Astronom zmínil obří asteroid a podívanou na nebi: Co nás čeká v roce 2019?

Autor: Nikola Forejtová - 
25. 1. 2019
05:20

Milovníci hvězdného nebe to budou mít v budoucnu těžké. „Úplnou tmu už nenajdeme nikde v Česku, dokonce ani v Evropě,“ uvedl v pořadu Epicentrum Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR). Podle něj bude časem z měst kvůli světelnému znečištění viditelný pouze Měsíc. Odborník dodal, že zatím ale ještě není situace tak kritická, a v roce 2019 se tak lidé mohou těšit na zajímavou podívanou. Jakou?

„Když se setmí v Praze, tak vidíme leda pár nejjasnějších hvězd. Na horách, když budeme mít štěstí, tak uvidíme i Mléčnou dráhu,“ uvedl v rozhovoru Suchan a dodal, že ještě před pár lety byla Mléčná dráha viditelná i u velkých měst.

Světelné znečištění ale postupně „gumuje“ hvězdy z oblohy, a brzy tak budeme z větších měst pozorovat jen Měsíc, jak je tomu například v čínském Pekingu.

Tajemný a nekonečný vesmír ale stále můžeme sledovat pomocí dalekohledu, stejně tak ho pozorují astronomové v konzervatořích. Díky tomu mohou s maximální přesností předpovídat, co nás na obloze čeká a nemine. „Vycházíme z velmi starých výpočtů ještě od čínských astronomů, které jsou naprosto jasné a přesné,“ přiblížil Blesku Zprávám vědec s tím, že nejlépe se předvídá pohyb. 

Asteroidy v nedohlednu

Dobrou zprávou je, že astronomové vidí tak trochu do budoucna, a tak vědí, že se na nás například neřítí obří vražedné těleso. „Takové objekty, které mají průměr třeba kilometr, máme všechny ohlídané a víme, že Zemi teď nic nehrozí. Může být velmi malá šance, že k nám pronikne třeba menší těleso, které jsme nestihli postřehnout,“ řekl host čtvrtečního Epicentra.

Armagedon tak naší Zemi v nejbližších dnech nehrozí, stejně tak se podle experta nemusíme obávat Slunce. „Je teď v pohodě už delší dobu. Se sluneční erupcí bychom mohli počítat příští rok, ale už dlouho k žádné velké nedošlo, stejně tak se neobjevily žádné skvrny,“ přiblížil astronom.

Právě „nedostatek“ erupcí způsobil, že bylo loni velmi málo viditelných polárních září. Ty totiž vznikají právě energií a magnetickým polem, které k nám vyšle Slunce. Co se týče planet, dobře viditelné budou letos Venuše, Jupiter a Saturn. Za velký jev se pak považuje „přelet“ Merkuru přes Slunce, takže 11. listopadu 2019 budeme moci vidět černou tečku na Slunci, opět ale pouze s dalekohledem s filtrem, aby nám to nepoškodilo zrak.

Malá černá tečka na Slunci je Merkur, takto by měl být viditelný v listopadu 2019Malá černá tečka na Slunci je Merkur, takto by měl být viditelný v listopadu 2019 | Epicentrum

Najde nový dalekohled život?

I přesto, že nám momentálně nic nehrozí, pátrají vědci po planetách, kde by naše civilizace jednou mohla zakotvit. Popřípadě těžit zdroje či se spřátelit s jinou formou života. Naději vidí v nově plánovaném dalekohledu o průměru 40 metrů, který by byl schopný snímat spektra planet. „Několik desítek z 4 000 známých planet se nachází v zónách, kde by mohl vzniknout život,“ dodává astronom.

Světelné spektrum planet nám prozradí, zda je na planetě „prostředí pro život“. Každý plyn, včetně kyslíku, dusíku apod., se totiž někdy rozloží a během toho vykazuje okem neviditelné barvy, které připomínají čárový kód. Tím dokáží vědci zjistit, jak je zkoumaná planeta stará, jaké má atmosférické složení a mnoho dalšího.  

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa