Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Od příštího roku budou nové občanky. Čip umožní na dálku ověřit vaši identitu

Autor: ČTK - 
4. dubna 2016
16:40

Ministerstvo vnitra začne v příštím roce vydávat občanské průkazy vybavené elektronickým čipem, který bude klíčem k elektronickým službám státu a později i k službám komerčních subjektů. Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) to řekl Pavel Novák z kanceláře náměstka pro informační a komunikační technologie.

„Nyní pracujeme na komplexním systému elektronické identity, který umožní identifikaci na dálku a využívání bezpečné, státem garantované identity,“ řekl Novák. Nový občanský průkaz bude mít podobně jako platební karta v sobě čip, který v sobě bude mít identifikační certifikát.

Ministerstvo již uzavřelo memorandum s Českou správou sociálního zabezpečení. „Jsme také v jednání s Generálním finančním ředitelstvím a s Krajem Vysočina,“ uvedl Novák. Dodal, že díky eObčance by mělo být možné se připojit na elektronickou variantu pracoviště CzechPoint. „Předpokládáme, že další služby se budou přidávat,“ uvedl Novák.

Podle něj by mělo být vydání nového občanského průkazu zdarma. „Kdo bude mít zájem, bude mít možnost si o občanský průkaz s elektronickými funkcemi zažádat, ale jinak se budou nahrazovat průběžně,“ uvedl. Ministerstvo také nabídne možnost elektronické funkce v občanském průkazu zablokovat a používat ho pouze jako běžný doklad.

Vláda na konci března projednala a podpořila návrh zákona o službách, který má vytvořit důvěru pro elektronické transakce. Normu nyní posoudí parlament. Zákon souvisí s nařízením Evropské unie, které je známé pod zkratkou eIDAS.

V něm jde o to, aby úřady v každé členské zemi byly schopny si elektronicky ověřit identitu jakéhokoliv občana Evropské unie a umožnit mu na dálku vyřizovat úřední věci. Pokud by evropská směrnice nebyla převedena do českého právního řádu, tak by hrozilo, že Česko nesplní povinnosti vůči právu EU a mohlo by skončit u soudu.

 

venxa ( 4. dubna 2016 22:01 )

Tomiku, v normalnich zemich zadne obcanky neexistuji. Jediny doklad je ridicsky prukaz ale jen kdyz ridis motorove vozidlo.

djaba ( 4. dubna 2016 20:35 )

Geniální by bylo , kdyby tato občanka obsahovala kompletní zdravotní dokumentaci , řidičák ,platební kartu i třeba předplacenou jízdenku .A jak zabránit zneužití ? Čtečky otisků prstů .Pravda , když někomu mafie uřízne prst , asi moc platné nebude ,ale my všichni jistě nebudeme terčem mafiánů .

zednik ( 4. dubna 2016 18:25 )

Ani nechci domyslet, do jakých průserů se dostanou lidé, kteří takový OP ztratí nebo jim bude uktaden. Už teď s tím mají letité problémy a to je to jen kartička....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa