Pondělí 26. říjen 2020
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Náměstek promluvil o kladivu na množírny. A řekl, co čeká na chovatele šelem

Autor: Bohuslav Štěpánek - 
29. května 2019
05:10

Větší přísnost i tvrdší tresty přinese novela zákona o ochraně zvířat proti týrání, kterou odklepla tento týden vláda. Její detaily přiblížil v pořadu Epicentrum Blesk Zpráv náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka. Procházet se například s velkou kočkovitou šelmou na vodítku je podle něj nebezpečný hazard, složitější má být i kšeftovaní se štěňaty a provozování množíren.

Novela zákona o ochraně zvířat proti týrání, kterou v pondělí schválila vláda, ale chovatelům výrazně zpřísňuje podmínky. Například zakazuje kontaktní způsob chovu lvů nebo tygrů i jejich venčení. „Když máte velkou kočkovitou šelmu někde na vodítku, tak tam už je to skutečně hazard s lidskými životy a je to v podstatě obecné ohrožení,“ zdůraznil náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka v Epicentru.

Úplně zakázat chov velkých šelem a dalších nebezpečných zvířat mimo zoologické zahrady by bylo podle Fialky problematické. Ale takoví tvorové podle něj nepatří do rukou soukromých chovatelů. „Já bych si takovouto šelmu domů rozhodně nepořídil. Přeci jen je to zvíře volně žijící. Od chování doma máme domácí mazlíčky, kteří k tomu byli dlouhodobě šlechtěni,“ řekl.

Podle ministerského náměstka je důležité, že legislativa mnoho dosavadních doporučení mění na povinnost. Chovatelé budou muset absolvovat kurz zaměřený na péči o taková zvířata a a chov budou moci zahájit až po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení chovu. K žádosti o jeho vydání budou muset doložit souhlas stavebního úřadu, že stavba je způsobilá pro chov.

Náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka byl hostem pořadu Epicentrum dne 28.5.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek.Náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka byl hostem pořadu Epicentrum dne 28.5.2019. Vpravo moderátor Bohuslav Štěpánek. | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

Důležitou změnou je i to, že zákon konečně zavádí pojem množírna. „To je jakékoli zařízení včetně bytu, kde je jakýmkoliv nevhodným způsobem umístěno větší množství zvířat, které tak logicky nemohou využívat svých fyziologických, biologických či etologických možností,“ upřesnil Fialka. Zjednodušeně, zákon bude i kladivem na množírny a otřesné podmínky pro zvířata v nich.

Chovatelé psů, koček a dalších zvířat na množení a „na kšeft“ to budou mít těžké i v dalším ohledu. Tři a více psů nebo koček u jednoho majitele už je totiž zakázaná množírna a pokud by chovatel chtěl získat výjimku, musí podat žádost a podstoupit složitý proces. Navíc u fen a koček jsou nově povolené nejvýše tři vrhy za dva roky a mláďata musí zůstat u matky stanovenou minimální dobu. „Odstavení štěněte po dobu ne kratší než 50 dnů, koťata musí být u kočky minimálně 84 dnů,“ doplnil zástupce resortu zemědělství.

nemocna ( 29. května 2019 07:54 )

Přesně tak 100% pravda a nezakázali chovat spíš týrat zvířata v cirkusech, při představení se to lidem líbí ale nevidí co tomu předchází v zákulisí, uzavření v malých klecí, copak tygr má prožít život v kleci 2mx3m? at se sami cirkusáci zavřou na wc jestli by to byl skvělý život v malém prostoru, sloni připoutáni řetězy a bití at se zvíře naučí co chtějí, není to pro ně přirozené chování a tím je to pro to zvíře týrání, at si říkají že je nebijí že je cvičí láskou je to nesmysl, zvíře takovým životem trpí, mají je jen pro své obohacování at nemusí makat jako ostatní lidé, měli zakázat zvířata v cirkusech úplně a při týrání tvrdé tresty, podmínky zrušit to není trest, vymýšlí zákony a schválí co nejsou ku prospěchu pro zvířata, takže se bude dál týrat a zvířata trpět a umírat, jediné co udělat nechodte do cirkusů at krachnou, nekupujte zvířata od množitelů zaplatíte méně ale potom se nedoplatíte za léčení, postižení, operace, nebo úmrtí

verka1 ( 29. května 2019 07:50 )

Čip bude muset mít každý pes. Kde majitel mnozirny vezme tolik peněz na čipy??

europa ( 29. května 2019 06:31 )

Vypadá to, že tento zákon bude stejný zmetek, jako mnoho před ním. Bude omezovat a postihovat slušné chovatele, a ti ostatní si budou stejně dělat to, co doposud. Nejde posuzovat podle počtu zvířat, ale podle podmínek, jak jsou chována. Přitom by úplně stačilo, aby příslušné instituce konaly podle stávajících zákonů, ale včas a důsledně. Což se bohužel neděje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud