Nemoc dělá z jelenů „zombie“. Mohla by se rozšířit i mezi lidi, varuje expert

19. 2. 2019
19:12

Problém řeší poslední týdny myslivci po celé Americe a Kanadě. Tamní jeleny zachvátila epidemie nebezpečné nemoci nazvané chronické chřadnutí jelenovitých (CWD), která jim způsobuje postupné selhávání organismu. Přezdívá se jí proto často „nemoc zombie jelenů“. Zatím není známý případ přenosu na člověka, podle experta na infekční choroby Michaela Osterholma je to ale jen otázka času, informuje USA Today.

Zasáhlo to již 24 amerických států a dvě kanadské provincie. Kvůli CWD umírají jeleni po tisícovkách a myslivci si s tím neví rady. Nemoc ve zvířatech útočí na jejich mozek a míchu, postupně způsobuje dramatické hubnutí, ztrátu koordinace, slintání, nadměrnou žízeň, extenzivní močení a agresivitu. Všechny případy končí smrtí.

Že jelen CWD trpí, lze poznat až v pokročilé fázi nemoci. Není tak nic neobvyklého, že infikovaný jelen je uloven a skončí v pokrmu. Ročně se takto zkonzumuje 15 tisíc infikovaných jelenů a počet neustále roste.

V současnosti člověku maso z jelena trpícího CWD neuškodí. To se ale podle Osterholma velmi brzy změní. „Je možné, že se v následujících letech objeví lidské případy chronického chřadnutí jelenovitých spojené s konzumací kontaminovaného masa,“ uvedl odborník. Varuje, že může nastat podobná situace jako s nemocí šílených krav.

CWD bylo poprvé zdokumentováno na konci 60. let u jelena drženého v zajetí. Ve volné přírodě se pak případy začaly objevovat před 40 lety. Nemoc patří do stejné skupiny jako právě nemoc šílených krav nebo Creutzfeldtova–Jakobova choroba (CJD). Obě dvě tyto infekce rovněž pocházejí od zvířat a postupně se přenesly na lidi.

kapsa72 ( 19. února 2019 21:44 )

Nemoc silenych krav je snad podrobne popsana,a je to vlastne ochrana pred konzumaci vlastniho druhu. U cloveka se to nazyvalo "kuru" u lidojedu. Tohle je neco jinyho.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa