Pětina českých rodin se považuje za chudé. Z výplaty sotva vyžijí

Autor: ČTK, nkov - 
12. listopadu 2018
13:50

Z nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že celých 22 procent Čechů se považuje se svým platem za chudé. Naopak snadno vychází se svým příjmem 54 procent českých domácností. Je to nejvyšší podíl od začátku měření v roce 2002. Zároveň nejnižší je podíl domácností, které se za posledních 12 měsíců ocitly ve velmi obtížné finanční situaci.

„Obecně lze shrnout, že v mínění o příjmech domácností, resp. chudobě, dochází ke kontinuálnímu zlepšování situace od roku 2012, přičemž rok 2018 představuje nejkladnější hodnocení za celou dobu,“ uvedlo CVVM.

Obtížně se svým příjmem nyní vychází 43 procent domácností, za chudou se považuje 22 procent domácností a ve velmi obtížné situaci se jich za posledních 12 měsíců ocitlo 21 procent. Zhruba dvě třetiny domácností se z hlediska chudoby či bohatství hodnotí jako domácnost „ani chudá, ani bohatá“.

„Zařazení mezi chudé či bohaté pochopitelně souvisí s příjmy domácnosti, jež jsou ovlivněny socioekonomickým statusem, který souvisí s dosaženým vzděláním, postavením v zaměstnání, případně s podnikatelskými aktivitami, ale třeba též i s věkem,“ uvedlo CVVM. Jako chudou vidí svou domácnost 32 procent lidí ve věku nad 60 let, což je vyšší podíl než v ostatních věkových skupinách.

U příjmu domácnosti do 20 tisíc korun se většina lidí označuje za chudé. V rozpětí od 20 do 50 tisíc korun se pak téměř tři čtvrtiny lidí řadí mezi „ani chudé, ani bohaté“. Při příjmu nad 50 tisíc korun jejich podíl klesá na dvě třetiny, pouze pět procent domácností se ale v takovém případě považuje za chudé.

Luxus si dovolit nemohou

Základní potřeby jako je jídlo či oblečení, zvládá z příjmu pokrývat 92 procent domácností. Téměř čtyři pětiny lidí rovněž nemají potíže s úhradou zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek. Příjem také většinou stačí na financování zájmů a koníčků a polovina domácností zvládá nakupovat kvalitnější potraviny.

V dalších případech ale už podíl kladných odpovědí 50 procent nepřesáhl. Lidé tak mají spíše problém spořit, podporovat rodinu dětí a rodiče, trávit dovolenou v zahraničí a především nakupovat luxusní zboží. Tři čtvrtiny lidí si ze svého příjmu nemohou luxusní zboží dovolit.

Průzkum se uskutečnil od 13. do 26. října a zúčastnilo se ho 1023 lidí.

Video  Maláčová: Minimální mzda by měla být v budoucnu 50% průměrného výdělku  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený / BLESK zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

mandat ( 12. listopadu 2018 17:45 )

V Germany je zatim min. 8,5 EU za hodinu,ale spousta soukromnich firem plati 6 nebo 7 EU za hodinu.Ve srrovnani s CR, v Nemecku jsou vysoke najmy,jizden, benzin,elektrina ,tak se zjisti, ze kazdy druhy v Germany zije na hranici chudoby, 10 milionu duchodcu zije pod hranici chudoby a temer 12 milionu samozivitelek s detma zije na hranici chudoby a 10 milionu deti v Nemecku ma hlad.

tomik007 ( 12. listopadu 2018 16:12 )

To je tak kdyz par kretenu rozhoduje o platech, vcetne toho sveho

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud