Do dvou let 49 tisíc měsíčně. Odbory chtějí další zvýšení platů pro učitele

Autor: ČTK, FiM - 
10. ledna 2019
15:44

Školské odbory žádají pro rok 2020 navýšení platů pedagogických pracovníků o dalších 15 procent. Růst platů musí podle nich dále pokračovat. Je to jedna z cest, jak zastavit odliv kvalitních učitelů ze škol a zároveň motivovat ty, kteří uvažují o studiu na pedagogických fakultách. Na dnešním brífinku Českomoravského odborového svazu pracovníků školství to řekl jeho předseda František Dobšík. Vláda se přitom zavázala zvednout průměrný plat pedagogů do roku 2021 na 150 procent jejich výše pro rok 2017, tedy asi na 46.000 korun.

„Od zahájení kampaně školských odborů s názvem ´Konec levných učitelů´ v roce 2016 se plat pedagogických pracovníků v průměru zvýšil o 7000 Kč. A poté, co se naplní, co bylo letos dáno do rozpočtu, se platy programově posunou o více než 12.000 korun od roku 2016,“ uvedl Dobšík. Vláda tak podle Dobšíka nastavila „pozitivní trend“, ve kterém je třeba pokračovat.

„Je to jedna z cest, jak zastavit odliv kvalitních učitelů ze školství, jak motivovat ty, kteří by se potencionálně rozhodovali, že začnou studovat pedagogické fakulty,“ vysvětlil Dobšík. Zároveň zdůraznil, že navyšování platů každý rok je důležité k udržení kvality vzdělávání.

Školské odbory chtějí, aby do roku 2021 platy pedagogických pracovníků dosáhly na 130 procent průměrné hrubé mzdy v ČR, což by bylo okolo průměru 49.000 Kč hrubého, pokračoval Dobšík. Zároveň vysvětlil, že reálně by ale platy učitelů v tomto případě byly vyšší, jelikož termínem pedagogické pracovníky školské odbory označují vedle učitelů také například vychovatele, asistenty, trenéry či psychology ve školství.

Vláda schválila zvýšení učitelských platů o deset procent v základu tarifu od ledna 2019, dalších pět procent mohou ředitelé přidat v rámci pohyblivé složky. Průměrný hrubý plat učitele na druhém stupni základní školy činil v druhé polovině loňského roku 34.437 korun.


pavel11 ( 31. ledna 2019 15:54 )

neskutečné za kmotru,tunelářu ODS TOP CSSD KDU jste drželi huby a dneska vás provází nenažranost,chamtivost,natahujete ruce jak na staromáku.Za co soudruzi učitelé,všichni nejste dobří,pracujete jako italové tolik prázdnin,volna ,přestávek.A stále kvičíte přeci učitel,doktor,politik má poslání a ne hrabat penize,penize vždyt s toho z magoříte podívejte se na Topolánka,Beme,Langra,Němcovou,Kalouska,Pospišila,Farskýho,Gazdíka, vyhulené piráty přeci nechcete tak dopadnout.

jitka1976 ( 28. ledna 2019 19:16 )

A máme tu dalšího potenciálního pedagoga Jistě máte také VŠ jako slečna/paní Martina a půjdete rozšířit prořídlé řady učitelů. U nás zrovna chybí fyzikář a chemikář v osmičce a v devítce. A že nemáte peďák? Nevadí...od září 2019 to bude fuk. Přijďte, čekáme zrovna na vás. Je zvláštní, že je těch učitelů tak málo, když je to taková brnkačka za velký prachy a hafo volna. Nechápu, ale třeba nám to tu vysvětlíte.

jitka1976 ( 28. ledna 2019 19:10 )

Martino, mám pro vás skvělou zprávu. Ministerstvo školství chystá úžasnou novinku. Na druhém stupni ZŠ budou smět vyučovat nepadagogové! Je málo učitelů, což je, jak jistě uznáte, zvláštní, když mají TOLIK peněz, dovolené a vlastně NIC nedělají. To by měly být před každou základkou fronty zájemců...co? A ony nejsou, zvláštní, fakt zvláštní. Takže doufám, že rozšíříte řady pedagogů. Jistě máte vysokoškolské vzdělání (pedagogické nebude potřeba-jak píšu) a hurá do toho. Čeká vás třída cca 30 puberťáků, vychovaných, tichých, natěšených na váš výklad. Možná po vás občas hodí židli, plivnou nebo vás počastují krávou, ale to nic, zvyknete si Je to přece poslání! A nejlíp dělat to zadarmo, že?

Radmila Njai ( 10. ledna 2019 18:49 )

Ach jo. Proc by mel jit ucitel k pasu, kdyz i se stredni skolou devet let studoval? Uz si konecne uvedomte, ze k pasu patri ten, ktery si po zakladce odkroutil tri roky na ucnaku. Ale chapu, zavist je mocna a zaslepuje rozum. Především tem méně vzdelanym ..

Martina indelov ( 10. ledna 2019 16:57 )

Učitelé léta stojí s otevřenou pusou jak hladové kukačky. Odpracované hodiny za rok odpovídají 68% průměru normálního českého zamestnance. Produktivita práce u nich neroste ,a výsledky studentů taky nic moc. Nevím za co chtějí přidat? V normálním tržním životě vysoká školka neznamená bianko šek na velké peníze. A pokud mají pocit,že jejich vzdělání není dostatečně ohodnoceno, nic jím nebrani odejít do podnikatelského sektoru, kde se mnohou projevit.Z vlastní zkušenosti vím, že se jim ale makat nechce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud