Češi jsou s platy na chvostu EU, i Slováci berou víc. „Mít maso obden je sen“

Autor: bud - 
28. 3. 2019
05:02

Mezi pracujícími Čechy a jejich protějšky ve většině zemí EU stále panují propastné rozdíly ve výdělcích. Poslední srovnání evropských statistiků ukázalo, že průměrný Lucemburčan nebo Dán si v práci vydělá čtyřikrát více než Čech, oproti Bulharsku nebo Rumunsku je rozdíl dokonce desetinásobný. Podle ekonomů si podniky v tuzemsku dlouho užívaly levné pracovní síly a nic je nemotivovalo platy zvyšovat.

Enormní platové rozdíly rozdělují Evropu. Podle posledního srovnání Eurostatu je mezi „nejchudším“ a „nejbohatším“ státem bezmála desetinásobný rozdíl. Zatímco v Bulharsku si lidé si po započtení všech příspěvků a benefitů vydělají v průměru 4,7 eura (121 korun) za hodinu, v Lucembursku je to 43,9 eura (1131 korun).

Průměrný hodinový výdělek ve státech EU je 22 eur (přes 566 korun), což je více než dvojnásobek toho, co mají Češi. Dvě desítky států v Unii tak mají vyšší platy, a to včetně Slovenska, Estonska nebo Řecka. Naproti tomu osm států je na tom hůře, jsou to hlavně východní země jako Polsko, Maďarsko, Litva nebo třeba Chorvatsko.

Podívejte se na podrobné srovnání výdělků:

Podle ekonomů firmy v Česku dlouho neměly motivaci mzdy zvyšovat. „Podniky v Česku si dlouho užívaly faktu, že pracovní síla je u nás levná, což se projevilo v relativně nízkých mzdách,“ popsal pro Blesk Zprávy hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Pětina Čechů nemá na dovolenou

Nízké mzdy se potom negativně promítají do běžného života. „Přibližně každý jedenáctý Čech byl loni ohrožen příjmovou chudobou. To je o něco více než předloni. V roce 2018 mělo čistý příjem pod hranicí příjmové chudoby 9,6 procenta Čechů,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda, který pracuje pro společnosti Czech Fund. Pro domácnost jednotlivce tato hranice činila 11 963 korun.

„Navzdory prosperitě uplynulých let a rekordně nízké nezaměstnanosti je ekonomická situace řady Čechů stále neútěšná. Týdenní dovolenou si podle čerstvých dat loni nemohlo dopřát 20,5 procenta Čechů. Neočekávaný výdaj ve výši 10 700 korun pak není schopno uhradit hned 23,7 procenta Čechů. Pro některé Čechy je nenaplněným snem dopřát si k jídlu maso alespoň obden. Nemůže si to dovolit 5,3 procenta Čechů,“ konstatoval Kovanda.

Slováci Česko předběhli

Mzdy v posledních letech znatelně rostly, zatímco v roce 2014 činila průměrná mzda 25 600 korun, nyní je to 31 500 korun. Přesto se poslední roky Česko na mzdovém žebříčku EU stále drží na 8. nebo 9. pozici odspoda. V roce 2013 nás podle statistik předběhlo například Slovensko.

A lepší to v dohledné době nebude. „Dynamika mzdového růstu má tedy svůj vrchol za sebou. To proto, že zvolňuje dynamika růstu ziskovosti podnikové sféry. Projeví se zpomalením růstu objemu bonusů a odměn, které jsou každoročně vypláceny zejména na sklonku roku,“ uzavírá ekonom Kovanda.

Video Expert: Nastal ideální čas ohlédnout se po lépe placené práci - David Budai, Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

panda82 ( 30. března 2019 16:35 )

Jen maso? a kolik stojí brambory, mrkev bez chuti,cibule a to má zbýt ještě na maso? běžte se vysmát s těma cenama

gabreta ( 30. března 2019 08:29 )

Tak už je mi jasný, pane redaktore, proč Slováci jezdí za prací do Čech a ne opačně!!

satanas ( 28. března 2019 17:59 )

Co Klaus,,to HaWel mazal med kolem huby v touze po korytu, mamonu!!To byl gauner nejvyssich kvalit! A Lubomir Volny ma pravdu! Vlastizradce nejhorsi ze vsech!!!

tomik007 ( 28. března 2019 17:19 )

ALE VED SUDRUH KLAUS povedal ze bude lepej...

Radek Jelnek ( 28. března 2019 14:13 )

Autor článku by si zasloužil na hodinu padáka. Píšete zcela nepravdivé a neověřené informace. Kde jste přišli na to, že Slováci berou víc? Můžete prosím uvést nějaký zdroj? Průmerná hrubá mzda v polovině roku 2018 v ČR byla 31851 Kč, ve čtvrtém kvartálu pak již 33840 Kč, na Slovensku 26893 Kč. Zdroj ČSU. Navrhuji článek stáhnout za uvádění lží již přímo v titulku

Zobrazit celou diskusi
Další videa