Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Případ znásilnění přerostl v kalhotkový protest. Prádlo ukazují i Slovenky

Autor: ula - 
22. listopadu 2018
06:15

Sociální sítě zaplavily fotografie spodního prádla s hashtagem #ThisIsNotConsent (Tohle není souhlas). Lidé tak reagují na kontroverzní rozhodnutí irského soudu, který osvobodil muže (27) podezřelého ze znásilnění dívky (17) poté, co jeho obhájkyně ukázala krajková tanga oběti. Ty měly dokázat, že sex proběhl se souhlasem obou stran. Rozsudek vyvolal řadu protestů nejen v Irsku, ale také na Slovensku a dostal se až na půdu irského parlamentu, kdy jedna z poslankyň na protest vytáhla z rukávu kalhotky. S rozhodnutím soudu nesouhlasí ani české organizace podporující oběti znásilnění.

Když muže porota složená z osmi mužů a čtyř žen jednomyslně osvobodila, plakal radostí, popsal server Irish Examiner. Muž vypověděl, že vlastně netušil, zda k pohlavnímu styku vůbec došlo, nicméně tvrdil, že se tak stalo po oboustranném souhlasu. Ve chvíli, kdy mělo dojít ke spornému sexuálnímu kontaktu, měla sedmnáctiletá dívka muži říct, že ji znásilnil. Ne, prostě jsme měli jen sex, měl údajně odvětit.

V případu figurovali i svědci, z nichž jeden měl údajně dvojici vidět se líbat, ten však nedodal přesvědčivý důkaz. Další prý viděl, jak muž držel dívku za krk. Během závěrečné řeči ukázala obhájkyně obviněného Elizabeth O’Connellová krajková tanga oběti, které na sobě měla v inkriminovaný večer.

„Musíte se podívat, jak byla oblečená. Měla na sobě krajková tanga,“ řekla obhájkyně a tím, že údajná oběť znásilnění tedy svým spodním prádlem dala najevo, že ten večer chce být s někým, kdo ji přitahuje. Porota i soudkyně jí daly za pravdu.

Krajkové kalhotky se objevily i na Slovensku

Případ otřásl nejen irskou veřejností. Tisíce žen, ale i mužů sdílí na sociálních sítích fotografie svého spodního prádla, případně své fotografie, kde jsou oblečeni pouze v krajkovém prádle s hashtagem #ThisIsNotConsent - Tohle není souhlas. K protestu se připojila i herečka Alyssa Milano, která stála u zrodu kampaně #MeeToo, kdy na svém Twitteru vyzvala, aby lidé sdíleli své zkušenosti se sexuálním obtěžováním. 

 

Proti rozsudku se konala řada protestů nejen v Irsku, ale také na Slovensku, kde ženy nechaly před irským velvyslanectvím svoje kalhotky.

Tanga ukázala i poslankyně

K protestu se přidala i irská poslankyně Ruth Coppingerová, která během projevu na půdě parlamentu vytáhla uprostřed projevu z rukávu svoje kalhotky. „Může se vám zdát trapné vytahovat tady pár tang, ale jak myslíte, že se cítí oběť znásilnění nebo žena, když její kalhotky ukazují u soudu?“ zeptala se poslankyně.

Ministr spravedlnosti Charlie Flanagan později prohlásil, že za znásilnění nemohou svršky oběti, ale samotný násilník. Zároveň si vyžádal šetření o sexuálních útocích v Irsku.

Oběť si může za znásilnění sama, myslí si i Češi

„Nedávný rozsudek irské soudkyně považujeme za naprosto absurdní - říci, že prostřednictvím spodního prádla žena automaticky vyjadřuje souhlas se sexem, a tedy že si za znásilnění může sama (stejně tak jako tvrdit, že žena si může za znásilnění kvůli tomu, že šla sama v noci parkem, atd.) je victim blaming - tedy obviňování oběti,“ řekla Blesk Zprávám Eva Michálková z organizace proFem.

„V tomto případě je to ale asi, jako by se snažil obhájce hájit vraha tím, že oběť přišla na smluvené místo, takže se nejspíš chtěla nechat zabít,“ souhlasí s ní i Johanna Nejedlová z organizace Konsent s tím, že za znásilnění může oblečení oběti, je velmi rozšířený a nebezpečný mýtus.

„Podobné rozsudky upevňují představu toho, že ženy by se před znásilněním měly chránit samy, například tím že nebudou nikde chodit samy v noci, a nebo tím, jaké spodní prádlo budou nosit. Tím se opět zodpovědnost za znásilnění a za obranu před znásilněním přesouvá na ženu,“ říká Michálková. Odbornice dodává, že důležité je znovu zdůraznit to, že za znásilnění oběť nikdy nemůže, a to bez ohledu na okolnosti - bez ohledu na to, zda žena pila, měla oblečené krajkové prádlo nebo žádné prádlo neměla.

„Bohužel tzv. rape culture, tedy diskurz, ve kterém je znásilnění ve společnosti normalizováno a kdy je oběť často označována za viníka, převládá také v Česku,“ uvedla Michálková.

Video  Každá 10. Češka protrpěla znásilnění, hlavně od partnerů a manželů. „Často je to bez křiku a pláče,“ říká Nejedlová  - Andrea Ulagová, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...