Štěnice v kladenské továrně: Dělníci se drbou, manažeři doporučují neúčinný preparát

Autor: blv - 
12. ledna 2020
06:30

V továrně máme štěnice, napsali vystrašení dělníci do Blesku i hygienikům. Kladenská firma Keihin jim doporučila, aby si pořídili antiparazitické destičky. Když jsme se v podniku ptali, co je na tom pravdy, řekli nám  jenom „bez komentáře“. Co se v továrně děje, ale prověřuje i krajská hygiena.

„Mamka pracuje v kladenské fabrice Keihin Thermal Technology Czech a celá utrápená mi psala, že v práci dostali zaměstnanci informaci o tom, že se u nich v práci objevily štěnice. Bez dalšího zdůvodnění či upřesnění konkrétního místa. Dostali pokyn, že si mají všichni koupit antiparazitickou destičku...,“ napsala Blesku jedna ze čtenářek.

Informaci jsme se pokoušeli ověřit přímo u zaměstnavatele její matky, tedy v továrně Keihin, která se zabývá výrobou části klimatizace pro světové automobilky. Telefonát byl velmi stručný: „K tomu se nebudeme vyjadřovat.“ Když jsme zopakovali otázku v té nejjednodušší formě „máte štěnice, nebo nemáte štěnice“, dočkali jsme se už jenom odpovědi: „Bez komentáře“.

Že se za zdmi továrny něco děje, potvrzují ale i další lidé. „Krajská hygienická správa obdržela informativní dotaz, v němž se pisatel obecně dotazuje na postup firmy při provádění likvidace štěnic v šatnách této firmy,“ uvedla mluvčí Dana Šalamunová. A dodala, že provozovatel sice nemá nahlašovací povinnost, ale musí zajistit speciální ochrannou dezinsekci. Pokud tedy firma Keihin oslovila specializovanou firmu, má splněno.

Pobavený expert: Přípravek z drogerie na štěnice nestačí

Manažeři také doporučili zaměstnancům, aby si za 130 korun v drogerii pořídili na vlastní náklady antiparazitické destičky. Když jsme se na účinnost zeptali Petra Helekala z firmy Pasti.cz, která se prodejem hubících prostředků zabývá, hodně ho to pobavilo: „To nepomůže, běžné prostředky z drogerie na tohle opravdu nestačí“.

Také podle Helekala je jediný správný postup zavolání deratizační firmy, která se zabývá i desinsekcí (hubením hmyzu) a používá mnohem účinější přípravky. Helekal zároveň varoval, že pracovníci továrny si snadno mohou štěnice přinést domů.

Štěnicím se daří zpravidla v šatnách

Na stránkách společnosti Keihin právě shánějí dělníky do třísměnného provozu, takže se tam výroba nezastaví ani v noci.  Blesk Zprávy se obrátily na firmu Deraplus, která se hubením hmyzu zabývá právě na takové úrovni, jaká by zde byla zapotřebí. Podle pracovnice Hany Macháňové by se štěnicím v továrních halách nelíbilo, ale v šatnách by se jim mohlo dařit dobře. „Zdravý neastmatický člověk by ošetřené prostory nesměl navštívit dvě hodiny, a astmatik dokonce osm hodin,“ řekla Blesk Zprávám.

Cena práce se odvíjí od čtverečních metrů, které se musí ošetřit. Zásah v obyčejném bytě přijde asi na 2500 korun. „Po čtyřech týdnech ho ale musíme zopakovat, abychom zlikvidovali další generaci, která se mezitím vylíhla z vajíček,“ upřesnila Macháňová. Podle ní štěnice si může domů přinést úplně každý, s čistotností to nesouvisí, ale musí s tím pak také něco dělat.

Společnost Keihin Thermal Technology Czech vyrábí kondenzátory do klimatizace v automobilech. Své výrobky dodává do automobilek Volkswagen, Audi, Saab, Mitsubishi Europe, General Motors a Suzuki. Patří pod japonský koncern Keihin Corporation.

rumovapalice ( 13. ledna 2020 07:37 )

panchovilla ( 12. ledna 2020 21:46 )

To mu nekecal nikdo,to je bohužel realita

arne100 ( 12. ledna 2020 21:31 )

Je to podivem že hygiena je tak laxní vůdči firmě!To ukazuje že ji něco podstrčili aby to ututlala.Jsme Čechách tak se nedivím už ničemu.K čemu vlastně hygiena je když nedokáže zakročit.Kdyby to byl nějaký malý soukromník to by si věděli rady.Cizáci si tady dělají co chtějí a náš stát není schopný tvrdě zakročit takže je vidět že pracující v česku nemají na nic nárok cizáci jsou přednější.

gurke ( 12. ledna 2020 21:05 )

Zku r vená firma. To si můžou dovolit jen v ČSSR.

offline ( 12. ledna 2020 19:48 )

Budou štěnice živé také příplatkovou výbavou vozu, stejně jako štěnice elektronické?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud