V českých lesích už narazíte na hřiby i kozáky. Expert prozradil, kde opravdu rostou

Autor: sova - 
31. května 2020
05:40

Růst hub tento týden vydatně podpořilo deštivé a teplé počasí, které na našem území tento týden panuje. Na první letošní výlety za houbami se tak můžou zejména o víkendu vydat lidé po celé republice. A jak dokazují fotografie od našich čtenářů, úlovky rostou. Jaké druhy a kde? To Blesk Zprávám prozradil mykolog.

„Vydal jsem se do lesa na Pelhřimovsku. Po půl hodině jsem to už chtěl vzdát, protože je v lese strašné sucho a nic tam nerostlo. Nakonec jsem ještě zašel do mladých břízek, kde se mi podařilo najít alespoň rodinku kozáků. Počasí přálo a tak výlet se vydařil,“ pochlubil se Blesk Zprávám pan Jaroslav a připojil i fotku.

Že je pro některé druhy hub příliš sucho, potvrzuje i mykolog Stanislav Tutka. „Především v okolí Loun a Roudnice na Labem nebo na Znojemsku, kde je snížené nasycení půdy, může být problém na nějakou houbu vůbec narazit,“ uznává Tutka.

Záleží na terénu, zkušenosti, ale i štěstí

Podobné sucho panuje aktuálně i na Třeboňsku, kde k procházkám po lese paradoxně láká tamní chráněná krajinná oblast. „Nedá se ale vyloženě říct, že tam lidé houby hledat nemají. Jejich růst je často nevyzpytatelný a naopak tam, kde bychom je čekali nejvíce, se nemusí objevovat vůbec. Záleží na typu terénu, zkušenosti, ale i štěstí,“ říká mykolog.

Podle něj v porostech nyní nejčastěji narazíme na jarní typy hub, zejména májovky nebo podtrnky. „Objevují se už i hřibovité houby, brzy začnou růst i žampiony,“ jmenoval Tutka.

„O bolavé břicho nikdo nestojí“

I přesto, že jedovaté houby se nyní v lesech vyskytují v nulovém nebo zcela minimálním počtu, podle experta bychom rozhodně neměli odbývat kontrolu čerstvosti ani očištění nasbíraných kusů.

„Otrava nám sice nehrozí, ale o bolavé břicho také nikdo nestojí,“ uzavřel mykolog.

krapotkin ( 31. května 2020 12:17 )

Stejný je to na Mostecku. Tam najdete hlavně podpapíráky, protože jisté etnikum vykradlo ze svých nových bytů toalety.

Bleskoska ( 31. května 2020 11:06 )

Expert houbař. Kdysi teda pytláci byli vlastně experti na tajný lov.

sorgedoktor ( 31. května 2020 10:14 )

Ono moravske lesy jaksi Blesk pominul..

naidka ( 31. května 2020 09:57 )

Paní na fotce s pejskem ho má pro jistotu i doma. Že by její ožrané houby tak zapáchaly?

altmanova ( 31. května 2020 09:24 )

a to v těch lesích lítali s náhubkem?!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud