Konec roku prožila v slzách. Těsně před vánočními svátky se dozvěděla, že musí opustit svůj barrandovský byt, kam se po manželově smrti před jedenácti lety přestěhovala. „Jsem zoufalá, nevím, co se mnou bude... Skončím pod mostem! Tohle jsem ani v nejhorším snu nečekala,“ posteskla si Blesku paní Ivana.

Bývalá herečka a tanečnice je dlouhá léta v invalidním důchodu, navíc trpí epilepsií. „Stala se mi nehoda v divadle, kdy na mne padla kulisa. Měla jsem pak úraz hlavy a musela nechat herectví. Pak se přidaly epileptické záchvaty,“ prozradila herečka, jež v roce 1964 ztvárnila krásnou Hanku, která v kultovním filmovém muzikálu Starci na chmelu okouzlila samotářského Filipa v podání Vladimíra Pucholta (76).

„Naštěstí mám z útulku fenku Pampelišku, která začne štěkat a přivolá mi pomoc. Je to moje jediná radost v životě,“ říká paní Ivana. Jenže její radost se změnila v starost. „Už jsem se začala dívat po nějaké ubytovně, ale nikde mě s pejskem nevezmou...,“ zoufá si nešťastná seniorka, která neví, co bude. Výpověď z bytu přišla velmi překvapivě. Paní Ivana se nikdy ani o den nezpozdila s platbou nájmu, který činí deset tisíc korun. Navíc byt udržuje ve vzorném pořádku.

„Vím, že si to paní Ivana velmi hlídá, aby zaplatila včas. Sama jí každý měsíc přispívám tisícikorunou,“ říká sousedka a hlavně kamarádka Jana Vondrášková (77), která jí pomáhá i jinak. „Ono jí, chudince, moc peněz nezbyde. Jen čtyři tisíce, ze kterých musí zaplatit léky, žrádlo pro pejska a jídlo pro sebe. Vyjde jen tak tak...,“ dodává paní Jana.

Blesk se do záležitosti vložil a rozhodl se hvězdě Starců na chmelu v její složité životní situaci pomoci.

Osudný pracovní úraz

Jako herečka se proslavila ještě pod dívčím jménem Pavlová svou jedinou hlavní rolí Hanky v prvním českém filmovém muzikálu Starci na chmelu z roku 1964. Režisér Ladislav Rychman (†84) ji posléze přizval také jako tanečnici k natáčení filmových písniček, z nichž patrně vůbec nejznámější jsou písně Dominiku a Moje střevíčky (Zlaté střevíčky).

Po škole vystupovala čtyři roky se zájezdovým souborem Divadla Balet Praha. Zde se seznámila s budoucím manželem, režisérem Pavlem Hoblem (†71). V roce 1967 však utrpěla těžký pracovní úraz, kdy na ni během zkoušky spadla divadelní kulisa. Toto zranění těžce poznamenalo celý její další život, neboť přineslo dlouhodobé zdravotní komplikace, které způsobily, že v roce 1983 musela zcela zanechat svého povolání tanečnice a choreografky v pražském Divadle E. F. Buriana. 

Fotogalerie
19 fotografií