Rod Colloredo-Mannsfeldů má šanci získat Opočno. Spor se vrací k Ústavnímu soudu

Autor: ČTK, bud - 
11. 1. 2018
19:20

Restituční spor o vydání mobiliáře ze zámku Opočno Jerome Colloredo-Mannsfeldovi bude opět řešit Ústavní soud. Colloredo-Mannsfeld už minulý týden uspěl u Ústavního soudu s návrhem na obnovu řízení o svých dvou ústavních stížnostech. Návrh na obnovu řízení podal v září 2017 poté, co v závěru roku 2016 uspěl se stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Plénum Ústavního soudu o obnově řízení rozhodlo 3. ledna. Jerome Colloredo-Mannsfeld už v minulosti získal zpět zámek Dobříš na Příbramsku.

Obdobný spor o mobiliář z Opočna soudy řeší i v případě Colloredo-Mannsfeldovy sestřenice Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Také jí dal ve snaze o obnovu řízení před českými soudy ve čtvrtek za pravdu Evropský soud pro lidská práva. Colloredo-Mannsfeldová nyní u Ústavního soudu může, podobně jako Jerome Colloredo-Mannsfeld, požádat o obnovu řízení. Její právník uvedl, že tak učiní. 

Spor Colloredo-Mannsfelda u Ústavního soudu bude dál pokračovat řízením o jeho ústavních stížnostech tak, jako by o nich v minulosti nebylo rozhodnuto. Řízení se tak vrátí zpět téměř o osm let, protože první ústavní stížnost Colloredo-Mannsfelda Ústavní soud zamítl v srpnu 2010 a druhou v dubnu 2012. Restituční spory o Opočno trvají 27 let. O mobiliář Mannsfeld a Mannsfeldová u obecných soudů usilovali společně, k Ústavnímu soudu šel se stížností každý sám.

Verdikty evropského soudu u Colloredo-Mannsfelda a Colloredo-Mannsfeldové jsou obdobné. Štrasburský soud u obou konstatoval, že mezi důkazy nebylo uvedeno rozhodnutí československého ministerstva zemědělství z roku 1947, o něž české soudy opíraly své rozsudky.

Ministerstvo zemědělství 30. dubna 1947 prohlásilo zámek Opočno včetně jeho mobiliáře za státní majetek. Soud konstatoval, že české soudy porušily právo na spravedlivé soudní řízení a nedaly stěžovatelům možnost reagovat na zásadní důkaz, na kterém založily svá negativní rozhodnutí.

Tisíce položek ve vybavení zámku 

České soudy restituentům nejdříve pravomocně vydaly do spoluvlastnictví 68 obrazů. Následně však nárok na vydání zbylého mobiliáře zámku Opočno ve dvou samostatných řízeních zamítly. Jde o kolekci s tisíci položkami, mezi které patří například slavnostní kočár, 38 obrazů, dvě desítky svítidel či 223 věcí ze sbírky zbraní, lovecké trofeje nebo jídelní servisy. Památkáři hodnotu celé sbírky v minulosti odhadli na více než miliardu korun. 

Vydání celého zámku se v jiné linii domáhá sama Kristina Colloredo-Mannsfeldová. V nové stížnosti podané k ÚS letos v dubnu zmiňuje možnou rasovou perzekuci svých předků. Zámek zabavili nacisté, po válce zůstal státu. Podle stížnosti rasový motiv prokazatelně existoval, když matce tehdejšího majitele opočenského panství byl majetek konfiskován jako Židovce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

sensadrak ( 11. ledna 2018 20:35 )

Máte pravdu.

Sittowa ( 11. ledna 2018 20:11 )

Přebarvení komouši ve všech stranách zámky šlechtě nevrací...Ale továrny,lesy,doly,pole,domy nebo paneláky si rychle rozdělili.Bakalové a Rathové mají v Čechách přednost před nepopulární šlechtou co obral po roce 1945 prezident Beneš ve prospěch státu.To netušil jaká sebranka se zde ujme moci po roce 1948 a jejich zbohatlých bolševických potomků po roce 1989.

Zobrazit celou diskusi
Další videa