Verdikt Ústavního soudu zní jasně. „Nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že jsou momentálně nevyužívány,“ stojí v usnesení, které soud zpřístupnil na svém webu. „Měl-li by stát v úmyslu sám sebe omezit ve vlastnictví v podobných případech a zlegalizovat takzvaný ,squatting', musel by tak učinit cestou legislativních změn,“ napsali soudci. Zmařili tak zřejmě poslední pokus aktivistů z Kliniky o to, aby v budově mohli zůstat. Ti žádali soud, aby odložil vykonatelnost pravomocného verdiktu o vyklizení. Vzhledem k rychlosti odmítnutí celé stížnosti už soud požadavek na odklad neřešil.

 

Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014. Smlouva o výpůjčce, kterou poté se státem uzavřeli, už vypršela. SŽDC získala objekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Do objektu chce po rekonstrukci přestěhovat část svých zaměstnanců. Proto se soudně domáhala vyklizení.

Aktivisté se bránili tvrzením, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy a že státní organizace s budovou nakládaly nehospodárně. Chtěli se dohodnout na užívání budovy alespoň do její plánované rekonstrukce. Podle verdiktu pražských soudů byla smlouva o výpůjčce na dobu určitou a aktivisté neměli žádný pevně daný nárok na její prodloužení.

Nejvyšší soud počátkem letošního roku odložil vykonatelnost verdiktu o vyklizení. Odklad ale platil jen do rozhodnutí o dovolání, které podle justiční databáze padlo 2. října. Nejvyšší soud, stejně jako nyní Ústavní soud, aktivistům nevyhověl.

Klinika pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy. V minulosti se stala terčem útoku žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli důkazní nouzi.

Fotogalerie
8 fotografií