Do dvou let 49 tisíc měsíčně. Odbory chtějí další zvýšení platů pro učitele

Autor: ČTK, FiM - 
10. 1. 2019
15:44

Školské odbory žádají pro rok 2020 navýšení platů pedagogických pracovníků o dalších 15 procent. Růst platů musí podle nich dále pokračovat. Je to jedna z cest, jak zastavit odliv kvalitních učitelů ze škol a zároveň motivovat ty, kteří uvažují o studiu na pedagogických fakultách. Na dnešním brífinku Českomoravského odborového svazu pracovníků školství to řekl jeho předseda František Dobšík. Vláda se přitom zavázala zvednout průměrný plat pedagogů do roku 2021 na 150 procent jejich výše pro rok 2017, tedy asi na 46.000 korun.

„Od zahájení kampaně školských odborů s názvem ´Konec levných učitelů´ v roce 2016 se plat pedagogických pracovníků v průměru zvýšil o 7000 Kč. A poté, co se naplní, co bylo letos dáno do rozpočtu, se platy programově posunou o více než 12.000 korun od roku 2016,“ uvedl Dobšík. Vláda tak podle Dobšíka nastavila „pozitivní trend“, ve kterém je třeba pokračovat.

„Je to jedna z cest, jak zastavit odliv kvalitních učitelů ze školství, jak motivovat ty, kteří by se potencionálně rozhodovali, že začnou studovat pedagogické fakulty,“ vysvětlil Dobšík. Zároveň zdůraznil, že navyšování platů každý rok je důležité k udržení kvality vzdělávání.

Školské odbory chtějí, aby do roku 2021 platy pedagogických pracovníků dosáhly na 130 procent průměrné hrubé mzdy v ČR, což by bylo okolo průměru 49.000 Kč hrubého, pokračoval Dobšík. Zároveň vysvětlil, že reálně by ale platy učitelů v tomto případě byly vyšší, jelikož termínem pedagogické pracovníky školské odbory označují vedle učitelů také například vychovatele, asistenty, trenéry či psychology ve školství.

Vláda schválila zvýšení učitelských platů o deset procent v základu tarifu od ledna 2019, dalších pět procent mohou ředitelé přidat v rámci pohyblivé složky. Průměrný hrubý plat učitele na druhém stupni základní školy činil v druhé polovině loňského roku 34.437 korun.


Doporučujeme
Radmila Njai ( 10. ledna 2019 18:49 )

Ach jo. Proc by mel jit ucitel k pasu, kdyz i se stredni skolou devet let studoval? Uz si konecne uvedomte, ze k pasu patri ten, ktery si po zakladce odkroutil tri roky na ucnaku. Ale chapu, zavist je mocna a zaslepuje rozum. Především tem méně vzdelanym ..

Martina indelov ( 10. ledna 2019 16:57 )

Učitelé léta stojí s otevřenou pusou jak hladové kukačky. Odpracované hodiny za rok odpovídají 68% průměru normálního českého zamestnance. Produktivita práce u nich neroste ,a výsledky studentů taky nic moc. Nevím za co chtějí přidat? V normálním tržním životě vysoká školka neznamená bianko šek na velké peníze. A pokud mají pocit,že jejich vzdělání není dostatečně ohodnoceno, nic jím nebrani odejít do podnikatelského sektoru, kde se mnohou projevit.Z vlastní zkušenosti vím, že se jim ale makat nechce.

alenotakno ( 10. ledna 2019 16:02 )

Učitelům nic nepřidávat. Za tolik co mají dnes, nic neodvádí a to jim musí stačit už nafurt. Učivo ve škole je pořád stejné už spoustu let. Když mají málo, ať si sednou za pokladny v marketech nebo k pásu ve výrobě ať si uvědomí, za co jsou peníze.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa