Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Vražda novináře Kuciaka: Kiska jedná se stranami, Fico ho za to stírá

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
7. března 2018
10:12

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes dopoledne zahájil konzultace s parlamentními stranami o řešení politické krize, která v zemi nastala po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Kiska o víkendu navrhl zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb.

Hlava státu se nejprve sejde se zástupci opozičního hnutí Jsme rodina-Boris Kollár, odpoledne pak přijme představitele dalšího opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Obě tato opoziční seskupení se již dříve přiklonila k předčasným volbám.

Fico odmítá změnu ve vládě

Kiskův návrh na zásadní obměnu kabinetu odmítl premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico, podle něhož případné změny ve vládě budou výsledkem dohody koalice. Fico také řekl, že na takové rozhodnutí nemá Kiska podle ústavy žádný vliv. Civo se na své tiskové konferenci kriticky vyjádřil o Kiskově záměru. Poznamenal, že „jak může prezident jednat se stranou Jsme rodina, kterou založil mafián“. Označil to za směšné a nevhodné.

Opozice a jedna z trojice vládních koaličních stran Most-Híd již minulý týden vybídly k demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je zároveň místopředsedou Ficovy strany a který rezignovat odmítl. Představitelé Směru-SD dříve uvedli, že na požadavek strany Most-Híd odpoví. Stát by se tak mělo do pondělí, kdy je naplánováno jednání širšího vedení strany Most-Híd.

Kvůli vraždě Kuciaka podal demisi ministr kultury a bývalý místopředseda Směru-SD Marek Maďarič. Kiska dnes odpoledne vedením ministerstva do jmenování nového ministra pověří vicepremiéra pro investice a informatizaci Petera Pellegriniho ze Směru-SD.

Kaliňákovo odstoupení se zatím nechystá

Ministr práce a generální manažer strany Smer Ján Richter uvedl, že ministr vnitra Kaliňák má naprostou podporu strany. Kaliňák je podle něho zkušený a zodpovědný politik, který by sám odstoupil, kdyby věděl, že jeho činnost škodí straně.

Fico v parlamentu zaútočil na Kollára Fico v parlamentu zaútočil na Kollára | profimedia

Kiskovo první jednání

Jako první jednal prezident Kiska se zástupci strany Jsme rodina, její předseda Boris Kollár po skončení schůze uvedl: „Situace ve vládě dospěla do stavu, který nejde vyřešit zákulisním jednáním politiků, nebo v horším případě nějakých oligarchů. Jediným řešením je obrátit se na občany, aby ve volbách rozhodli o budoucnosti Slovenska. Naše strana podpoří odvolání vlády, pokud k tomu dojde, budeme požadovat co nejbližší termín voleb.“

Dodal také, že jeho strana se nepostaví za žádnou úřednickou vládu: „Nebudeme podporovat žádnou variantu úřednické vlády, protože taková vláda nedostala mandát od voličů. Snažíme se obnovit důvěru lidí ve stát. To chceme i teď a můžeme to udělat jen na základě sestavení vlády, které lidé ve volbách vyslovili důvěru,“ uvedl Kollár jménem strany.

Ficovy narážky

Novináři se ho zeptali i na Ficovo obvinění, že jeho stranu založili mafiáni. „Podívejte se, k tomuto jsem se už několikrát vyjádřil. Nemůžu za to, s kým jsem vyrůstal. Důležité je, že jsem s nimi přerušil veškeré vztahy a styky. Oproti tomu pan premiér s nimi nevyrůstal, ale teď s nimi bývá, jaká je jeho omluva?“

Kollár uvedl, že prezident je do ničeho nenutil, pouze si vyslechl jejich stanoviska. Nezmiňoval se ani o tom, co si představuje pod „širokou rekonstrukcí vlády“. Kollár se domnívá, že jakmile prezident ukončí všechna dnešní jednání, k celé situaci se ještě vyjádří.

Video Kiska chce novou vládu nebo předčasné volby. Fico ho obvinil z tajné schůzky se Sorosem - tv Joj

Vše o smrti novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Poslední článek Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

tosto ( 7. března 2018 12:31 )

Nevím zda tento novinář je zrovna ta kompetentní osoba.

flora ( 7. března 2018 12:13 )

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zadna-mafie-jana-kuciaka-zavrazdil-amater-slovensky-novinar-zpoch ybnuje-verzi-policejniho-prezidenta-43418?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp Tady je dobře zhodnocené. Stojí za to si to vyslechnout.

Antonin Blaha ( 7. března 2018 11:49 )

 Sranda bude jestli to dopadne jako ve Zline s tou brutalni trojnasobnou vrazdou,co pak budete psat?😁

santikxauz ( 7. března 2018 11:27 )

Ještě že u nás nebyl zvolen Drahoš,choval by se stejně hloupě jako Kiska.

doktormediciny ( 7. března 2018 11:24 )

nebudter tAK prisny...Snad si na ten pohreb meli vypujcit a pak se nešvyhrabou z dluhu...Kdo vi, kolik si toho mladi vzali na uverř ci hypoteku..

Zobrazit celou diskusi
Další videa