Cizinci se k nám hrnou za prací, vydělají si víc než sami Češi. Kolik berou Rumuni?

Autor: bud - 
11. ledna 2019
05:20

Každý desátý zaměstnanec v Česku je cizinec, řada z nich si navíc vydělává více než Češi. Třeba Slováci mají v průměru až 37 tisíc korun, což je více než tuzemská průměrná mzda, a dobře jsou na tom také Rumuni. Vyplývá to z posledních čísel, která tento týden zveřejnili statistici. Podle nich cizinců rychle přibývá a jedním z důvodů je skutečnost, že firmy hromadně přetahují „chytré mozky“ z východní Evropy.

V Česku momentálně pobývá celkem 527 tisíc cizinců, z toho jich 472 tisíc pracuje. Jejich počet neustále roste – každý rok o tisíce, jen za ten poslední jich přibylo více než 30 tisíc. Ukazují to poslední čísla Českého statistického úřadu, podle kterých je každý 10. pracující zaměstnanec nebo živnostník cizí národnosti.

Nejčastěji sem míří lidé ze Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, Polska, Bulharska, Ruska a Vietnamu. Výjimkou ale nejsou ani exotické země vzdálené tisíce kilometrů – žijí tady občané Fidži, Ghany, Gambie, Kambodži, Laosu, Ománu, Seychel nebo Sierry Leone. Celkem jde o stovky lidí. Zaznamenáni byli ale také jeden Samoec, Svazijec, Vanuaťan, Katarec, Džibutec nebo třeba obyvatel ostrovů Svatý Tomáš, Svatá Lucie nebo Princova ostrova.

Příjemné výdělky lákají

Pokud jde o Slováky, ti jsou v Česku hlavně mladší věkové kategorie, převážně třicátníci. Často tu zůstávají po vysoké škole. Třetina slovenských pracujících má vysokoškolský titul a vydělávají v průměru 37 400 korun. „Ukazuje se, že čím více Slováků v některém kraji žije nebo pracuje, tím více tam jsou průměrné mzdy,“ říká Dalibor Horský z ČSÚ.

Důvodem je zejména skutečnost, že se tuzemské firmy a podniky snaží přetáhnout vzdělané experty a specialisty, takže jim nabízejí více peněz. „Cizinci berou stejně nebo více než Češi, což je hodně dáno i přesčasy. U IT segmentu a dalších specialistů platí, že jsou zde přetahování vysoce kvalifikovaní lidé z východní Evropy, dochází vyloženě k přetahování mozků. Dříve to bylo hlavně Slovensko, nyní i další země, například Rumunsko,“ popisuje Horský.

Bulhaři si „máknou“ nejvíc

Například obyvatelé Rumunska si vydělají v průměru bezmála 34 tisíc korun, některé další národy i 45 tisíc korun, jak ukazují čísla za rok 2017 (za loňský rok zatím nejsou). Špatně si ovšem nevedou ani Poláci nebo Bulhaři, kteří si slušné výdělky zajišťují hlavně díky přesčasům. Třeba Bulhaři zde pracují úplně nejvíce ze všech, v průměru o 3,2 hodiny měsíčně déle, než je český průměr.

Video Slováci a Rumuni mají v Česku „superplaty“, firmy lákají schopné cizince - David Budai, Blesk

Podle expertů na trh práce je migrace pro ekonomiku země důležitá, protože tito pracovníci zaplňují mezery na trhu. Například Pavel Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz, je přesvědčen, že cílená migrace pomáhá rozvíjet vyspělé trhy, což ukázaly třeba případy Německa nebo USA.

Například Česko se nyní potýká s rekordně nízkou nezaměstnaností a pracovníci chybí, což může firmy poškodit. „Když se těch více než čtvrt milionu pozic nepodaří obsadit, budou muset firmy zahájit přesun části výroby nebo vývoje do zahraničí. A my si paradoxně tímto nedostatkem lidí můžeme podřezat větev a ohrozit současnou nízkou nezaměstnanost,“ řekl Dombrovský v nedávném rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Praha vede, Poláci na severu Moravy

Nejčastěji se pracující cizinci soustřeďují v Praze a jejím okolí, jde o přibližně třetinu z nich. Výjimeční jsou pak Poláci, kteří pracují nejčastěji podél severní hranice, hlavně pak na severu Moravy nebo v Olomouckém kraji. Hodně pracovních příležitostí nalézají třeba v hornictví.

„Cizinci se na celkové zaměstnanosti podílejí 10,7 procenta. Když si vezmeme, že tvoří zhruba pět procent obyvatel, je v tom ohromná disproporce. Je v tom vidět právě věková struktura. Jsou tu cizinci hlavně v produktivním věku, chybí tu postproduktivní věk. V důchodovém věku tu takřka nejsou, je tu málo dětí,“ upřesnil Dalibor Horský z ČSÚ.

Další zajímavosti o cizincích:

  • Ženy tvoří 43 % procent cizinců - častěji do Česka přicházejí kvůli rodinám, muži naopak častěji za prací.
  • 281,5 tisíc cizinců (53 %) má povolení trvalého pobytu, je to o 1 % méně než před rokem. Od roku 2013 je více cizinců s trvalým pobytem než s přechodným pobytem.
  • Na konci roku 2017 bylo zaměstnáno 472,4 tisíce zaměstnanců, 87,2 tisíce podnikatelů.
  • Cizinci pracují déle, než je český průměr, mají hodně přesčasových hodin.
  • Vysokoškoláci berou téměř dvojnásobek než lidé jen se základní školou. Výjimku tvoří Ukrajinci, kde je to srovnatelné, protože Česko neuznává diplomy z třetích zemí.

 

Další videa
Články odjinud