Pro Zemana „čučkař“, pro vládu úspěšný muž. Šéfa BIS potřetí navrhli povýšit na generála

Autor: peb, ČTK - 
15. dubna 2019
17:35

Vláda dnes potřetí navrhla ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku na jmenování do generálské hodnosti. Vyplývá to z průběžných výsledků jednání vlády. Prezident Miloš Zeman loni Koudelku dvakrát povýšit odmítl, BIS opakovaně ostře kritizoval. Vláda návrh zdůvodňuje vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky a velmi dobrými výsledky, kterých kontrarozvědka dosahuje. Koudelka by podle představ vlády měl získat hodnost brigádního generála.

Vláda dnes schválila i návrh ministerstva vnitra povýšit do generálské hodnosti policejního ředitele Jana Švejdara či návrh ministerstva financí ocenit vyšší generálskou hodností generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka. Povýšeni by mohli být také zástupci hasičů, policie či Vězeňské služby, další schválené návrhy dnes kabinetu předložilo ministerstvo obrany.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček minulý týden uvedl, že pokud vláda opět Koudelku na jmenování generálem navrhne, bude Zeman postupovat jako v minulosti. Na doplňující dotaz ČTK, zda to znamená, že by prezident Koudelku generálem nejmenoval, Ovčáček odpověděl, že „žádný doplňující komentář není nutný“. Zeman odmítl Koudelku povýšit loni v květnu a v říjnu. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom loni v říjnu řekl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil.

Koudelka v tajných službách pracuje od roku 1992, ředitelem BIS je od srpna 2016. Média loni v květnu spekulovala o tom, že za odmítnutím jeho jmenování generálem stála mimo jiné zpráva BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. 

Zeman se obouval do Koudelky i BIS

Prezident také několikrát Koudelku i BIS kritizoval. O šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Kritizoval poslední výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varuje například před ruskými a čínskými agenty. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře.“

BIS kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období. Hájí se, že ji za službu pro Českou republiku poděkovala vláda i kontrolní orgány. Ocenění se BIS dočkala také při březnové cestě Babiše do USA, během které v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Koudelka převzal ocenění za zahraniční spolupráci.

Ministerstvo vnitra návrh na povýšení Švejdara do hodnosti brigádního generála zdůvodňuje vysokou profesionální připraveností. „V současné době Policie České republiky pod jeho vedením dosahuje velmi dobrých výsledků, poznamenal úřad. Stejnou hodnost by mohli získat také ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel a velitel Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky Radim Řehulka.

Šéfa celníků Poulíčka, dosavadního brigádního generála, by mohl Zeman jmenovat do vyšší generálské hodnosti generálmajora. Ministerstvo spravedlnosti vládě úspěšně navrhlo jmenování dvou brigádních generálů, a to náměstka generálního ředitele Vězeňské služby ČR pro bezpečnost a kontrolu Pavla Hadravy a ředitele Vazební věznice Olomouc Jiřího Ruprechta.

Pepicek1953 ( 18. dubna 2019 06:52 )

mám za to že generálů máme tolik že bychom je mohli vyvážet,,hlavně že tady ten o kom se hlavně jedná nás klamal s telefonama a dalšíma kecama,třeba o jakési hrozbě z Ruska a zatím on sám a jeho kamoši jsou hrozba ještě větší,nač takový lidi povyšovat čučkař zústane čučkařem i kdyby jedl hrách místo čočky

oldedek ( 16. dubna 2019 11:13 )

"Pro Zemana „čučkař“, pro vládu úspěšný muž…" Jak může duševně vystupující lidský zmetek takhle hodnotit ostatní pro společnost prospěšné lidi - absurdní doba ....

Linkavera ( 15. dubna 2019 19:53 )

Mínus 20 kg za dva týdny! Bříško zmizí bez poškození zdraví! Potřebujete >>>> www.SlimExtrem.com

Actimel ( 15. dubna 2019 19:05 )

Myslím, že na náš pidi banánystán máme těch vrcholných papalášů a generálů až až...není potřeba, aby další pobíral nehorázné prachy!!! Navíc ten, který by zaprodal vlastní …..atd...z očí mu hledí jen morální kredit!

cid2000 ( 15. dubna 2019 18:27 )

...tak já chápu zdejší Českou náckovskou kavárnu, že chtějí tohoto noshleda pochválit,který už 2x málem vyhlásil slavnostně válku Číně a Rusku.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud