Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Žena chtěla dítě se zemřelým manželem. Ten si zničení spermií pojistil

Autor: ČTK, nkov - 
21. listopadu 2018
15:45

Ústavní soud ve středu zamítl stížnost ženy, která se u soudů nižších instancí neúspěšně domáhala provedení umělého mimotělního oplodnění spermatem zemřelého manžela. Právní předpisy podle soudů umožňují oplodnění pouze páru, muž navíc v informovaném souhlasu u léčby podepsal ustanovení, že v případě jeho smrti budou spermie zničeny. V odůvodnění nálezu to uvedl soudce zpravodaj Tomáš Lichovník. Právník ženy zváží podání stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Ústavní soud se zabýval případem ženy, která v roce 2014 společně s tehdejším manželem zahájila proces umělého oplodnění a manželovo sperma bylo za tím účelem zmrazeno. Muž však o rok později zemřel a z toho důvodu nebylo umělé oplodnění dokončeno. Stěžovatelka požádala společnost, u které se léčba odehrávala, o dokončení oplodnění. Společnost to odmítla s tím, že neexistuje souhlas manžela bývalého manžela stěžovatelky ne starší než šest měsíců. Žena se proto obrátila na Okresní soud v Plzni, který však její žalobu na dokončení umělého oplodnění zamítl.

Umělé oplodnění lze podle soudu učinit pouze v páru, nezbytný byl i souhlas muže. Rozhodnutí potvrdil plzeňský krajský soud. Nejvyšší soud následně zamítl dovolání ženy, poukázal i na to, že manžel stěžovatelky podepsal v rámci informovaného souhlasu i ustanovení, že v případě jeho smrti budou spermie zničeny.

Stěžovatelka podala ústavní stížnost, namítala, že rozhodnutími obecních soudů bylo zasaženo do jejího práva na rodinný život a respektování soukromého života. Ústavní soud stížnost zamítl jako nedůvodnou. „Ústavní soud si je vědom toho, že popsaná životní situace, do níž se stěžovatelka dostala, je pro ni více než citlivá. Nicméně závěry obsažené v rozhodnutích obecních soudů považuje za ústavně konformní,“ uvedl soudce zpravodaj.

Žena zváží podání stížnosti k Evropskému soudu. „Klientka jistě nebude spokojena se závěry Ústavního soudu, nicméně to rozhodnutí respektujeme a po bližším seznámení se s důvody zvážíme další postup ve věci, což může být případné podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva,“ řekl advokát ženy Lukáš Janák.

11karel11 ( 22. listopadu 2018 09:33 )

Proč ne, lepší s mrtvým manželem než s nějakým cizím dárcem obejdou.

ja-stana ( 21. listopadu 2018 17:46 )

Měla by přece dědice onoho mrtvého muže. A asi tam půjde o velký prachy když takhle vyvádí.

jana999 ( 21. listopadu 2018 17:45 )

na druhé straně pokud byla v půlce, tak to snad mohli dokončit, to s tím zničením se podepisuje automaticky, ten muž určitě nepočítal s tím, že tak brzy umře

hasickajana ( 21. listopadu 2018 16:45 )

není muž, není dítě... lidi si zvykli všechno si vynucovat, přijde mi to jak ve školce, dupne si nožičkou a křičí já chci, já chci, já chci...

Monikay ( 21. listopadu 2018 16:16 )

byla jeho vůle spermie zničit, tak nerozumím tomu proč ještě o to usiluje

Zobrazit celou diskusi