Po vraždě Kuciaka je ve hře stále pád celé vlády, potvrdil Ficův kolega

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
11. 3. 2018
18:10

První výsledky sobotního jednání slovenského premiéra Roberta Fica s předsedou nejmenší koaliční strany Most-Híd Bélou Bugárem by mohly být známy v pondělí. V diskusním pořadu veřejnoprávní RTVS to v neděli řekl místopředseda Ficovy strany Smer-SD a vicepremiér Peter Pellegrini. Připustil, že je Smer-SD připraven i na personální změny ve vládě nebo na její konec.

„Smer je v zájmu stability schopen učinit i kroky, které povedou k personálním změnám,“ uvedl Pellegrini. Zároveň upozornil, že to neznamená, že je Ficova strana připravena odvolat ministra vnitra Roberta Kaliňáka, jak to v minulých dnech požadovala opozice. Rezignace kontroverzního ministra byla jedním z požadavků, které zaznívaly i na pátečních demonstracích ve městech po celém Slovensku i v zahraničí, kterých se zúčastnily desítky tisíc lidí.

Fotogalerie Tisíce Slováků vyšly do ulic proti Ficovi 115 fotografií

Post ministra kultury je stále volný

Pellegrini popřel v diskusním pořadu také spekulace, že Fico na sobotním jednání nabídl předsedovi strany Most-Híd Bugárovi, aby se jeho strana ujala ministerstva kultury. To zůstalo bez šéfa poté, co před časem v reakci na vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové rezignoval ministr Marek Maďarič, člen Smeru-SD.

Video Kiska chce novou vládu nebo předčasné volby. Fico ho obvinil z tajné schůzky se Sorosem. - tv Joj
360p

Strana Most-Híd, která hájí mimo jiné zájmy maďarské menšiny na Slovensku, má v současnosti ve vládě tři své zástupce. V neděli se má sejít předsednictvo strany a debatovat o dalším postupu ve vládní krizi.

Variantami dalšího vývoje jsou podle Pellegriniho jak výměna některých ministrů, tak ale i pád celé vlády. Jeho strana se ale bude prý nadále snažit vládu udržet. V souvislosti s vraždou novináře Kuciaka a jeho partnerky podle Pellegriniho slovenská vláda policii poskytla maximální možný prostor, aby mohla vyšetřovat bez ovlivňování ze strany politiků.

Německý europoslanec to od Ficova muže schytal

Místopředseda nejsilnější vládní strany kritizoval také výrok předsedy frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfreda Webera, který vyzval v sobotu Fica, aby odvolal ministra vnitra Kaliňáka. Řekl to poté, co se po dvoudenní návštěvě ze Slovenska vrátila šestičlenná delegace europarlamentu.

„Zprávy kolegů z jejich cesty na Slovensko jsou velmi znepokojivé. Vzniká dojem, že ze strany nejvyšších slovenských vládních představitelů se nedělá vše pro to, aby byly obě vraždy objasněny,“ řekl Weber ke smrti Kuciaka a jeho snoubenky.

„Manfred Weber ať si komentuje dění v Německu, ne na Slovensku,“ řekl v neděli na adresu německého europoslance Pellegrini. „Ať se nevměšuje do vnitřních záležitostí Slovenska,“ dodal místopředseda slovenské vlády. Upozornil, že Weber stojí v europarlamentu v čele lidovců, kteří jsou politickými protivníky jeho sociální demokracie.

Doporučujeme
deltae ( 12. března 2018 02:51 )

naivita

vlasok ( 12. března 2018 00:03 )

Presne tak, študenti sú hlúpi, pretože miesto učenia sa venujú somarinám, a potom nič nevedia, napariť poriadne školné a za internáty trhové ceny, nie im Fico sústavne vychádza v ústrety a oni sú stále oblbovaní otvorenou spoločnosťou G. S. No a o Kiskovi ani nehovorím, čo chodí stále po stredných školách a študentov oblbuje.

vlasok ( 11. března 2018 23:59 )

Pre samsf -- Prosím ťa čo trepeš a preberáš konšpirácie od blázna Matoviča, ten vidí mafiánov všade, len nie v strane Borisa Kollára, ktorý je rukolapný mafián, čo vozil pre ďalšieho mafiána Steinhúbela drogy v zaváracích pohároch, chodil s mafiánmi na dovolenku na Kubu, ale to našej opozícii nevadí, za mafiána označili Troškovú, ktorá robila pre Taliana pred siedmymi rokmi a teraz dva roky robí astentku na sekretariáte rpredsedu vlády a tí taliani čo ich označujú za mafiánov sa budú súdiť s opozíciou. Ale je zaujimavé, že za vlády Ivety Radičovej im boli pridelené dotácie v sume 10 000 000 milk euro, ale ako sa hovorí nepovedz ty, povedia tebe.

smfs ( 11. března 2018 19:26 )

Teď jsem se vrátila po měsíci ze SK, kde jsem pečovala o babičku po operací a musím zodpovědně říct, že toto by nevymyslel ani Dezider Dužda z osady u ukrajinské hranice

smfs ( 11. března 2018 19:23 )

Ty vaše kydy se nedají číst. Fico chce být v tvrdém jádru EU. Takže spiknutí z Bruselu za tím není. Myslet, myslet by mohli někteří. Tady jde o mafii kolem něho, o nevyšetřené korupční kauzy, nepostihnutelnost vládnoucí kliky. Fico je jako teflon, vše se po něm sveze a jede dál.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa