Sedm příšer z vaší domácnosti: Jaké potvory na vás číhají v bezpečí domova?

 • Autor: Štěpán Šimůnek,Veronika Pavlíková - 
  3. 10. 2015
  05:37

  Jste čistotní a v obavách ze štěnic, roztočů a podobných potvor pravidelně uklízíte? Zbytečně. Tyhle krvelačné hmyzáky stejně máte doma! Aniž to tušíme, nosíme si do bytu jejich vajíčka, z nichž se pak vyklubou příšery schopné přežít třeba i v elektrických zásuvkách. A detailní pohled na ně může nahánět hrůzu.

 • 1.Sekáč

  Vyznačuje se čtyřmi páry dlouhých nohou, které v případě nebezpečí může odvrhnout. Nejčastěji ho najdeme v rohu pokoje, odkud se večer vydává za potravou. Člověk jich během spánku prý spolkne až 8 za rok!

  Sekáč

 • 2.Rus domácí

  Je naším nejčastějším spolubydlícím v panelácích, kde má díky teplu po celý rok ideální podmínky pro rozmnožování. Přes den se skrývá ve škvírkách, po setmění vylézá a hledá potravu. Živí se odpadky, ale ožírá třeba i papír.

  Rus domácí

 • 3.Červotoč spížní

  Patří mezi obávané škůdce domácností. Už podle jeho jména je jasné, že se nejvíc vyskytuje ve spížích. Rád si smlsne na čokoládě, sušenkách, koření, pečivu a krmivu pro naše čtyřnohé mazlíčky.

  Červotoč spížní

 • 4.Štěnice

  Přes den spí v kobercích, gaučích, ale i v knihách a v noci po nás jdou. Jejich bodnutí je téměř bezbolestné, ale svědí, což nás nutí ke škrábání. Do otevřených ran se pak může dostat infekce.

  Štěnice

 • 5.Rybenky

  Nesetkáme se s nimi jen venku – protože přímo milují vlhké prostředí, jsou pravidelnými hosty v našich koupelnách! A jelikož rády konzumují cukr a mouku, můžeme na ně narazit i v kuchyni.

  Rybenky

 • 6.Vši

  Existuje jich celá řada (např. muňky, žijící mj. v porostu genitálií), nejznámější je však veš dětská. Můžeme ji chytit i v autobuse a roznést na celou rodinu. Odstraníme je pouze speciálními přípravky.

  Vši

 • 7.Roztoči

  Doma je máme stoprocentně, udává se, že jen v matraci jich každý hostí kolem dvou milionů! Jsou ale i v kobercích, čalouněném nábytku, v plyšácích, některé druhy i v mouce... Živí se šupinkami lidské kůže (85 %), vlasy, plísněmi, bakteriemi, vstřebávají okolní vlhkost, třeba z našeho potu... Běžným úklidem se jich zbavit nejde, na ně platí leda horký vzduch či voda anebo mráz. Sami o sobě nejsou pro člověka nebezpeční, ale problémy (ekzémy, vyrážky, ale i zánět spojivek či astma) způsobují jejich výkaly.

  Roztoči
  Roztoči

   

sores ( 3. října 2015 12:22 )

 Tímto hnusem hmizáckým se zabývají až od 20 století! V minulosti toho hnusu muselo být 1000x více, teď je vše umělé a plastické v čem ten hnus nemůže žít, tak o co jde???

saxi ( 3. října 2015 08:59 )

www.sos-stenice.cz

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud