„Zamořená“ kladenská továrna: Na štěnice narazili zaměstnanci i na ubytovně

Autor: Mii - 
15. ledna 2020
05:02

Štěnice v práci i v posteli? Tak by se zřejmě dala popsat realita několika zaměstnanců kladenské firmy Keihin. Poté, co si pracovníci fabriky stěžovali, že jejich pracoviště je nepříjemnými parazity zamořené, se na Blesk Zprávy obrátili další lidé. Podle nich se štěnice v minulosti objevily i na ubytovně, kde několik zaměstnanců přebývá. Ubytovna to potvrdila. Společnost Keihin mezitím zařídila dezinsekci svých prostorů.

Na ubytovnu se štěnicemi upozornil pan Jan. Popsal, že jeho syn začal v polovině roku 2018 pracovat ve firmě LEGO v Kladně, která se nachází v blízkosti Keihinu. Protože nebyl místní, zajistil si spaní na jedné z místních ubytoven, konkrétně ubytovně v prostorách Střední odborné školy a učiliště v Kladně Kročehlavech. Vzhledem k poloze objektu zde přebývá i několik zaměstnanců Keihinu.

„Tam (v ubytovně, pozn. red.) se syn poprvé seznámil se štěnicemi a pak tam ani nechtěl přespávat,“ uvedl pro Blesk Zprávy Jan. „Když přišel domů, tak byl samý krvavý pupen a bolák (…) navíc syn si ta malá ‚zvířátka‘ donesl i k nám domů do svého pokoje a proběhlo to tak, že od září 2018 jsme postupně museli zlikvidovat křeslo, pohovku a matraci,“ vzpomíná muž s tím, že nakonec byl nucen vystěhovat ještě další nábytek.

Štěnice podle něj pobyt syna na ubytovně značně znepříjemňovaly. Cítil je hlavně v noci, kdy jeho spaní bylo už tak narušené kvůli údajnému hluku z ostatních ubytoven. „Štěnice útočí v noční době, takže přes den za světla nejsou moc vidět. Jen když začnete používat spreje do skulin nábytku a u podlah, i v zásuvkách a podobně, tak začnou vylézat a prchat,“ popisuje Jan.

Syn si proto v jeden moment snažil kvůli štěnicím vyjednat slevu z částky, kterou platil za ubytování. „Hned si na něj přizvali nějakou mlátičku ‚gorilu‘ a donutili ho zaplatit celou částku (…) a na rozloučenou mu řekli, že kdyby měl ještě nějaké stížnosti, tak by si ho našli,“ tvrdí muž.

Závěrem Jan zdůrazňuje, že pokud se mají zaměstnanci zbavit problému jednou pro vždy, je třeba pečlivá likvidace štěnic nejen ve firmě, ale i v ubytovacím zařízení. „Neboť tento stav, co jsem popisoval, začal u našeho syna v polovině roku 2018 a postupná opakovaná likvidace tohoto hmyzu probíhala u něj v pokoji až do listopadu 2019,“ říká.

Štěnice si přinesli v prádle?

Ubytovna potvrdila, že štěnice se u ní vyskytly. „V dokumentaci jsme dohledali, že jsme skutečně 26. září 2018 informovali krajskou hygienickou stanici o výskytu štěnic v DM Sítná, 5. května 1870. Štěnice se vyskytly pouze na pokojích ubytovaných zaměstnanců montážních firem, kteří se pohybují po celé ČR a po různých ubytovnách,“ uvedla pro Blesk Zprávy zástupkyně Ivana Prošková.

„Vzhledem k tomu, že do té doby se na domově mládeže štěnice nevyskytovaly, je pravděpodobné, že štěnice do domova mládeže přinesli oni (zaměstnanci montážních firem, pozn. red.) se svým prádlem,“ dodala Prošková. Ubytovna podle ní s hygienickou stanicí celou situaci konzultovala a následně byla provedena celková dezinsekce. „Od tohoto data se již na domově mládeže štěnice nevyskytly,“ řekla.

Co se týče údajného vyhrožování, vedení ubytovny podle ní o žádném takovém chování neví. „Vzhledem k tomu, že vedoucí ubytování u nás skončila pracovní poměr v roce 2018, nemůžeme ji ani s nařčením konfrontovat,“ sdělila zástupkyně.

Keihin proti parazitům zakročil

Dezinsekci prostor již provedla i firma Keihin, byť původně odmítla výskyt štěnic pro Blesk Zprávy potvrdit. Opatření mělo proběhnout minulý týden. „Náš kolega našel v pondělí 6. ledna jeden kus hmyzu, který byl pravděpodobně štěnice. Na základě toho jsme okamžitě učinili opatření, a to dezinsekci, která proběhla v prostorách šaten 9. ledna a následně dezinsekce administrativní části a ostatních prostorů 11. ledna,“ popsala pro Deník.cz Barbora Vašáková z personálního oddělení společnosti.

Podle ní bude další kolo „odštěnicování“ probíhat za 14 dní. A pak ještě několikrát do roka. „To abychom zaměstnance uklidnili a zajistili kvalitní podmínky při práci v našem závodě. Následně chceme preventivní opatření provést ještě i o Velikonocích i v létě, abychom měli jistotu,“ zmínila.

Na celozávodní dezinsekci to přitom nejdříve nevypadalo. Jedna ze čtenářek Blesku minulý týden napsala, že zaměstnanci dostali pokyn pořídit si proti štěnicím antiparazitickou destičku. Ta ovšem podle námi oslovených odborníků nemůže fungovat.

Společnost Keihin Thermal Technology Czech spadá pod japonský koncern Keihin Corporation. Vyrábí kondenzátory do klimatizací v automobilech. Zboží dodává mimo jiné pro Volkswagen, díly proto můžeme najít i v automobilech Škoda. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

gurke ( 15. ledna 2020 11:45 )

Ale všichni zaměstnanci umí číst a psát

latecia ( 15. ledna 2020 11:24 )

Jj v zahranici bezne a to zejmena proto ze profesionalni firmy co to likviduji jsou velmi drahe. Mam takovou zkusenost v jednom hostelu s chorvatskym majitelem ten to vubec neresil az mu to komplet zavreli.

Bleskoska ( 15. ledna 2020 06:54 )

Jak dělají lékaři vstupní a cyklické prohlídky, že si nevšimli? Za peníze přece

mbmb ( 15. ledna 2020 05:25 )

nejen ubytovny,ale 5*Hotel v zahranici trapi stenice

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud