v zásadě ani možné vyšetřování formálně ukončit a spisový materiál státnímu zástupci předložit,“ uvedl Cimbala.

O tom, že Nevtípil Babiše a Mayerovou pozval, aby se seznámili se spisem, informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Podle serveru pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. „Jakou časovou dotaci si tato závěrečná fáze vyšetřování vyžádá, nelze v současné chvíli stanovit,“ doplnil Cimbala. Dodal, že pokud by bylo nutné, například v návaznosti na návrhy obhajoby, délku vyšetřování znatelně prodloužit, bude o tom informovat.

Ekonomický deník uvedl, že Nevtípil podle jeho zdrojů končí kvůli „tlakům, sledování a odposlouchávání kvůli kauze Bereta“. V té čelí několik lidí obžalobě kvůli údajnému vynášení informací z trestních řízení. Nevtípil byl podle webu údajně prověřován i kvůli kauze Vladimíra Sitty.

Podle dřívějších informací médií měl Nevtípil kauzu Neograph na starosti, soudkyně pražského vrchního soudu v rozsudku zkritizovala jeho práci při vyšetřování. Na základě rozsudku pak Nevtípila prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman dnes oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

viho ( 14. května 2021 22:50 )

Však právě prezident může trestní stíhání zastavit, bude-li podána obžaloba. A i státní zástupce má možnost zastavení, takže asi proto si tam teď chce Babiš dosadit někoho vlastního. Volby se blíží, tak Babiš to divadlo potřebuje už nějak rychle ukončit.

ANO_nam_bude_lip ( 14. května 2021 22:20 )

Proto soudruh velkokapitalista Babiš potřebuje dosadit svého nejvyššího státního zástupce.

sasajebal ( 14. května 2021 22:04 )

Tvoje VĚTY mají nádech pokročilé RETARDACE...

sasajebal ( 14. května 2021 21:59 )

Neumíš ČÍST troubo, že vyšetřování je skončeno a čeká se na obžalobu?

sorgedoktor ( 14. května 2021 21:14 )

Stejne jako v Americe ma ptezident pravo abolice.Taklze kdyz se to dosetri, muze vse zlegalisovat svym vyrokem, cimz se to stane takovou sestakovou histor­kou.­...Ven­koncem co jineho mu zbyva, nervim.-.

Zobrazit celou diskusi
Další videa