Bělobrádek otevřeně: Nestačím pětileté dceři. A kvůli roztroušené skleróze mi padají i věci

30. května 2019
05:20

Velmi otevřeně promluvil ve středu v Epicentru Blesk Zpráv poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) o roztroušené skleróze, kterou od mládí trpí. Přiznal, že mu padají věci z rukou a jen ztěžka si zapne knoflíček košile. “Mám chromé prsty. Já jsem amatérsky jako samouk hrál na kytaru, to už mi moc nejde,“ popsal poslanec. Také ho lidé pro jeho problémy s chůzí několikrát považovali za opilého a kvůli únavě z nemoci nestačí držet krok se svou pětiletou dcerou.

Bělobrádek popsal, že lékaři mu roztroušenou sklerózu diagnostikovali na vysoké škole, kdy se jeho potíže už nějakou projevovaly mravenčením v prstech, neúměrnou únavou a velmi často potřeboval močit. „Bylo to velmi nepříjemné. Já jsem končil veterinu a bylo jasné, že s touhle diagnózou bude problém. Ale myslím, že jsem to nakonec z rodiny přijal nejlépe. Mým rodičům se zhroutil svět,“ dodal s tím, že on sám to vzal chladnokrevně.

Prý bylo jeho výhodou, že má roztroušenou sklerózu v mírné formě a zareagoval poměrně rychle na léčbu. O politice tehdy zatím neuvažoval, po vysoké škole osm let pracoval nejdříve jako úřední veterinární lékař. „Na druhou stranu ta choroba přispěla k tomu, že jsem se na politiku dal, protože jsem zažil šikanu. Zaměstnavatel nerespektoval to, že jsem vážně nemocný člověk a nutili mě dělat práci, kterou jsem měl od lékaře zakázanou,“ vysvětlil někdejší předseda lidovců.

Poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) byl hostem Epicentra 29.5.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek.Poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) byl hostem Epicentra 29.5.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. | Blesk:Czech News Center, a.s./Martin Sekanina

Nestačím pětileté dceři

Odstoupit letos v březnu z vedení KDU-ČSL se Pavel Bělobrádek prý rozhodl ne přímo kvůli tomu, že je nemocný, ale kvůli rodině a tomu, že nedokázal dávat své politické straně jako předseda to, co potřebovala. A taky kvůli únavě. „Já mám teď zhruba tak kondici tříletého dítěte, co  se týká běhu nebo chůze,“ postěžoval si lidovecký poslanec.

Už delší dobu podporuje osvětu o nemoci, aby se mezi veřejností zvýšila informovanost, ale i zepšila pomoc a podpora pacientů. „Mladí lidé mezi 18 a 30 lety nesmějí podceňovat brnění, horší hybnost, ztrátu zraku, což jsou velmi časté příznaky a že musí jít k lékaři,“ zdůraznil Pavel Bělobrádek.

Včasná diagnóza - půl úspěchu

Je také podle něj potřeba mít ve zdravotnictví dostatek neurologů, kteří budou schopni podchytit nemoc včas u co největšího procenta nemocných. „Kolegu operovali na koleno, aby pak zjistili, že nemá problém s kolenem, ale že má roztroušenou sklerózu, protože kulhá,“ popsal politik bizarní případ z minulosti. Situace se už ale podle něj naštěstí velmi zlepšila.

Rodiče a lékaři by měli roztroušenou sklerózu u dětí včas odhalitRodiče a lékaři by měli roztroušenou sklerózu u dětí včas odhalit | Profimedia

Roztroušená skleróza je nevyléčitelná choroba, která postihuje centrální nervový systém. Napadá nejdříve ochranný myelinový obal nervových vláken a pak i nervy samotné. Od nenápadných příznaků postupuje dál, až se z pacienta stává invalida upoutaný na vozík. Včasná a správná léčba v kombinaci s pozitivním přístupem může nemoc zpomalit, tedy oddálit stadium invalidity, ale ne zastavit, ani vyléčit. 

Nejčastěji jí onemocní lidé ve věku mezi 20 a 30 lety, ale nejsou výjimkou ani malé děti nebo lidé po padesátce. V Česku trpí nemocí zhruba 20 tisíc lidí. U každého člověka má individuální průběh, není známá její příčina. 30. květen je Světovým dnem roztroušené sklerózy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 1. června 2019 07:22 )

Chladnokrevný pánbíčkář ...
Všichni lidovci jsou stejní, chladnokrevně znásilňují a vraždí.

anonym01 ( 30. května 2019 12:43 )

PANE BĚLOBRÁDKU, obvykle lidé dělají to, na co stačí. Bylo by to vpořádku.

anonym01 ( 30. května 2019 12:39 )

VYTROLLIME CESKO A BUDE NASE POLE, LOUKY DOMY I VŠECKO! VAS STB-KSČM MONARCHA BUREŠPÁN!

cesky_novinar ( 30. května 2019 11:25 )

zlodějská parařitní komunistická sekta BLBOVCI je odpad hned po zlodějské komunistické sektě ODS

konimrd ( 30. května 2019 09:54 )

Proč politikoval v této obskurní straně?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud