Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Astronom zmínil obří asteroid a podívanou na nebi: Co nás čeká v roce 2019?

Autor: Nikola Forejtová - 
25. ledna 2019
05:20

Milovníci hvězdného nebe to budou mít v budoucnu těžké. „Úplnou tmu už nenajdeme nikde v Česku, dokonce ani v Evropě,“ uvedl v pořadu Epicentrum Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR). Podle něj bude časem z měst kvůli světelnému znečištění viditelný pouze Měsíc. Odborník dodal, že zatím ale ještě není situace tak kritická, a v roce 2019 se tak lidé mohou těšit na zajímavou podívanou. Jakou?

„Když se setmí v Praze, tak vidíme leda pár nejjasnějších hvězd. Na horách, když budeme mít štěstí, tak uvidíme i Mléčnou dráhu,“ uvedl v rozhovoru Suchan a dodal, že ještě před pár lety byla Mléčná dráha viditelná i u velkých měst.

Světelné znečištění ale postupně „gumuje“ hvězdy z oblohy, a brzy tak budeme z větších měst pozorovat jen Měsíc, jak je tomu například v čínském Pekingu.

Tajemný a nekonečný vesmír ale stále můžeme sledovat pomocí dalekohledu, stejně tak ho pozorují astronomové v konzervatořích. Díky tomu mohou s maximální přesností předpovídat, co nás na obloze čeká a nemine. „Vycházíme z velmi starých výpočtů ještě od čínských astronomů, které jsou naprosto jasné a přesné,“ přiblížil Blesku Zprávám vědec s tím, že nejlépe se předvídá pohyb. 

Asteroidy v nedohlednu

Dobrou zprávou je, že astronomové vidí tak trochu do budoucna, a tak vědí, že se na nás například neřítí obří vražedné těleso. „Takové objekty, které mají průměr třeba kilometr, máme všechny ohlídané a víme, že Zemi teď nic nehrozí. Může být velmi malá šance, že k nám pronikne třeba menší těleso, které jsme nestihli postřehnout,“ řekl host čtvrtečního Epicentra.

Armagedon tak naší Zemi v nejbližších dnech nehrozí, stejně tak se podle experta nemusíme obávat Slunce. „Je teď v pohodě už delší dobu. Se sluneční erupcí bychom mohli počítat příští rok, ale už dlouho k žádné velké nedošlo, stejně tak se neobjevily žádné skvrny,“ přiblížil astronom.

Právě „nedostatek“ erupcí způsobil, že bylo loni velmi málo viditelných polárních září. Ty totiž vznikají právě energií a magnetickým polem, které k nám vyšle Slunce. Co se týče planet, dobře viditelné budou letos Venuše, Jupiter a Saturn. Za velký jev se pak považuje „přelet“ Merkuru přes Slunce, takže 11. listopadu 2019 budeme moci vidět černou tečku na Slunci, opět ale pouze s dalekohledem s filtrem, aby nám to nepoškodilo zrak.

Malá černá tečka na Slunci je Merkur, takto by měl být viditelný v listopadu 2019 Malá černá tečka na Slunci je Merkur, takto by měl být viditelný v listopadu 2019 | Epicentrum

Najde nový dalekohled život?

I přesto, že nám momentálně nic nehrozí, pátrají vědci po planetách, kde by naše civilizace jednou mohla zakotvit. Popřípadě těžit zdroje či se spřátelit s jinou formou života. Naději vidí v nově plánovaném dalekohledu o průměru 40 metrů, který by byl schopný snímat spektra planet. „Několik desítek z 4 000 známých planet se nachází v zónách, kde by mohl vzniknout život,“ dodává astronom.

Světelné spektrum planet nám prozradí, zda je na planetě „prostředí pro život“. Každý plyn, včetně kyslíku, dusíku apod., se totiž někdy rozloží a během toho vykazuje okem neviditelné barvy, které připomínají čárový kód. Tím dokáží vědci zjistit, jak je zkoumaná planeta stará, jaké má atmosférické složení a mnoho dalšího.  

Zobrazit celou diskusi
Další videa