Zákaz houbaření i Zemanovo zdraví: Seniory straší falešné zprávy, jak nenaletět?

26. 9. 2018
05:01

Manipulativní nebo falešné zprávy zneužívají důvěřivosti starších lidí a vyvolávají v nich zbytečný strach. S nevyžádanou řetězovou zprávou se v minulosti setkalo devět z deseti seniorů, jen menší část z nich ovšem ověřuje jejich pravdivost. Dominují „fake news“ ohledně politiků, migrace, Evropské unie, ale i běžných životních starostí. Na vrcholu aktuální houbařské sezony mnohé seniory vystrašil třeba údajný zákaz houbaření. Už v minulosti se objevovaly zprávy o nutnosti zaplatit z nalezeného úlovku daň.

Ve víkendové příloze jednoho deníku se nedávno objevil článek, podle kterého bude sběr hub v českých lesích nadále možný jen na základě speciálního průkazu. Při porušení bude houbařům hrozit až dvouleté vězení. Přestože šlo o žert a samotný článek byl označen jako „kachna“, začal se po internetu šířit jako pravdivý. Lidé ho hromadně sdíleli hlavně na sociálních sítích a objevil se i v e-mailech.

Jde o ukázku falešné nebo poplašné zprávy, která má v lidech vyvolat rozhořčení nebo vztek. V poslední době se podobné manipulativní sdělení šíří stále více i mezi seniory. Ukazují to zkušenosti seniorské organizace Elpida, která varuje před nedůvěryhodnými zpravodajskými servery i řetězovými e-maily.

Zprávy od přátel mají senioři za pravdivé

„Zpravodajství na internetu sleduje tři čtvrtě milionu lidí starších 66 let. To je hodně. Polovina z nich si informace z internetu neověřuje nebo to nepovažuje za důležité,“ řekl pro Blesk Zprávy ředitel Elpidy Jiří Hrabě. „A je tu ještě jeden fenomén – přeposílané zprávy, takzvané řetězové e-maily. Ty dostává devět z deseti seniorů na síti. Známé rčení ‚na každém šprochu, pravdu trochu‘ stále velmi dobře funguje,“ dodal.

Podle aktuálního průzkumu, který si Elpida ve spolupráci s Nadací O2 nechala zpracovat, senioři nepovažují za spam nevyžádanou varovnou zprávu od přítele a nemají tak tendence ji ověřovat. „Jsou totiž přesvědčeni, že by jejich okolí nepravdivé zprávy nešířilo. A právě na blízké osoby, které v daném oboru považují senioři za autority, se pak obracejí při nejasnostech,“ vysvětluje Hrabě.

Strach z migrace i konec hermelínu

Mezi falešnými zprávami vévodí migrace, zprávy o politicích nebo Evropské unii. Senioři se mohou dočíst nepodložené informace o zdraví prezidenta Miloše Zemana nebo o údajném úmrtí Karla Gotta. Nedávno se šířila také zpráva o tom, že z Česka zmizí tradiční sýr hermelín a v obchodech budou jen drahé francouzské alternativy. „Sýr, který jsem tak rád přikusoval večer k Pilsner Urqell 12, už prostě nebude. Budou prý ale dovážet tento sýr s charakteristickou plísní z Francie,“ stojí ve strašícím e-mailu.

Starší lidé navíc často nevyžádané a falešné zprávy sami šíří, nejaktivnější jsou hlavně ti, kterým je už přes 65 let. Ukazují to výsledky půl roku starého průzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a portálu Seznam.cz. E-maily varující před nebezpečím, například migrací nebo islámem, rozšiřuje 35 procent osob ve věku 55–64 let a 47 procent respondentů starších 65 let.

„Pravdivé i nepravdivé zprávy o politickém dění senioři šíří šestkrát častěji než osoby mladší,“ upřesnil Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace pedagogické fakulty. Také podle něj lze starší uživatele internetu snadno ovlivnit a ti pak mají tendenci informace šířit dále. „Potom aktivně ovlivňují své přátele a známé prostřednictvím spamu,“ dodal Kopecký s tím, že kvůli důvěřivosti se mohou senioři stát i obětí internetového podvodu.

Video Důchodkyně naletěla šmejdům: Za hlemýždě dala 50 tisíc. - Karel Janeček
1080p 720p 360p

Organizace Elpida momentálně pořádá speciální mediální kurzy pro seniory a radí jim, jak falešné zprávy odhalit. Vytvořila také manuál, podle kterého mohou zprávy ověřovat. Jedná se o seznam 12 klíčových kritérii a platí zde přímá úměra – čím více kolonek si člověk odškrtne, tím je zpráva důvěryhodnější. „Každý si ho může vytisknout a mít ho po ruce,“ popisuje Hrabě s tím, že dokument je volně ke stažení na webu organizace.

Co se vyplatí hlídat?

  • Autor zprávy je podepsaný, nenálepkuje, médium má jasného vlastníka
  • Název článku odpovídá obsahu a nesnaží se přitáhnout za každou cenu
  • Fotografie nejsou upraveny a nemají zavádějící popisky
  • Článek se nesnaží upoutat vyvoláváním nenávisti
  • Reklama je oddělená od obsahu článku

prasatkopepicek ( 26. září 2018 14:50 )

mas tam chybu carmine. havlozmr,,dí nikoliv halozmr,,dí. priste rekni sestrickam at ti daji vic casu

gabreta ( 26. září 2018 14:26 )

Co do toho taháte seniory? Máte představu, soudruhu redaktore, že senioři jsou blbí? Naopak, když pravidelně píšete o tom, jak za bolševika byly potraviny nezdravé, jak bylo draho, jak se stály fronty na džíny, jak byly prázdné regály v obchodech a jako důkaz přidáte fotku z úplně jiné doby, tak jenom senioři můžou zhodnotit, jak a kdy to opravdu bylo!! Mladým můžete nalhat o té době, co chcete! Ti vám na to samozřejmě skočí! Uvědomte si, že manipulujete s lidma právě vy, novináři, že bolševik byl proti vám slabej odvar!!

pooresh ( 26. září 2018 13:37 )

Jasne,my seniori se nenechame oblbnout! Kazdy prece jasne vidi,ze Zeman je nadupanej,jako dvacetiletej panic,dokonce novy haxny mu narostly! Jo a v civilizovanych zemich,1kg hub na osobu.Jinak 1000-2000 € pokuticka.Zcela bezne.

jity ( 26. září 2018 13:34 )

Nějací imbecilové zamrzli v pubertálních letech a neustále vyřvávají s jejich červenými hadry. Kdo je na ně zvědavý, když nejsem zvědavá na Zemana, tak tam nelezu.

pekaaaros ( 26. září 2018 10:19 )

nevím jak v papírových novinách, ale na netu se píšou titulky tak, aby to co nejvíc lidi vyprovokovalo otevřít to a napsat do diskuze, jak je článek nas.al klikání kvůli reklamám. to je to, oč tu běží. Proto všichni ti Mitrofanovové, Peheové, Antibabišovci, Antizemanové. Lidi musí být hlavně naštavaní z titulku, aby na to klikli a viděli tak reklamu. Ale na ten titulek neklikaj proto, aby si přečetli článek, ale aby napsali do diskuze, jak je autor blbej. A viděl tak další a další reklamy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa