Horolezec Ivo popsal smrt na Mount Everestu. Sám přišel o čtyři prsty

1080p720p360p
Autor: David Budai - 
13. 9. 2018
06:00

Smrt k vysokým horám patří, je přesvědčen český horolezec Ivo Grabmüller, který zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Při posledním výstupu na Mount Everest sám bojoval o život, když mu kvůli závadě došel kyslík. Nakonec to odnesly „jen“ čtyři prsty. „Když jste v osmi tisících metrech, nemůžete čekat, že vám někdo pomůže. Ohrozil by svůj vlastní život,“ řekl ve Studiu Blesk.  

Cesta na nejvyšší horu světa Mount Everest je „poseta“ těly horolezců, kteří svůj výkon nezvládli. V takzvané zóně smrti jich je podle odhadů kolem 200 a několik jich viděl i horolezec Ivo Grabmüller, který na vrchol vystoupal letos v květnu.

Strávil jsem v 8000 metrech a výše čtyři noci a v tom čtvrtém výškovém táboře jich pár je. Někteří sedí, někteří leží. Ne že bych je vyhledával, ale prostě na ně narazíte. Jeden z nich byl od našeho stanu 10 metrů daleko,“ zavzpomínal Grabmüller v rozhovoru pro Blesk Zprávy. „Máme v sobě zafixováno, že k mrtvým máme úctu, že by lidé neměli končit tak, že tam zůstanou ležet. Ale když se budete pokoušet je dostávat dolů, tak ohrozíte vlastní život,“ zmínil.

„Na druhé nelze brát ohled“

Ve výšce nad 8000 metrů podle Grabmüllera panují jiné podmínky. Mrazy běžně dosahují minus 50 °C, vzduch je řídký a výstup bez kyslíkové masky je téměř nemožný. Pokud někdo kolabuje a hrozí mu smrt, ostatní horolezci na něj nemohou brát ohled, protože by sami mohli přijít o život.

Nedá se příliš spoléhat na to, že vám někdo pomůže. Každý si musí uvědomit, že vy už jste v ohrožení života. A tím, že vám začne pomáhat, ohrožuje svůj vlastní život. V plné nahotě se to ukázalo v mém případě. Já jsem tam měl svého Šerpu, ale dolů jsem šel sám, i když mi hrozila smrt,“ popsal Grabmüller.

Došel kyslík a začal boj o život

Co se horolezci stalo? Když vystoupal na vrchol, vyměnil si prázdnou nádobu s kyslíkem za novou, ale zjistil, že je také prázdná. Porouchal se jí totiž regulační ventil a kyslík z ní unikl. Okamžitě musel vyrazit zpátky, čekal ho boj o život.

„Bez kyslíku jsem byl příliš pomalý. Sestupoval jsem i v noci, kdy tam panují podmínky neslučitelné se životem, a omrzlo mi několik prstů. Čtyři vyžadovaly chirurgický zákrok, takže jsem přišel o několik článků prstů. Na druhou stranu, mohlo to dopadnout hůře,“ vzpomíná s tím, že z vrcholu do tábora sestupoval mnohem více hodin, než je běžné. Často musel odpočívat a ostatní horolezci ho předbíhali. „Většinu z té cesty si vůbec nepamatuju,“ přiznává nyní.

Horolezec Ivo Grabmüller zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Zde na hoře Mount Everest.Horolezec Ivo Grabmüller zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Zde na hoře Mount Everest. | 

„Podobných případů bylo letos více, někteří horolezci dokonce zemřeli. K těm vysokým horám to patří,“ zmínil Grabmüller, který zaznamenal i letošní úmrtí polského horolezce na pákistánské hoře Nanga Parbat (8126 m). Jeho tělo objevila česká expedice, jejíž součástí byl i pražský exprimátor Pavel Bém.

Na Everest míří více lidí než před lety

Úmrtí na Everestu přibyla i proto, že na vrcholy míří stále více lidí. Lidé si mohou zaplatit doprovod Šerpů. Někteří zemřou kvůli nehodě nebo špatnému počasí, jiní zase přecení své síly. Grabmüller sám před výpravou na Everest zdolal nejvyšší vrcholy ostatních šesti kontinentů. Všechny tyto vrcholy tvoří takzvanou Korunu světa a před ním ji pokořili jen čtyři další Češi.

Video Horolezec Ivo Grabmüller zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů, takto vypadala expedice na Antarktidě. - Ivo Grabmüller
1080p 720p 360p

Koruna světa

  • Afrika, Kilimandžáro – 5895 metrů
  • Antarktida, Vinson Massif – 4892 metrů
  • Asie, Mount Everest – 8848 metrů
  • Austrálie a Oceánie, Carstensz Pyramid – 4884 metrů
  • Evropa, Elbrus – 5642 metrů (jiné zdroje uvádějí Mont Blanc – 4810 metrů)
  • Jižní Amerika, Aconcagua – 6962 metrů
  • Severní Amerika, Denali (Mount McKinley) – 6168 metrů

1080p 720p 360p
Další videa