Pošta zruší 7000 míst a investuje 7,5 miliardy. Slibuje kratší fronty

Aktualizováno -
26. 6. 2019
11:45
Autor: ČTK, lan - 
26. 6. 2019
07:01

Česká pošta do své restrukturalizace investuje 7,5 miliardy korun, částečně ji chce financovat prodejem nemovitostí. Do roku 2021 se chce vrátit k zisku v řádu desítek milionů korun. Pošta také sníží počet pracovních míst o 7000 ze stávajících 30 tisíc během šesti let.

Restrukturalizace má přinést jednodušší a rychlejší fungování služeb a pošty bez front. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Roman Knap.

Pošta uzavřela minulý rok s provozní ztrátou přesahující miliardu korun. Podle Knapa je podnik v provozní ztrátě již čtyři roky, za loňský rok to bylo ale poprvé, kdy byla otevřeně přiznaná a nebyla dorovnána do kladné nuly prodejem majetku.

Pošta je již dlouhodobě ve ztrátě. Pokud bychom nepřikročili k systémovým změnám ve struktuře České pošty, do několika let by Česká pošta přestala existovat,“ řekl Knap.

Mezi nejvíce nedostatkové profese patří pracovník přepážky, řidič, doručovatel balíků i listovních zásilek. Nedostatek lidí souvisí s nízkou nezaměstnaností a donedávna také s nízkými platy, které pošta nabízela.

Základem restrukturalizace je rozdělení společnosti na tři obchodní jednotky pod hlavičkou skupiny České pošty. Každá obchodní jednotka bude mít samostatné účetnictví a zodpovědnost manažerů za své hospodářské výsledky.

Pracovníci pošty mají dostat přidáno

Pro zaměstnance podnik počítá s lepším mzdovým ohodnocením, které bude odpovídat požadavkům na vyšší kvalifikaci. Snižování počtu míst se uskuteční přirozeným způsobem, protože každý rok z pošty odejde zhruba 8000 pracovníků, za které musela hledat náhradu.

Pošta loni poprvé od vzniku v roce 1993 vykázala ztrátu, a to 275 milionů korun proti předchozímu zisku 91 milionů Kč. Skutečná provozní ztráta bez započítání pohledávky vůči státu za univerzální službu byla 1,075 miliardy Kč.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

a-z- ( 26. června 2019 16:52 )

Kratší fronty jim věřím.. Páč na poštu chodí jen blázni.

aaobcanka ( 26. června 2019 16:50 )

Ve všem nás údajně naši "tuneláři" od Klause (se Zemanem) zaprodali Západu hned po revoluci. Dali jim prý zdarma banky a k tomu z našich daní pobídkovou "injekci" ve formě x miliónů, dále zírám, že Belgičanům i ČP st. p., jiným Zápaďákům mnohé pozemky, továrny a jiné nemovitosti atd.

Hamáček nedávno hlásal, že vyhodí manažery z ČP st. p. Tak co udělal s přebujelým, nenažraným managementem s platy statisícovými ?
....­....­....­....­....­....­....­....­....­....­....­....­....­....­....­....­..

PL, Letná , Jan Cidrych, 26.06.2019 14:15:52 :

Odměny za demonstrace ! Formulář prý pro demonstranty údajně zněl takto : Tento formulář nikde nesdílejte, ani jej nezasílejte nikomu jinému. Slouží pouze pro účely demonstrujících. Vyplněním formuláře souhlasíte se zasláním této odměny na Vámi uvedenou adresu nebo bankovní účet.
*Povinné pole E-mailová adresa * Vyberte z demonstrací, kterých jste se zúčastnil * 6.5.2019 Staroměstské náměstí Odměna 400,- Kč 21.5.2019 Václavské náměstí Odměna 400,- Kč 23.6.2019 LETNÁ Odměna 500,- Kč 4.6.2019 Václavské náměstí Odměna 500,- Kč Jiné: Měli jste vždy vlastní transparent? * ANO (Odměna 100 Kč) Ne Ze kterého města jste přijeli? * Jaké jste měli náklady na dopravné na demonstraci? * Kam si přejte zaslat odměnu za demonstrace? * Uveďte jméno a příjmení * Uveďte adresu * (smazáno nějakou sluníčkářskou redakcí pro porušení údajně Etického kodexu)

zdenek43 ( 26. června 2019 16:04 )

jooo kdyz POSTA - Česká pošta, s.p., je státní podnik provozující poštovní služby na území České republiky a se zhruba 31 tisíci zaměstnanci - M A K A pro Československá obchodní banka, a. s. - CSOB - majitel - KBC Bank N.V. je belgická univerzální banka

Česká pošta a ČSOB podepsaly desetiletou smlouvu o poskytování bankovních a pojišťovacích služeb
Česká pošta a skupina ČSOB dnes na hlavní poště v Praze podepsaly smlouvu o spolupráci v oblasti bankovních a pojišťovacích služeb s desetiletou platností. Účinnosti smlouva nabude od 1. ledna 2018. Česká pošta a skupina ČSOB tím navážou na již čtvrt století trvající spolupráci pod značkou Poštovní spořitelny. Výsledkem partnerství bude výrazné zvýšení tržeb České pošty a růst rentability, investice skupiny ČSOB v řádu stovek milionů korun a navýšení počtu specializovaných přepážek na poštách až o 60 procent. Platnost stávajících smluv České pošty na zajištění finančních služeb vyprší ke konci roku 2017.

++ Vláda Bohuslava Sobotky byla od 2014 do 2017 - Andrej BABIS - 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí od 2014 do 2017......

muscula ( 26. června 2019 15:54 )

at poštu zruší úplně a nic se nestane. banky a dopravci na tom vydělají a lidi taky.

zdenek43 ( 26. června 2019 15:50 )

psal se rok 2013 ........ vlada PRAVICE chtela zrusit take pobocky POSTY aaaaa nastal TIATR .......... nestalo se tak .......

dnes je rok 2019 u vlady jsou prave TI KRIKLOUNI Z ROKU 2013 ....... A Posta rusiiiiiiiiiiii ???!!!!!

noooooooo a SOUDRUZI ODPURCI to zase v y r e s i l i ----- podojili STATNI POKLADNU - tedy pokladnu nassss vsech - Kompenzační fond vznikl po liberalizaci trhu s poštovními službami v roce 2013. Jeho cílem bylo odškodnit Českou poštu za to, že provozuje ztrátové pobočky v malých městech a na vesnicích, takzvanou univerzální službu. Od roku 2015 ale platí nový poštovní zákon, podle kterého jsou ztráty hrazeny přímo ze státního rozpočtu. Česká pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí, z toho víc než 90 procent v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni podle předběžných údajů snížila hrubý zisk na 190 milionů z předloňských 302 milionů korun.

nooooo a je rok 2019 - VLADA TI SEMI S O U D R U Z I ....... aaaa Posta rusiiiii 7.000 mist .......

Zobrazit celou diskusi
Další videa