„Elektroobčanka“ bude zdarma, i tak budeme ale platit. Za speciální čtečku

Autor: Tomáš Polák - 
12. 9. 2016
05:00

Konec chození na úřady se blíží. Ministerstvo vnitra očekává, že už od března 2018 nabude účinnosti novela zákona o občanských průkazech, která uvede v praxi prokázání totožnosti na dálku. Lidé si ale budou muset pořídit speciální čtečku za několik stovek korun. Blesk.cz získal podrobnosti.

Pokud vše půjde podle očekávání, ministerstvo vnitra předpokládá, že novela zákona začne platit 1. března 2018. Největší změnou bude plošné vydávání občanských průkazů se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem všem občanům bez výjimky. Momentálně si lidé mohou vybrat, zda chtějí mít na občanském elektronický čip, či nikoliv. V první variantě si ale musí připlatit 500 korun.

„Vzhledem k tomu, že by byl vydáván jediný druh občanského průkazu, a to občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem, byl by vydáván zdarma,“ uvedla Klára Pěknicová z oddělení komunikace ministerstva vnitra. Lidem, kteří už ale za čip zaplatili 500 korun, peníze už nikdo nevrátí. „Kdybych to věděla, nikdy bych tu pětistovku neplatila. Jsou to vyhozené peníze,“ postěžovala si čtenářka Blesku paní Klára, která se rozhodla pro variantu s čipem.

Nové občanky budou obsahovat elektronickou identifikaci občanského průkazu. Ta bude plně pod kontrolou jejího držitele. „Občan může odmítnout využívání této elektronické identifikace a pak není při výdeji aktivována,“ popsala Pěknicová. Službu lze posléze aktivovat.

Je potřeba koupit čtečku

Velkým posunem k modernizaci státní správy bude možnost využívání vzdálené elektronické identifikace občana. Ministerstvo vnitra si slibuje využití i v soukromoprávní sféře. „Z hlediska veřejné správy jsou vytvářeny odpovídající kroky k tomu, aby nabídka těchto služeb byla co nejvyšší,“ ujistila Pěknicová.  Pro využití služeb si ale budou muset lidé pořídit speciální zařízení na čtení karet, tzv. smart card, které se prodávají přibližně od 400 korun.

Aby člověk nemusel chodit na úřad a vše zvládnul z pohodlí domova, bude muset kromě svého občanského průkazu znát i svůj osobní identifikační kód (BOK). Ten už od roku 2012 musí zadávat každý při převzetí svého občanského průkazu. Kód obsahuje čtyři až deset číslic.

Jestliže držitel průkazu kód zapomene, musí znovu zajít na úřad a za sto korun si ho nechat odblokovat. Pakliže ale prozatím nemá občanský průkaz s čipem – je to v zásadě jedno. Kód je totiž unikátní ke každému průkazu, držitel průkazu si tedy při každé výměně průkazu zadá nové, nezávislé heslo. Novela zákona navíc počítá s tím, že si lidé budou moci průkaz vyměnit za čipovou variantu zdarma.

Kolik zaplatíte za občanský průkaz?

1. varianta: Mám občanku s čipem, neznám BOK kód
500 Kč průkaz s čipem (už zaplaceno)
100 Kč odblokování kódu
400 Kč čtečka na karty
Celkem: 1000 korun

2. varianta: Mám občanku s čipem, znám BOK kód
500 Kč průkaz s čipem (už zaplaceno)
400 Kč čtečka na karty
Celkem: 900 korun

3. varianta: Mám občanku bez čipu, neznám BOK kód
0 Kč výměna občanského průkazu
0 Kč průkaz s čipem*
400 Kč čtečka na karty
Celkem: 400 korun
*nový BOK kód zadáváte při každém převzetí nové občanky

4. varianta: Mám občanku bez čipu, znám BOK kód
0 Kč výměna občanského průkazu
0 Kč průkaz s čipem
400 Kč čtečka na karty
Celkem: 400 korun

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

djaba ( 12. září 2016 20:31 )

 A další penízky do Monaka .

jardavozembouch ( 12. září 2016 10:17 )

kazdou chvili si vymysli nejaky zpusob, jak vytahnout z lidi prachy. tahle blbinka bude stat miliardy, dva roky to nebude fungovat, pak se to zrusi a vymysli se dalsi blbost.

zdenek43 ( 12. září 2016 09:30 )

ale,ale..... zase STATNI UREDNIK vymyslel jak VAS ZASE PORADNE OKRAST O PRACHY ....................... uvedomujete si, ze kazdy rok vydavate za NEJAKE ??? DOKLADY - ktere VAM jsou uplne knicemu MEGA PRACHY .................... obcanske prukazy - to uz bylo za tech 25 let nekolik TYPU ...... ridicaky....... to sameeeeeeeeeeeeeeeee pasy........... to same.............. a dasli jako registracni poznavaci znacky...... NIKDE V EVROPE SE NEVYDAVA TOLIK DOKLADU tak jako v Cesku ................. jste skutecne STADO ... MEGA STADO.....

jardavozembouch ( 12. září 2016 08:29 )

zase nejaka pitchovina ktera nejdriv nebude fungovat a pak se zrusoi

ivoadller ( 12. září 2016 08:09 )

Správně, proto se lumpové brání EET.

Zobrazit celou diskusi
Další videa