Veterináře trápí neplatiči. „Pomoct musíme, peníze nevidíme,“ tvrdí zvěrolékař

Autor: blv - 
30. prosince 2019
06:05

Zatímco domácí mazlíček je často zdarma nebo symbolickou částku, náklady na léčbu vycházejí i na desítky tisíc korun. Pro někoho je přitom problém u veterináře zaplatit i dva tři tisíce, a tak nejsou neplatiči výjimkou. Veterinář ale pomoct musí bez ohledu na vlastní náklady. Pomohlo by povinné pojištění?

„Další, co nezaplatil,“ říká veterinář Jiří K. Za sebou má porod fenky císařským řezem. Zákazník prostě prohlásil, že nemá peníze. Ceny takových porodů se přitom u větších zvířat pohybují mezi 2500 až 5000 korunami.

Jsme ve venkovské ordinaci, kde jsou platby nižší než ve velkých městech. „Přišel majitel zuboženého psa,  který měl zanedbanou cukrovku a selhávaly mu ledviny. Udělal jsem, co se dalo, ale ty ledviny... Tam je jenom malá šance,“ pokračuje veterinář. 

V obou případech se nejednalo „jenom“ o vyšetření na přístrojích a o čas, který veterinář nedostane proplacený. Ale také o léčiva, takže je prakticky v minusu. Přitom v těchto případech nemá na vybranou.

„Veterinární lékař by v každém případě měl poskytnout první pomoc zraněnému nebo trpícímu zvířeti. Typickým případem jsou dopravní nehody. Určitě to neznamená jeho povinnost u preventivních zákroků jako například odčervení nebo vakcinace,“ říká Karel Daniel, viceprezident Komory veterinárních lékařů. I „zvířecí“ lékaře totiž zavazuje Hippokratova přísaha.

Kvalitní, ale drahá péče

Ne každému při pořízení mazlíčka hned dojde, že nejdražší není zvíře, ale následná péče o něj. A ta veterinární dokáže pěkně provětrat peněženku.

„Veterinární medicína učinila obrovský pokrok a umožňuje dnes zákroky a postupy zcela na úrovni medicíny humánní. Velmi nákladné mohou být například delší onkologická léčba, ale zejména komplikovaná přístrojová vyšetření, stejně jako rekonstrukce skeletu po nehodách a zraněních nebo operace páteře,“ upozorňuje Daniel. Ve specializované veterinární nemocnici v Brandýse nad Labem dokonce zvládnou i operaci nádoru na mozku. 

Svému zvířecímu miláčkovi můžete dopřát prakticky stejnou lékařskou péči jako jinému členovi rodiny. Akorát to je dost drahé. Hovoříme o desítkách tisíc korun v případě vážných úrazů nebo onemocnění. Podobně jako člověk, může mít pes a kočka zdravotní pojištění, které některé problémy pomůže vyřešit.

V současné době ho nabízí pět pojišťoven v ceně od 1662 do 4 320 korun ročně. Limit plnění je obvykle 20 000 korun, u PetExpert až 35 000 korun. Spoluúčast bývá 10 procent (u Halali 20 procent). Ceny se liší podle věku a velikosti zvířete. Staršího psa nebo kočku vám už ale nepojistí. Stejně tak vám pojišťovna nepomůže například v případě chronické nemoci. 

Možnosti léčby domácích mazlíčku se zlepšily. Takto veterináři pečují o zvířata na klinice na pražské klinice Jaggy.Možnosti léčby domácích mazlíčku se zlepšily. Takto veterináři pečují o zvířata na klinice na pražské klinice Jaggy. | Jaggy Praha

Příkladem častého úrazu je operace prasklých zkřížených vazů v koleni. „Existuje poměrně moderní metoda TTA (Tibial Tuberosity Advancement, pozn. red.), která je velmi šetrná a zvíře se po ní rychle dostává do formy,“ říká veterinář. Problém je cena. Ta se pohybuje u jedné nohy kolem 20 tisíc korun. 

Když přijde na placení

„V každém případě je vhodné, když je majitel předem informován o předpokládané ceně a alternativách léčby. Majitelé zvířat by neměli být překvapeni, pokud se setkají s požadavkem na složení zálohy před započetím dražších veterinárních zákroků,“ říká Daniel.

Veterinární komora v tomto ohledu své členy nijak zvlášť nechrání - veterinář je prostě podnikatel jako každý jiný. „Pohledávky za zákazníky jsou řešeny jako u kterýchkoliv jiných poskytovatelů služeb - v krajních případech postoupením osobám, které se zabývají správou pohledávek až případně exekucí,“ říká viceprezident agrární komory.

„Oni nakonec ale většinou zaplatí,“ říká veterinář Jiří K. A proč? „Tady jsou v okolí jenom vesnice, kde každý na každého všechno ví, oni se bojí, že by měli ostudu,“  uzavírá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

liskabystrouska ( 31. prosince 2019 11:14 )

na vesnici mozna jim pocka ale tady ani nahodou ve meste ...proto nenechavam volne behat psa je na voditku a ma nahubek ...

peyotl ( 31. prosince 2019 06:38 )

povinné pojištění? to by nám ještě scházelo. povinné všechno. navíc vás veterinář udá že nemáte čip

Mam_vas_u_prdeIe ( 30. prosince 2019 12:05 )

Moc se mi líbí jak vytáčím do běla koblihový odpad 🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗

Mam_vas_u_prdeIe ( 30. prosince 2019 11:57 )

Mně se zdá, ty kluku ušatá, že vytáčíš hlavně sám sebe. Ostatní z tebe mají jen prrrrdel🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗

muscula ( 30. prosince 2019 10:42 )

já psa nemám, ale ty máš h.o.v.n.o místo mozku nasrátile

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít