„Jděte se vykastrovat.“ Češi útočí na veterináře, že neléčí zadarmo. Ti trpí depresí

1080p720p360p
24. 2. 2019
07:01

Veterinářství vnímá řada milovníků zvířat jako práci snů. Ve skutečnosti jde o velmi náročné povolání, pracovníci se navíc leckdy setkávají s nepochopením lidí a dokonce vydíráním. Češi totiž často požadují léčbu jejich mazlíčka, přestože na to nemají peníze. V rozhovoru pro Blesk Zprávy to řekl veterinář Vojtěch Novák, podle kterého je taková situace velmi stresující. Zvláště když si nespokojení majitelé zvířat stěžují na internetu.

Je to odvrácená strana jinak naplňující a pestré práce se zvířaty a boj, který nemůže mít svého vítěze. Jde o to, jestli léčit nemocného mazlíčka zadarmo, když to nešťastný majitel žádá.

„Je to krásné povolání, které všichni děláme s nadšením. Ale je hodně stresující, denně jste v konfliktu, když za vámi někdo přijde se zvířetem, chce, abyste mu pomohl, ale nemá na to peníze. Nebo je za to nechce dát,“ říká Vojtěch Novák, ředitel pražské veterinární kliniky Jaggy. Podle něj si lidé mnohdy neuvědomují, že i veterináři mají náklady a nemohou léčit zadarmo.

Chtějí léčbu v sobotu a zadarmo

„Musíte to dělat za peníze, protože musíte z něčeho žít a udržovat svou praxi v chodu. A dneska jsou kliniky velké, pracují v nich desítky lidí. Ale řada klientů má pocit, že veterinář by měl jejich mazlíčkovi pomoc, když je nemocný. Teď hned, i když je sobota večer, nebo na to nemají peníze,“ popsal Novák nesnadnou realitu mnoha zvířecích lékařů. Podle něj patří právě tato profese k těm, kde je evidováno nejvíce sebevražd.

Veterináři v Česku pravidelně procházejí lynčem na sociálních sítích, kde si lidé stěžují, když nejsou s péčí nebo cenou spokojeni. „Je to náročné hlavně pro mladé kolegyně. Většina veterinářů jsou ženy, které milují zvířata. Holka tomu věnuje šest až sedm let práce, aby se vše naučila, a po dvou měsících si přečte, že se má nechat vykastrovat, protože nemá ráda zvířátka. Toto je frustrující,“ říká Novák.

Video „Jděte se vykastrovat.“ Češi útočí na veterináře, když mazlíčky neléčí zadarmo - David Budai, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Vedle klientů „bručounů“ a „vzteklounů“ je ale většina těch, kteří jsou za zdravotní péči pro svá zvířata vděční. A mnohdy tak s veterináři navazují velmi úzký a vřelý vztah. „Zvláště, když je to dlouhodobější záležitost. Já jako kardiolog se často setkávám s pacienty, které léčím dlouho. Nemůžu je vyléčit, ale snažím se jim prodloužit život, tak s těmi majiteli navážu blízký kontakt,“ říká veterinář.

Eutanazie ukončí trápení

Oproti běžným „lidským“ lékařům mají veterináři i jednu výhodu – mohou přikročit k eutanazii, aby se zvíře netrápilo. „Zvířata umírají stejně jako lidé. Je to něco, čemu se snažíte zabránit, ale někdy se to nepovede. Eutanazií můžeme zabránit většímu trápení. Je to cesta, když víme, že tomu pacientovi už nemůžeme zachránit život tak, aby žil normálně,“ dodává Novák.

anonym01 ( 8. března 2019 19:02 )

no oni jsou chudaci, lecit neumi, radeji psa nechte v nemocnici, vrati ho mrtvého. preci nepřiznají, ze jsou blbi a nevi co tomu psovi bylo, ze? ohrozili by další kšefty

anonym01 ( 8. března 2019 18:56 )

místo stiznosti by si mela ta veterinarni komora udelat poradek mezi svyma. Kryji se navzájem!

anonym01 ( 8. března 2019 18:36 )

Majitele radeji jedou za skutečnou odbornou peci za hranice. čišteni zoubku na drahe klinice s anesteziologem v česku? vratili mi psa mrtvého. ockovat v cesku dovedou i veterinarni technik. pani vetrinari.

anonym01 ( 8. března 2019 18:14 )

tihle pseudoodbornici spolehaji na to, ze je nikdo za mord nebude žalovat. Veterinarni komora? No kryji se na vzajem. Nad nimi uz neni nikdo. Kdyby provedla kontrolu statni veterinarni sprava za zanedbani pece, mohli by je pani vetove žalovat. a oporu mají prave v te komore. Tedy zbyva jen pitva v zahraničí, protokol a zaloba u soudu. Na to ta rodina ktera mazlika mela, nemá silu. Mazlika obreci, později si poridi jiné zvire. A vetove opet radí a inkasuji. Co ochrana spotrebitele a prava zvirat? Nad mnozirnami a podobnym tyranim se lide a zakonodarci pozastavuji, ale co veterinari kteri neumi? Na facebooku si nechavaji psat pochvaly, ale jsou to skutecni majitele? Dokaz to! mno, co finančni sprava?

anonym01 ( 8. března 2019 18:04 )

važení, češi neutočí na veterinare ze neleci zadarmo, ale ze NELECI VUBEC ! JEN INKASUJI A VYSLEDKY NIKDE! ! ZE to jsou čučkaři kteří vytahuji peníze z kapes majitele, JINDY ZVIRE UTRATI ZCELA ZBYTEČNĚ A dochazi k tomu mnohdy bez vedomi majitele. Dokaž to, reknou! Poridili si drahe diagnosticke pristroje z evropských dotaci jako mala firma. Kdyz je prusvih, prodaji se nejakemu tomu oligarchovi. Jejich vec, ale meli by dotaci vrátit v plne vysi. DIPLOM DOSTANE KAZDY BLB KTERY NEJEN NIC NEUMI, ALE NAVIC NEMA VZTAH K TOMU ZVIRETI. VZTAH MA JEN KE SVE PENEZENCE. NECHAPU PROC SE TEMA PODVODAMA UZ ZAKONODARCI NEZABYVAJI.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa