Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Neslyšícímu Honzovi na Hradě radili audioprůvodce. S problémy pomůže nová aplikace

Autor: ula - 
13. května 2018
07:10

Honza (32) je od narození neslyšící. Pokud se chce věnovat cestování jako svému velkému koníčku, naráží na celou řadu bariér. Zatímco v USA dostal při prohlídce v Bílém domě překladatele do znakového jazyka, v Evropě a zejména v Česku na podobnou pomoc čeká zatím marně. Honza navíc vyvrací mýtus, že neslyšícím stačí psaný text. Ve skutečnosti je pro ně problematické mu porozumět. Rozjíždí proto projekt, který by měl neslyšíčím usnadnit cestování a přístup k informacím.

Honza se živí i jako lektor znakového jazyka, který podle něj v Česku užívá 15 tisíc lidí. V Česku je ale dalších půl milionu sluchově postižených, kteří znakový jazyk nepoužívají, jsou stále závislí na mluvené formě.

„Na celém světě užívá znakový jazyk 70 milionů lidí a půl miliardy lidí je sluchově postižených,“ vysvětluje Honza pomocí tlumočnice. Pokud byste se chtěli naučit znakový jazyk, tak vám bude trvat dva roky, abyste se dorozuměli na běžné konverzační úrovni. Navíc byste se museli učit každý den.

Čeština jako cizí jazyk

Honza by rád provozoval bez problémů svůj velký koníček, cestování. Jenže jako neslyšící naráží na řadu bariér. „Průvodci, kteří ovládají znakový jazyk, u nás nejsou. Jsme tedy odkázáni na knižní průvodce, jenže pro nás je čeština vlastně cizí jazyk,“ uvedl.

„Obecnou představou slyšící veřejnosti je, že neslyšící umí bez problémů číst, ale čeština je pro neslyšícího cizím jazykem, takže mají občas problém s porozuměním textu. Stejně tak je rozšířený mýtus, že je znakový jazyk mezinárodní, ale není tomu tak, každý stát má svůj mateřský jazyk,“ připojil Honza.

S problémy má pomoci nová aplikace

Mladý muž se tedy rozhodl pomoci dalším neslyšícím turistům. Spolu s týmem pěti lidí chce vytvořit speciální aplikaci pro chytré telefony, která bude fungovat jako videoprůvodce pro neslyšící.

„Díky nadaci Vodafone a v rámci programu Laboratoř jsme získali 150 tisíc korun, abychom mohli projekt rozjet,“ pochlubil se Honza. Zároveň jim program pomáhá se zdárným nastartováním aplikace.

Jak bude aplikace fungovat a kdo do ní bude přispívat? Honza pro Blesk Zprávy ukázal, s čím se musí během svých výletů potýkat. Absurdní situace nastala v informacích na Pražském hradě, kde Honzovi doporučili audioprůvodce a text pro nevidomé. Podívejte se na video:

 

Příběhy pacientů na Blesk.cz

Epilepsie Bechtěrevova choroba Arteriovenózní Malformace

O některých jste možná v životě neslyšeli, jiné trápí tisíce z nás. Jde o závažné nemoci, u kterých ale často platí jedno pravidlo - Češi o nich mnoho neví a nezřídka podceňují i prevenci. Právě proto se řada odvážných pacientů a lékařů snaží zahrnout nás osvětou. Přečtěte si jejich příběhy.

Další příběhy pacientů najdete ZDE

Zobrazit celou diskusi