Poplach vzbudila událost, k níž došlo ve čtvrtek odpoledne na poště v Jinonicích. „Došlo k poškození obsahu v zásilce. Ze zásilky vytekla černá zapáchající tekutina, při manipulaci se zásilkou se touto tekutinou potřísnila na obličeji pracovnice pošty a zkolabovala. Pošta pak byla uzavřena a byla přivolána policie, záchranka a hasiči,“ popsal situaci mluvčí České pošty Matyáš Vitík. „32letou ženu jsme převezli do motolské nemocnice na urgentní příjem kvůli intoxikaci neznámou látkou,“ řekla pro Blesk.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Hasiči celý prostor odvětrali, chemici následně neznámou látku analyzovali. Podle policie a hasičů šlo o lehce zásaditou látku na bázi přírodního rozpouštědla, nebylo to nic jedovatého. „Ve vyšší koncentraci ale může způsobit zdravotní potíže,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Policie okolnosti události prošetřuje, mimo jiné prověřuje odesílatele i adresáta.

Kavka uvedl, že k podobným událostem hasiči v Praze vyjíždějí zhruba čtyřikrát do roka. Například před dvěma měsíci vyteklo na jedné z poboček pošty ze zásilky savo. Zdůraznil, že by lidé měli vědět, co lze poštou posílat a jak obsah zabezpečit.

Pravidla pošty obsahují jednak seznam věcí, které nesmí zásilka obsahovat, a zároveň soupis věcí, které mohou být obsahem zásilky jen při splnění zvláštních podmínek. Pošta nedovoluje posílat například výbušniny, radioaktivní látky, jedovaté a žíravé látky či hořlaviny. Některé věci lze posílat pouze při splnění zvláštních podmínek, například u tekutin je podmínkou to, že nemohou vytéci z obalu poštovní zásilky nebo obalem prosáknout.

Fotogalerie
7 fotografií