Zemana udivil „idiot“ a hájí Faltýnka v kauze mýto: „Nenesl mu přece obálku“

23. 3. 2019
09:33

V kauze mýtného tendru a zapojení Jaroslava Faltýnka (ANO) do jednání s firmou Kapsch i antimonopolním úřadem se na Faltýnkovu stranu postavil Miloš Zeman. Nijak překvapivě, jeho spojenectví s ANO přetrvává. Zeman pokáral Faltýnka za schůzky v hotelích, sejít se s Karlem Feixem a Petrem Rafajem měl v Poslanecké sněmovně, jinak je však dle prezidenta vše v pořádku. Faltýnek totiž dle něj nenesl Rafajovi žádnou obálku.

Tendr na mýto Kapsch nevyhrál. Přesto se objevil stín pochybností nad tím, zda proběhl zcela v souladu se zákony. Se šéfem českého zastoupení Kapsche Karlem Feixem, ale o hodinu později také s předsedou antimonopolního úřadu ÚOHS Petrem Rafajem se totiž sešel „pokoutně“ druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek.

Ve Sněmovně se hájil, že si k tomu dal mandát sám. A rovněž premiér Andrej Babiš tvrdí, že o těchto jeho schůzkách nevěděl.

„Pan Faltýnek by se dopustil hrubé chyby, kdyby byl přesvědčen o správnosti určitého řešení – ať už jakéhokoli – a nevyjádřil tento svůj názor. Lobbing, který by byl korupční, by byl ten, kdyby panu Rafajovi nabízel – obrazně řečeno – obálku. Ale žádná taková korupce se, pokud vím, neprokázala,“ komentuje aféru v sobotní MF Dnes prezident Miloš Zeman.

Ištvanovi Zeman nevěří

Po zkušenostech se zásahem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci pod vedením Iva Ištvana v kauza Nagyová je v případě prošetřování mýtné zakázky opatrnější. „Nevěřím na základě této zkušenosti panu Ištvanovi, nevěřím tomu, co tady teď rozpoutává,“ tvrdí Zeman.

Rozruch vzbudila razie, kdy Národní centrála proti organizovanému zločinu zasáhla - údajně ve dvou oddělených případech - i na radnici městské části Brno-střed. Obviněno bylo devět lidí, pět vzato do vazby. Faltýnek figuruje v případu jako svědek. Do problémů se však dostal radní Jiří Švachula, který byl zatčen. A z hnutí ANO již vyloučen. Vedle toho detektivové prošli i byt ředitele Kapsch, sídlo ÚOHS v Brně a přišli také k Faltýnkovi, kterému byl zabaven počítač a mobil.

Video Babiš o mýtu: Kauza Faltýnek neexistuje, zakázka pro Kapsch byl megatunel. A na ODS vytáhl "symbol korupce" - Poslanecká sněmovna
1080p 720p 360p

Rafajovi post velvyslance nenabízel

V souvislosti se schůzkami Faltýnka a Rafaje přitom opozice zpochybňuje roli Radaje, který stojí v čele úřadu, jenž má být nestranný. Zeman popřel informaci, že by při osobní schůzce sám prezident nabídl Rafajovi velvyslanecký post, až skončí v čele ÚOHS.

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl? Takže zaprvé jsem panu Rafajovi nesliboval žádný velvyslanecký post, proč bych to proboha dělal?“ rozčílil se Zeman. „Zadruhé, nepřesvědčoval jsem ho ani pro jednu, ani pro druhou variantu. To znamená ani pro Kapsch, ani pro SkyToll,“ upozornil Zeman.

Právě konzorcium CzechToll a SkyToll nakonec nový tendr na mýto vyhrálo, Kapsch se kvůli neúspěchu začal soudit. Zeman prozradil, že Rafajovi sdělil, že je proti tomu, aby se zpoplatnily i silnice první třídy. „Což je 900 kilometrů. A že to pokládám za naprostý nesmysl,“ podotkl prezident.

Faltýnek se neměl scházet v hotelích

Faltýnkovi v celé kauze však přece jen prezident něco vytkl. „Já být jím, tak se nesetkávám v hotelích, ale v normálním prostředí. V jeho případě tedy v prostorách Poslanecké sněmovny, kde to může být snadněji kontrolováno,“ uvedl Zeman a připomněl, že v případě Faltýnka zastavili trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. „Pan Faltýnek už si užil svoje v souvislosti s trestním stíháním, jehož byl poměrně nedávno zbaven,“ dodal Zeman.

Video Kvůli Babišovu „andělovi smrti“ bouří opozice: Faltýnkovy nestandardní schůzky v hotelích a chobotnice ve špičkách ANO - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

zdenek43 ( 10. dubna 2019 10:42 )

10.4.2019 - Policie našla při prohlídce u Rafaje doma dva miliony Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) našli při březnové domovní prohlídce u předsedy antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petra Rafaje podle informací Práva hotovost v celkové výši zhruba dva miliony korun. nooooo - nejak??? nam soudruzi pozapomneli rici o tech milionech.... nooo je to prece SOUDRUH-PRITEL ......... !!!! Až dosud se vědělo, že policie 7. března zasahovala a zabavovala dokumenty i peníze v brněnském sídle ÚOHS, nikoli však přímo u Rafaje doma. !!!! ......Původ peněz Rafaj kriminalistům dostatečně nedoložil, proto mu je zabavili. „Otázka původu financí zůstala nezodpovězena,“ řekl v úterý Právu informovaný zdroj. Peníze nebyly pohromadě na jednom místě, ale v několika obálkách, některé z nich zastrčené vzadu za oblečením ve skříni či v šatníku.....

tomik007 ( 23. března 2019 19:24 )

UJO mal pravdu: "VSECI KRADNU"

zemanbures ( 23. března 2019 15:36 )

Zeman nevěří bezpečnostním orgánům země, nevěří soudcům, nevěří státním zástupcům. Věří jen svým kamarádům, mafiánům ze svého okolí, Babišovi a jeho podřízeným, komunistům a Okamůrově extremistické partě. Nikdy v historii nemělo Česko či dříve Československo takovou nulu na Hradě. Je na čase, aby na Hradě musel skončit a odešel, pardon, nechal se odvézt na svůj nový pozemek, popíjel slivovičku a kontroloval pokračující práce na svém domě. A může si při tom odskočit na Vysočinu objímat stromy.

anonym01 ( 23. března 2019 15:05 )

ZEMAN HAJI FALTYNKA ZE VYJEDNAVA V HOSPEDE KSEFTY? . BABIŠ BY SE MEL ZDRZET JAKYHOKOLIV KOMENTARE. JEN AT ROZHODNOU TI KTERI MAJI. NA VOLIČE TO NEDELA DOBRY DOJEM. VOLIC SI REKNE, ZE PRECI JEN JESTLI BABIS V TOM NEMA PRSTY KDYZ HAJI ZLODEJE A KORUPCNIKY.

anonym01 ( 23. března 2019 15:01 )

ZEMANOVI NEZALEZI NA ČESKÝCH RODINACH.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa