Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Po vraždě novináře potápí Ficovu koalici nejmenší člen. „Fico nepochopil, o co jde“

Autor: ČTK, tl - 
5. března 2018
10:28

Jedna ze tří koaličních stran na Slovensku, Most-Híd, podpořila v pondělí prezidenta Andreje Kisku tím, že přijala návrh na jednání o rekonstrukci vlády. Uvedl to server Aktuality.sk. Premiér Robert Fico přitom v neděli rezolutně odmítl prezidentovy návrhy řešit nynější krizi buď obměnou vlády, anebo předčasnými volbami.

Nejmenší člen koalice Most-Híd, tedy strana Bély Bugára, chce s hlavou státu jednat o prvé možnosti, žádá rekonstrukci vlády. Neupřesnila však, zda se spokojí s případným odstoupením ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Bugár již dříve - pod vlivem Kaliňákova odmítání vyslyšet výzvy k odstoupení po šokující vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky - uvedl, že se 12. března sejde republiková rada, která může rozhodnout o odchodu z koalice.

Za nejasný server označil postoj třetího člena vládní koalice. Šéf Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko sice připustil jednání s prezidentem, ale nepodpořil žádný prezidentův návrh.

„Kiska to pochopil, Fico ne“

Slovenský premiér Robert Fico podle tamního tisku nepochopil vážnost situace ve společnosti po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Některé listy očekávají konec Ficovy vlády, jiné deníky premiéra či ministra vnitra Roberta Kaliňáka vybídly k demisi.

Video  Rakev spustili do hrobu, rozezněly se zvony. Při emotivním loučení se zavražděným Kuciakem tekly slzy  - Jan Jedlička, David Malík
Video se připravuje ...

„Vražda novináře je tak zásadní tragédie pro demokratickou společnost, že bez vyvození politické a morální zodpovědnosti za stav země a bez následné morální očisty zanechá hlubokou jizvu na duši národa. Prezident Andrej Kiska to pochopil. Premiér této země Robert Fico to stále nechápe,“ napsal list Sme v reakci na nedělní vystoupení hlavy státu, která vyzvala buď k zásadní rekonstrukci vlády nebo k předčasným volbám.

Hospodárske noviny otevřeně vyzvaly také Fica k demisi. "Odstupte. Premiére Roberte Fico, ministře vnitra Roberte Kaliňáku a policejní prezidente Tibore Gašpare. Přesněji, vámi by to mohlo začít. Je potřeba ukázat, že když se stane tragédie, existuje něco jako zodpovědnost. Byť jen politická," uvedl list.

Podle deníku je Slovensko zemí, ve které lidé i po deseti letech Ficových vlád nedůvěřují již téměř ničemu, od politiky přes bezpečnostní složky státu, justici, prokuraturu a tajné služby. "Nyní dostala ještě jeden přívlastek: země, kde zabili novináře. To je neakceptovatelné v normálně fungujících státech," soudí list.

"Vidíme konec Roberta Fica v přímém přenosu. Zdá se, že na Slovensku jsou již jen dva lidé, kterým to nedochází - premiér Fico a jeho ministr vnitra Robert Kaliňák. Stali se symbolem mafie ve vládě, korupce, která je silnější než oni a která končí vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové," napsal list Denník N. Dodal, že řešením vzniklé situace by mohla být i vláda úředníků, byť prezident Kiska tuto možnost nezmínil.

List Pravda soudí, že když Kaliňák neodstoupí z funkce ministra vnitra, což požaduje opozice i vládní strana Most-Híd, hrozí její odchod z koalice. "Pokud se Robert Kaliňák do týdne nesbalí, sbalí se poslanci formace Most-Híd. Vlastně se už postupně začínají balit a s každým dnem se pro vládní koalici zvyšuje riziko, že se Most-Híd sbalí celý nebo se rozpadne i bez ohledu na to, zda Kaliňák odejde ze svého úřadu nebo nikoliv," míní list, podle kterého je vláda s Kaliňákem jako ministrem vnitra neudržitelná.

Video  Fico ukázal milion eur za dopadení vraha novináře. Opozice žádá, aby vlivní rezignovali  - TV JOJ
Video se připravuje ...

Vše o smrti novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Poslední článek Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

dzery ( 5. března 2018 09:42 )

A Fickovi dát medajli?

Zobrazit celou diskusi