Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Svatomartinskou husu od českých farmářů už nekoupíte. U polských číhá salmonela

Autor: Sabina Dračková - 
7. listopadu 2019
05:30

Čerstvé české svatomartinské husy už v obchodech nejsou k mání. To kromě chovatelů potvrzuje i Českomoravská drůbežářská unie. Pozdě bylo dokonce už v září. Letos se u nás vylíhlo přes sto sedmdesát tisíc hus. Ani to ale vysokou poptávku posledních dnů neuspokojilo. Lidé neváhali za české husy utratit až 200 korun za kilo. Na pultech se teď dají objevit už jen mražené z Maďarska nebo z Polska. Odborníci ale varují, že u nich hrozí salmonelóza.

I přesto, že situace už není taková jako za první republiky, kdy se Češi dali označit za husí gurmány, stále je u nás tento druh drůbeže velmi oblíbený. Dřív se česká husí játra vyvážela třeba do Francie, kde šlo o velice žádaný artikl. Dnes už se exportuje jen něco přes dvacet tisíc housat ročně, 175 242 kusů jich spotřebují jenom Češi. Největší zájem je o ně právě na podzim v období svátku sv. Martina a pak v období Vánoc, konkrétně na Štěpána.

V mražených husách z Polska může číhat salmonela

V Česku se daří tradičnímu chovu hus na vesnicích. „V přírodních podmínkách by se ty husy s nejkvalitnějším masem správně měly vykrmovat pět měsíců,“ popsal chovatel hus Zdeněk Opatrný, který vede rodinné hospodářství, kde chová i slepice. Husy krmí hlavně ovocem a zeleninou či pečivem, které odebírá jako zbytky od obchodního řetězce, který by je jinak musel vyhodit.

„Krmné směsi používáme pouze v prvních dnech a to především kvůli tomu, že housata potřebují vyvážený poměr vitaminů,“ vysvětlil Opatrný. Dobře živenou husu poznáte už podle barvy. „Měla by být nažloutlá a klidně i načervenalá,“ řekl Blesk Zprávám šéfkuchař Petr Ježek. Husy z velkochovů ale rozhodně tak pestrou stravu nemají.

Problém je u hus maďarských, německých a hlavně polských. Ty se vykrmují jen osm až 10 týdnů a pak jdou na porážku. Navíc jsou většinou chované v halách a nemají k dispozici výběh ani vodní plochu jako u nás. Nejen, že české husy jsou chuťově výraznější, ale hlavně u nich nehrozí nemoci jako u těch z dovozu. 

Odborníci varují hlavně před mraženými husami z Polska. Problém je ve způsobu zmrazování. „U nás se podle legislativy používá ke zmrazení masa vzduch. V Polsku taková legislativa není a oni používají vodu. Jenže v té kádi se velice snadno vir salmonely rozšíří na další kusy masa,“ popsala problém s polským masem předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Husa je tučná, ale zároveň zdravá

„Kvalitní dobrou husu z Česka pořídíte obvykle okolo dvou set korun za kilo. Ty méně kvalitní a mražené se dají koupit už od stokorun za kilo,“ popsala Dlouhá. Podle ní je právě teď vrchol sezony, a tak ceny mohou být vyšší než po zbytek roku. Kachní maso pro Čechy zůstává svátečním jídlem. Zatímco ročně každý spořádá 28,4 kilogramu drůbežího, husího masa si dá každý průměrně 200 gramů za rok. Nejoblíbenější je u zdejších stále vepřové.

Video  Svatomartinskou husu z českého chovu už letos zřejmě neseženete.  - Českomoravská drůbežářská unie
Video se připravuje ...

„Velká obliba drůbežího masa mezi spotřebiteli je dána pro svou dietní povahu, ale také z důvodu snadné kuchyňské úpravy a dostupné ceny,“ řekla Dlouhá. Oproti například kuřecímu je husí maso mnohem tučnější. To ale neznamená, že je nezdravé. „Díky správné pastvě a tomu, že se husy dostanou na vodní plochu, obsahuje jejich maso omega 3 mastné kyseliny, dokonce jich má nejvíc ze všech dalších druhů,“ podotkl chovatel Opatrný.

Na sváteční stůl už ale podle chovatele čerstvou husu nepořídíte. „Já sám už mám čtrnáct dnů vyprodáno. Pořád mi lidé volají, ale říkám jim, že objednat si měli na začátku září,“ říká Opatrný. Jediná možnost je zkusit v supermarketu sehnat nějakou mraženou například z Maďarska. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie jsou ale srovnatelně kvalitní i české kachny.

Podle šéfkuchaře Petra Ježka je zásadní, jak je husa upravená, šikovný kuchař prý dokáže dobře udělat i tu mraženou, i když čerstvému masu se nic nevyrovná. „Hlavní je husu péct pomalu a na nízkou teplotu. Třeba na 80 až 90 stupňů, hotová by tak měla být za dvanáct až třináct hodin. Zůstane ale krásně šťavnatá. K ochucení stačí použít sůl a kmín a dovnitř dát třeba cibuli, není nutné vymýšlet nic složitého. Když budete husu podlévat a potírat medem, úspěch je zaručen,“ poradil.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi