Řadu dětí v Česku trápí drsná šikana. Jsou nešťastné a chtějí pryč ze země

Autor: Nikola Forejtová - 
7. listopadu 2018
18:15

Polovina českých dětí není šťastná a ráda by odešla do ciziny. Každé desáté se pak setkalo s trestným činem, jako je krádež, domácí násilí, šikana, ale i znásilnění. Vyplynulo to z devítiletého výzkumu UNICEF, který mimo jiné ukázal, že nejhůře se mají děti ze sociálně slabších skupin – kvůli chudobě totiž bývají často terčem posměšků a ústrků od spolužáků.

V současnosti žije 950 000 Čechů pod hranicí chudoby (mají příjem pod 11 194 korun). Z toho jde zhruba ve třetině o samoživitele se dvěma dětmi.

„Samoživitelka nemá čas chodit do práce nebo má málo času na své děti. Výzkum ukázal, že děti pak častěji chodí za školu a ve chvíli, kdy už na základní škole propadnou, nepokračují dál. Jsou případy, kdy děti nepokračují ve škole od osmé třídy,“ uvedla na semináři o dětech a jejich právech v budově Poslanecké sněmovny Linda Sokáčová, zastupující ředitelka odboru rodinné politiky. 

Kvůli šikaně se rozevírají sociální nůžky

Vzniká tak začarovaný kruh chudoby – podle průzkumu jsou děti ze slabších sociálních rodin ve výrazně větším ohrožení, že na tom v dospělosti budou stejně jako jejich rodiče. „Bez dobrého vzdělání mají větší šanci na život bez peněz. Například vysokoškolsky vzdělaní rodiče dávají svému dítěti pouze 1 % nebezpečí, že skončí v chudobě,“ okomentovala Sokáčová s tím, že děti ukončí školu dřív, zůstanou ve stejném prostředí jako jejich rodiče a zvyknou si na tzv. „život z ruky do huby“.

Pro děti se sociálně slabších rodin mnohdy bohužel nebývá ve škole přátelské prostředí. „Děti nezajímá náboženství nebo barva kůže. Šikanu prožívají především děti ze sociálně slabších rodin. Vznikají tak sociální nůžky,“ dodala k tomu poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Alena Gajdůšková (ČSSD). 

„Sestra mi krade bonbóny a nevěřím prezidentovi“

I kvůli chudobě tak vyrůstá v Česku generace nespokojených dospívajících, kteří ztrácí pocit štěstí. „Samozřejmě je pocit štěstí individuální a děti přesně neví, co znamená. Nejvíce jim ale záleží na kamarádech a rodinu mají na druhém místě,“ uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba k průzkumu„Čím víc pak děti stárnou, všímají si, že jim rodiče ani učitelé nenaslouchají a jsou nešťastné. Z průzkumu vyšlo, že 50 % dětí nechce zůstávat v České republice – a čím jsou starší, tím víc tato čísla stoupají,“ dodala. 

Alarmující čísla by podle ní pomohlo snížit prosté naslouchání – právě to totiž dětem v rodinách nejvíce chybí. „Měli jsme vyhrazeno půl hodiny na dítě, když jsme přišli s dotazníkem. Nakonec jsme s každým jedincem strávili i hodinu a půl. Konečně jim totiž někdo doopravdy naslouchal,“ uvedla Gomba. „Děti ztrácí důvěru ke své rodině. Za posledních pět let klesla důvěra k matkám o deset procent. Naopak důvěra stoupá k učitelům,“ popsala. 

Jinak si děti stěžovaly třeba na to, že „jim sourozenec krade bonbóny, tatínek jezdí moc na kole, maminku bolí záda či že přestávají věřit prezidentovi“. Naštěstí opravdu nespokojených dětí bylo jen pár – 3 procenta.  

Děti neznají svá práva

UNICEF se také ptal dětí, zda ví, jaká mají práva. Povědomí o dětských právech je jedno z nejnižších. Děti vědí mnohem víc o počítačích či sexuální výchově než o svých právech. Setkali jsme se bohužel i s tím, že pedagogové nechtějí zařadit do své výuky znalosti vlastních práv, protože se mírně řečeno bojí, že budou děti více neposlušné,“ dodává.

Nejčastěji děti znají své právo na vzdělání. Z těch, co mají o dětských právech povědomost, ho jmenovalo 30 procent. O něco nižší podíl zmínil svobodu vyjadřování, čtvrtina pak zdraví, pětina lásku a péči rodičů a ochranu, 15 procent hru a odpočinek. Podle Gomby dívky a chlapci nejčastěji uváděli, že se nedodržuje jejich právo na vyjádření.

 

abil ( 8. listopadu 2018 09:42 )

Rekla bych, ze deti naopak maji povedomi o svych pravech dostatecne velke, ale chybi jim informace i o povinnostech. Zajem o politiku mezi detmi je az nezdravy. Deti maji byt detmi dokud to jde a ne se trapit tim, ze ztraceji duveru v toho nebo ohoho politika. Na to maji cas az dospeji. Jak se rika, vsude je chleba o dvou kurkach a sikana existuje vsude na svete. Deti jsou obeti sikany spis kvuli sve jinakosti, tedy vzhledu, nazorum nebo zajmum. A je jim treba rict, ze pokud by skutecne odesly do zahranici, muzou byt sikanovany prave kvuli tomu, ze jsou odjinud. Deti/nejen/ na zapade se nad ty z vychodu dost vyvysuji a tak jim to davaji dost 'sezrat'. A co teprve kdyz je nadanejsi a schopnejsi nez ony. Moje dcera by mohla vypravet, bohuzel.

panamira ( 8. listopadu 2018 08:21 )

Kdo chce děti naprogramovat, udělat loutky, které zbaví úsměvu. ? Děti jsou děti, mají větší emoce a nejsou tak ulhané jak dospělí. Pár výlupku je třeba eliminovat. Doma se děti rvou , chcete je změnit, to nemyslíte vážně???

petrw ( 8. listopadu 2018 06:39 )

cesi primitivni si mysli ze jinde je to lepsi? ani nahodou tam ho i zabiji!!!

alzbeta59 ( 8. listopadu 2018 06:12 )

ze jo?

tomik007 ( 8. listopadu 2018 04:25 )

Kam se hrabe "Maly Bobesh"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud