Policisté na Ústecku bojovali se štěnicemi: Čistka na oddělení a vyhazov uniforem

Autor: kso, sab - 
26. října 2019
15:15

Na policejním oddělení Krásné Březno na Ústecku zkomplikovaly mužům zákona práci štěnice. V rámci dekontaminace museli vyměnit některou výbavu a oblečení, jak potvrdila policie Blesk Zprávám. Celá budova byla deratizována. Na Ústecku se jedná o již několikátý případ zamoření štěnicemi. 

Policisté z Krásného Března Blesk Zprávám problém potvrdili, i když se o něm původně nechtěli moc bavit.

„Na obvodním oddělení bylo objeveno několik štěnic (rozhodně se nejednalo o „zamoření“ objektu). Celá budova byla deratizována odbornou firmou, z preventivních důvodů došlo k výměně oděvních součástek několika policistů. Chodu obvodního oddělení ani výkonu služby se opatření nijak nedotkla,“ uvedlo obvodní oddělení.

„Není možné zjistit, jak se štěnice na služebnu dostaly, vzhledem k tomu, že obvodní oddělení je veřejně přístupné a určeno ke styku s občany; stejně tak se mohly do objektu dostat také kanalizací, nebo prostě z ulice či jinou cestou. Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že nastavit ‚preventivní opatření‘ není možné,“ dodali policisté.

Štěnice na Ústecku

Na Ústecku se nejedná o první případ výskytu štěnic. V září tohoto roku zamořily sanitky. „Letos jsme už museli nechat dekontaminovat celou jednu výjezdovou základnu v kraji. Za poslední týden evidujeme jenom v Ústí nad Labem tři případy, ve kterých nám pacienti zejména ze sociálně vyloučených lokalit a z ubytoven zamořili výjezdové vozy štěnicemi,“ vyjádřil se tehdy mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník pro Ústecký Deník. Všechny sanitky musely být podrobeny důkladné dekontaminaci. 

Jak štěnice poznat?

Štěnice se živí krví teplokrevných živočichů, převážně pak krví lidskou. Krev je u štěnic nezbytná pro vývoj, jsou závislé na jejich bílkovinných složkách. Štěnice sají krev v noci, většinou 10-15 minut třikrát po sobě. Hostitele vyhledávají pomocí tepla a oxidu uhličitého.

Štěnice domácí se vyskytuje tam, kde je vysoká hustota obyvatel, hlavně tedy ve velkých městech. Přes den bývají štěnice dobře ukryté, a tak není snadné je včas objevit. Schovávají se v konstrukci postele, v nočním stolku, za podlahovou lištou aj. Prvními příznaky výskytu štěnic jsou často jejich štípance.

Video Vyloučené lokality v Ústí nad Labem - Nikola Forejtová

patrix ( 27. října 2019 08:09 )

Veškeré informace o problematice nejen štěnic naleznete také na stránkách www.deratinsekt.cz

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud