Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

„Vypadá jako sněhulák.“ NASA ukázala ostrou fotku planetky Ultima Thule

Aktualizováno -
2. ledna 2019
21:15
Autor: ČTK, kal - 
2. ledna 2019
20:35

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na středeční tiskové konferenci zveřejnil první ostrý snímek planetky Ultima Thule. Sonda New Horizons ho pořídila během úterního průletu. NASA už v úterý ukázala snímek z neděle před maximálním přiblížením sondy, fotografie ale i přes digitální očištění byla značně zrnitá; přesto ukazovala v hrubých rysech podobu planetky. Tu šéf projektu New Horizons Alan Stern přirovnal ke sněhulákovi.

Zveřejněná fotografie umožňuje vědcům získat jasnou představu o podobě planetky v Kuiperově pásu, která je od Země vzdálena 6,6 miliardy kilometrů, NASA v nadcházejících dnech a týdnech očekává ještě ostřejší snímky. „Nyní máme méně než jedno procento dat,“ vysvětlil Stern. Sonda stále informace odesílá na Zemi.

Stern podobu Ultima Thule přirovnal ke sněhulákovi ze dvou koulí o délce 33 kilometrů. Planetku tvoří dva objekty. Ten větší je nazýván Ultima, menší pak Thule. Patrné je také to, že povrch planetky je červený.

Vědec žertoval o autonehodě v nízké rychlosti

V době před 4,5 miliardy let byla Ultima Thule jen rotujícím mračnem drobných těles, která se začala slučovat. Odborníci předpokládají, že postupně vznikly dva větší objekty obíhající společné těžiště, které se k sobě přibližovaly, až se nakonec spojily v takzvané kontaktní binární těleso.

Jeff Moore z týmu New Horizons uvedl, že spojení obou částí nastalo pravděpodobně ve velmi nízké rychlosti dvou či tří kilometrů v hodině. Pro zábavu publika poznamenal, že kdyby do sebe takto ťukla dvě auta, nestálo by za to ani vyplňovat formulář pro pojišťovnu.

Ultima Thule se v úterý stala nejvzdálenějším vesmírným tělesem, který dosud lidmi vyslaná sonda navštívila. Vědci planetku považují za jakousi časovou konzervu, neboť mají za to, že objekty na okraji sluneční soustavy se od počátků vesmíru téměř nezměnily.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud