Levnější potraviny v Česku? Snižme DPH, volá svaz. Jeho šéf zmínil „perverzní“ situaci

Autor: ČTK - 
21. června 2020
15:23

Svaz obchodu a cestovního ruchu navrhne po vzoru Německa snížení DPH na potraviny. Její hodnota by se tak z 15 procent mohla snížit na deset procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl prezident svazu Tomáš Prouza. Návrh svazu je reakcí na novelu zákona o povinných kvótách na potraviny na pultech obchodních řetězců, kterou svaz kritizuje.

„Navrhneme to, když se bude projednávat rozpočet na příští rok,“ řekl Prouza s tím, že by byl rád, aby se DPH na potraviny snížila k 1. lednu 2021. „Dnes jsme totiž v pro mě až perverzní situaci, kdy DPH na pivo je nižší než na chleba,“ dodal.

Podle Prouzy je DPH na potraviny v Česku čtvrtá nebo pátá nejvyšší v Evropě. Návrh by měl mít podporu Agrární komory, uvedl v pořadu její odstupující prezident Zdeněk Jandejsek. „Určitě by bylo dobře to snížit. Pokud snížení DPH se promítne do snížení cen, tak se hlásím,“ řekl Jandejsek.

DPH na potraviny se podle Prouzy snižuje jako reakce na koronavirovou krizi v Německu. Měla by být na pěti procentech. Prouza dodal, že DPH na potraviny je v Česku jedna z nejvyšších v Evropě.

Zavedení nižší DPH na potraviny je podle Prouzy lepším řešením než povinné minimální množství českých potravin na pultech obchodů. Tento návrh skupiny poslanců kritizuje vedle Svazu obchodu a cestovního ruchu i Hospodářská komora. Podle nich by norma byla v rozporu s evropským právem a vedla by ke zdražování a snižování kvality zboží.

Pro návrh je naopak prezident Agrární komory, podle kterého by mělo jít pouze zhruba o 150 položek na trhu, ve kterých by se povinné kvóty požadovaly. Podle Jandejska je žádoucí, aby ČR byla soběstačnější v produkci potravin, které místní zemědělci dokážou vyrobit za stejných či nižších nákladů jako ti zahraniční.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců ze všech politických stran. Vložit ho chtějí do vládní novely zákona o potravinách, která řeší problém s takzvanou dvojí kvalitou potravin. Vláda chce zakázat prodej potravin rozdílného složení v podobných obalech.

jajas ( 21. června 2020 21:36 )

Sice slušný proslov, ale....jaké "jejich mzdy"?

gurke ( 21. června 2020 20:27 )

Ho Vada. Kdyby jste radši místo týdně sekaných trávníku pěstovali zeleninu a brambory.

wp3t ( 21. června 2020 19:59 )

multikulturní zmetku, kolik ty si toho už odevzdal na daních, že si takhle drzý. Tipuju tě na člena multikulturní ideologie pracujícího proti vlastní vlasti někde v nějaké zastrčené sorosovy organizaci a kující pikle proti své vládě v řadách antify.

jajas ( 21. června 2020 19:40 )

"Důchodci by si měli uvědomit, že DUCHODY VYŠŠÍ NEŽ JEJICH MZDY..."? Jako jaké "jejich mzdy"?

zdenek43 ( 21. června 2020 19:14 )

jak nechutne , jak hnus ...... VLADA SOUDRUHU /soudruhu-StBaku ANO 2011 + soudruhu-pratele z CSSD a samo soudruhu-komunistu z KSCM a jejich pratel/ v Cesku jde na ruku nadnarodnim retezcum .... a jeste jim chce nechat prachy z DPH ...... samo­oooo­oooo­oooo­ooo, ze pro ZAKAZNIKA - spodinu spodnich 10 milionu obcanu v CR to znamena , ze se ani o halir cena nesnizi ..........

!!!!! v roce 1994 byl podíl deseti největších obchodních firem v ČR pouhých 7 %. ... Supermarkety a hypermarkety dohromady představují 80 % celkového obratu sítě potravin. !!!!!

Ing. Marta N o v á k o v á /ANO 2011/ - od června 2018 do dubna 2019 ministryně průmyslu a obchodu ČR ve druhé Babišově vládě jako nestranička za hnutí ANO 2011. Předtím byla od května 2017 do června 2018 viceprezidentkou Hospodářské komory ČR a od května 2014 do června 2018 též prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

- Novakova - hlavní firmu U&SLUNO, která dodává software pro obchodníky? (Firma má stamilionový obrat a desetimilionový zisk, Marta Nováková v ní má 100 procent..... 2019 !!! - Nováková se nezbavila svých firem, jak slibovala před nástupem do funkce ministryně. Odešla jsem z vedení, víc nemusím, říká teď
.... Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) krátce po jmenování do funkce slibovala, že se zbaví podílů ve svých firmách. Nakonec jen odešla z jejich vedení......loňském rozhovoru zveřejněném na webových stránkách společnosti Fučík a partneři Nováková vstup do politiky ještě odmítala. „Kdysi mě to napadlo,“ přiznala,“ ale čím víc do toho vidím, tak jsem přesvědčená, že do politiky nepůjdu, protože nemohu říkat, co si myslím.“ Ve stejném rozhovoru si dále stěžovala, že česká politická reprezentace málo dbá o podporu podnikání a řemesel. „Sociální demokracie, která považuje podnikatele — kulantně řečeno — za škodnou, nenapomáhá jakémukoliv podnikání,“ uvedla Nováková.

KOZLA UDELAT ZAHRADNIKEM !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud