Šachový velmistr zostudil Česko. Podváděl při hře, vyhmátli ho s mobilem na WC

Autor: tva - 
13. července 2019
15:15

Český šachový velmistr Igor Rausis (58) byl ve čtvrtek večer během turnaje ve Štrasburku přistižen při podvádění. Druhý nejlepší český šachový hráč po Davidu Navarovi byl rozhodčími přistižen, jak sedí oblečený na záchodové míse s mobilním telefonem v ruce. Pomocí něj analyzoval svou právě probíhající partii. Ke svému provinění se Rausis okamžitě přiznal a pravděpodobně jej čeká trest v podobě doživotního zákazu činnosti. Na případ upozornil web Lidovky.cz.

Podezření na to, že velmistr nehraje fair play, měla šachová veřejnost však už dlouho. Ve svém pokročilém věku totiž vykazoval až podezřele markantní zlepšení výkonnosti. Už před dvěma lety tak byl Rausis několikrát vyšetřován jak českými rozhodčími, tak Mezinárodní šachovou federací (FIDE).

Serveru Lidovky.cz navíc předseda Šachového svazu České republiky Viktor Novotný sdělil, že pochyby o Rausisově zlepšení panovaly i mezi hráči. Údajně o něm spousta hráčů i expertů říkala, že hraje jako robot. Podezření navíc vzbuzovalo i náhlé zlepšení, které u hráčů po čtyřicítce není vůbec obvyklé. Důkazy však chyběly, a tak Čech s lotyšsko-ukrajinskými kořeny stoupal mezinárodním žebříčkem stále výš.

Rausis byl rozhodčími přistižen, jak sedí oblečený na záchodové míse s mobilním telefonem v ruceRausis byl rozhodčími přistižen, jak sedí oblečený na záchodové míse s mobilním telefonem v ruce | Chess24.com

Rausis kvůli podezření nemohl hrát za reprezentaci

„Bohužel, nemám žádnou zbraň na svou obranu. Ve čtvrtek večer jsem byl záběrem z kamery přistižen, jak držím v ruce telefon během rozehrané hry. Nyní zaplatím nejvyšší cenu za porušení šachových pravidel,“ sypal si popel na hlavu Rausis v rozhovoru pro Lidovky.cz. S kariérou skončil.

Pomocí telefonu český hráč analyzoval svou právě probíhající partiiPomocí telefonu český hráč analyzoval svou právě probíhající partii | ChessBase

Velmistr byl navíc kvůli panujícímu podezření kolem regulérnosti jeho hry pravidelně vyřazován z české reprezentace. „Popravdě jsme nebyli rádi, že pan Rausis má u jména českou vlajku, ale nemohli jsme nic víc dělat, než jej neustále kontrolovat,“ řekl Novotný pro Lidovky.cz. Čtyřicátý nejlepší hráč mezinárodního žebříčku předtím reprezentoval Lotyšsko a Bangladéš.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pepen ( 14. července 2019 13:10 )

Myslím si že už mají velký přehled o České republice.Po revoluci 90 let- všem ostatním zemím předvedli politici a jejich kamarádi,jací jsou Češi!!!!Jak dokáží podvádět,krást a tunelovat !!!!Rozkradli a vytunelovali Českou republiku a kradou a podvádí dodnes !!!!Mladá blbá generace s komediantami nahání jednoho člověka na Letné a těm ostatním největším zlodějům a tunelářům snad odpustili !!!!Ona i Česká justice je v Česku slepá i hospodářská kriminálka....je mi z toho na blití !!!!!

tomik007 ( 14. července 2019 09:10 )

Typicky cekoslovensky velmistr

iFender ( 14. července 2019 08:23 )

Reprezentant k pohledani,Igors Rausis.To by me hanba fackovala o svedomi nemluve.

iFender ( 14. července 2019 08:15 )

Reprezentant k pohledani.Igors Rausis hmmm

iFender ( 14. července 2019 08:06 )

Ted jel nekam k mori i stou svoji podarenou rodinkou.Mozna tam je i ten jeho syn co psal a psal a psal….

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud