Opatrný Babiš po schůzce se šéfem ÚOHS Rafajem šetřil slovy. Čeká, s čím přijde policie

Aktualizováno -
5. 4. 2019
14:11
Autor: ČTK, tva - 
5. 4. 2019
11:00

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj v pátek na Úřadu vlády premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) k tendru na mýtné řekl, že jeho úřad rozhoduje nestranně a nezávisle. ČTK a České televizi to Rafaj sdělil po zhruba půlhodinovém jednání ve Strakově akademii. Babiš následně uvedl, že vláda s reakcí počká na konec policejního vyšetřování.

Schůzky Rafaje s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem, o které se zajímá policie, neměly podle šéfa ÚOHS vliv na rozhodování jeho úřadu v otázce tendru na mýtné. „Nebyla žádná otočka. Takováto rozhodnutí, kde rušíme (rozhodnutí) prvního stupně, je jedna čtvrtina, třetina,“ konstatoval Rafaj.

Rafaj neřekl, zda cítil od Babiše a Hamáčka podporu. „To nejsem schopen říci. Diskutovali jsme o nezávislém rozhodování a je to na jejich úvaze,“ uvedl.

Premiér v komentáři na schůzku šetřil slovy. „Tvrdí, že úřad vždy postupuje nezávisle. Nemáme žádné jiné informace, musíme počkat, až policie věc vyšetří,“ uvedl Babiš. Otázku na podporu označil Babiš za nemístnou vzhledem k tomu, že do čela úřadu Rafaje za koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL instalovali sociální demokraté za pomoci lidovců. „Naše hnutí tu volbu nepodporovalo,“ konstatoval.

Předseda vlády znovu odmítl, že by rozpočet ÚOHS byl v minulosti krácen kvůli řízením proti ministerstvům řízeným hnutím ANO, jak uvedl Rafaj. „Mluvili jsme s ním vždy oficiálně,“ řekl.

Proti zásahu podal stížnost

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS či v sídle firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Rafaj odmítl, že by schůzky měly vliv na činnost úřadu. „To můžete odvodit i z mých minulých rozhovorů, kde jsem říkal, že se považuji za hromosvod, který vše svede bokem mimo úřad. A na úřad se nic nedostane, to platí,“ uvedl šéf ÚOHS. Schůzky nepovažuje ani za nestandardní. „Když jsem začínal, tak média a novináři mě kritizovali, že uzavírám úřad, že úřad nekomunikuje ven, že se nechce s nikým bavit. Teď mě kritizujete, že se bavím,“ řekl.

Rafaj při příchodu na jednání s premiérem potvrdil, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek řekl televizi Prima, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 000 Kč v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

Video Ministra Ťoka zradil ve Strakovce telefon. "Aprílový žert," řekl o spekulacích o svém odchodu z vlády. A schůzky Faltýnka v kauze Kapsch komentovat nechtěl - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 10. dubna 2019 10:40 )

10.4.2019 - Policie našla při prohlídce u Rafaje doma dva miliony Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) našli při březnové domovní prohlídce u předsedy antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petra Rafaje podle informací Práva hotovost v celkové výši zhruba dva miliony korun. nooooo - nejak??? nam soudruzi pozapomneli rici o tech milionech.... nooo je to prece SOUDRUH-PRITEL ......... !!!! Až dosud se vědělo, že policie 7. března zasahovala a zabavovala dokumenty i peníze v brněnském sídle ÚOHS, nikoli však přímo u Rafaje doma. !!!! ......Původ peněz Rafaj kriminalistům dostatečně nedoložil, proto mu je zabavili. „Otázka původu financí zůstala nezodpovězena,“ řekl v úterý Právu informovaný zdroj. Peníze nebyly pohromadě na jednom místě, ale v několika obálkách, některé z nich zastrčené vzadu za oblečením ve skříni či v šatníku.......

Ynka ( 5. dubna 2019 22:10 )

V Praze snad ANO nevyhrálo.

turbina ( 5. dubna 2019 19:59 )

anonym01 ( 5. dubna 2019 19:07 )

DEKUJI. UZ NE DESET LET . RADEJI BUDU O PISKOTU

anonym01 ( 5. dubna 2019 19:00 )

A BYLO TOMU VZDYCKY? PO PRAVDE, POLDUMMOC NEVERIM. ZEMANOVIC KLUCI VYJDOU S ODERENYMI UCHEJMA

Zobrazit celou diskusi
Další videa