Obědy zdarma pro 170 tisíc dětí. Návrh ministra Plagy většinu rodin nepotěší

Autor: ČTK, Mii - 
3. ledna 2019
16:40

Oběd zdarma by mohly dostávat z veřejných mateřských škol a z prvního stupně základních škol děti, na které rodiče pobírají přídavky. Příjem těchto domácností je nižší než 2,7násobek životního minima. Ve čtvrtek to uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO), který představil svůj návrh školské novely. Vládní ČSSD navrhuje proplácení obědů všem dětem z mateřských škol a prvního stupně základních škol.

„Náš návrh lépe cílí na potřebné děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Měl by se týkat asi 170 tisíc dětí,“ uvedl Plaga. Rodiče by škole pobírání přídavku doložili jednou ročně – na začátku školního roku či v době, kdy by ho začali dostávat. 

Pokud by podle ministra jeho novela prošla vládou, přijal by ji parlament a podepsal prezident, mohla by platit od roku 2020. Obědy zdarma by podle návrhu ministerstva školství vyšly na 1,7 miliardy korun ročně.

„Počítáme nejenom s úhradou surovin, ale v návrhu kalkulujeme i se zvýšenými nároky na kuchařský personál a administrativní zabezpečení, řekl ministr. Dodal, že jeho resort by částku na bezplatné stravování nehledal ve svém rozpočtu a neškrtal by kvůli tomu jiné položky. Obnos bude chtít pro rok 2020 a všechny další roky do své pokladny navíc.

Na přídavek na dítě má nárok rodina s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Příjem rodičů s jedním dítětem do šesti let tak například nesmí překročit 20 817 korun a rodičů se třemi dětmi od pěti do 12 let 32 373 korun. Samotný rodič s pětiletým potomkem nesmí mít víc než 13 176 korun, samoživitelka či samoživitel s tříletým až osmiletým dítětem pak 18 954 korun. 

Vláda záměry projedná v pondělí

S nápadem na zavedení obědů do škol zdarma přišli loni vládní sociální demokraté. Navrhli novelu školského zákona s plošným proplácením obědů školákům z mateřských a z prvního stupně základních škol. Vyšlo by to ročně asi na 5,4 miliardy korun. Tedy na více než trojnásobek plánu ministra školství.

Video Obědy zdarma že setřou rozdíly mezi dětmi? Naivní, říká vzdělávací expertka. - Blesk

Nápad se zalíbil i premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejdřív řekl, že by stravování zdarma měly mít nejen děti z mateřinek a mladší školáci, ale i ti z druhého stupně. Později uvedl, že by podporu měli dostávat chlapci a děvčata z rodin s přídavky.

Ministerstvo školství už několik let projekt s obědy zdarma pro děti z chudých rodin má. Každý rok na něj vydává zhruba 30 milionů korun. Stravování tak má tisícovka dětí, upřesnil Plaga. Další program obědů do škol, který se platí hlavně z evropských peněz, má i ministerstvo práce. Stravu v tomto školním roce dostává asi 6000 školáků z devíti krajů.

Vláda by měla návrh ČSSD i ministerstva posoudit v pondělí. Plaga věří, že kabinet i vládní sociální demokraté podpoří jeho záměr. Poslankyně ČSSD a bývalá šéfka resortu školství Kateřina Valachová už dřív uvedla, že doufá, že pro předlohu ČSSD zvedne ruku i koaliční ANO.

samua ( 4. ledna 2019 15:34 )

Blbiši.Koukej dát obědy zadara nám prduchům, jinak dáme hlas TOP!!

zdenek43 ( 3. ledna 2019 20:13 )

aaaa uz se toooo tociiiii , uz se toooo roztaci . . . toooo soudruzi musi byt VESKUTECNOSTI v poradne RITI , kdyz spodnim 10 milionum rozdavaji ????? no rozdavaji ????? uplaci si SPODINU . . . . a je kazdemu uplne upr..le , ze dluhy a zadluzeni dal a dla roste . . . . nooooo oni TY DETI TOOOOOO POTOM az budou STARSI budou muset Z A P L A T I T - - nebo se pomstiiiiiii, D U CH O D C U M - tem duchodcum , kteri prave TY DLUHY UDELALI . . . . . . . +++++ Dluh Česka je na řecké cestě, varuje rozpočtová rada 30. října 2018 - České veřejné finance nejsou i přes očekávaný růst ekonomiky a daňových příjmů dlouhodobě udržitelné. Dluh veřejných financí by především kvůli stárnutí populace při zachování stávajícího nastavení daňové politiky a výdajů dosáhl v roce 2068 až 230 % hrubého domácího produktu (HDP). Takové zadlužení je větší, než nyní vykazuje jakákoli země Evropské unie včetně Řecka. Ve své první Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada. Zpráva uvádí, že nepříznivému vývoji by bylo možné zabránit zvýšením daní, posunutím věku odchodu do důchodu nebo snížením důchodů vzhledem k průměrné mzdě. +++ 2. 2017 - Česká republika sice snížila v roce 2016 státní dluh o 59,6 miliardy korun, ale jeho výše přesto dosáhla 1,613 bilionu korun...... +++ 10. 2018 - Státní dluh České republiky ke konci třetího čtvrtletí stoupl oproti začátku roku o 46,7 miliardy korun na 1671 biliónu korun..... a bude hurrrrrrrrrrrrrrr ........

tomik007 ( 3. ledna 2019 18:32 )

ne ne, to je: czapi-czapi-czapi...

y1xcvbnm ( 3. ledna 2019 17:45 )

indiany indiany??

tomik007 ( 3. ledna 2019 17:42 )

Prelozeno do cestiny: obedy pro male indiany zdarma

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud