Stát muži zrušil koupi pozemků kvůli církvím. Ústavní soud se ho opět zastal

Muž koupil od státu pozemky, prodej ale zamítly soudy kvůli církevním restitucím (ilustrační foto).  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
9. května 2018
10:05

Rodina Josefa Lohmanna, který koupil od státu pozemky pod svým zahradnictvím, ale nikdy je skutečně nezískal, má šanci se k nim po skoro 20 letech dostat. Ústavní soud se zastal jejich nároku. Stát prodej pozemků v 90. letech zablokoval kvůli nároku církve. Lohmann, jenž nedávno zemřel, už jednou v roce 2011 s ústavní stížností uspěl, odvolací pražský městský soud ani Nejvyšší k tomu ale nepřihlédly s ohledem na přijetí zákona o církevních restitucích. Proto se znovu obrátil na Ústavní soud.

Soudce zpravodaj Ludvík Daněk uvedl, že rozhodnutí Nejvyššího soudu a Městského soudu v Praze porušovala práva na spravedlivý proces. Proto Ústavní soud rozhodnutí zrušil.

Lohmann koupil pozemky v Praze Modřanech od státního podniku v roce 1992. O deset let později Obvodní soud pro Prahu 4 a Městský soud v Praze shledaly kupní smlouvu částečně neplatnou. Určily, že pozemky vlastní stát, protože státní podnik nemohl v době uzavření smlouvy s pozemky disponovat.

Lohmann pak neuspěl s žalobou u obvodního soudu, který namítl, že pozemky jsou historicky církevním majetkem. Potvrdil to i odvolací Městský soud v Praze, Nejvyšší soud odmítl Lohmannovo dovolání.

Dohadování mezi soudy

V roce 2011 se však zahradník dočkal zastání u Ústavního soudu, který dovodil možnost prolomení blokačního ustanovení v případě specifických okolností, které u Lohmanna shledal. Obvodní soud v novém rozhodnutí muži vyhověl a pozemky mu přisoudil, odvolací soud to ale změnil.

Tehdy uvedl, že Ústavní soud rozhodoval v době, kdy ještě nebyl součástí právního řádu zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Soud proto zohlednil nárok na vydání daných pozemků, který uplatnila Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Praha-Modřany. Dovolání Lohmanna pak odmítl Nejvyšší soud. Proto případ znovu skončil u Ústavního soudu, který muži opět vyhověl.

Video "ČSSD to podporovala už dřív, ANO se přidalo." Místopředseda KSČM Dolejš o zdanění náhrad za církevní restituce - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

deratizater ( 30. prosince 2018 13:54 )

Kocourkov

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud