Úřady rozdají občanské průkazy s čipem zadarmo. Platit ale budeme jinde

Autor: ČTK - 
21. 9. 2016
13:35

Občanské průkazy s elektronickým čipem by mohly být nově vydávány zdarma namísto za 500 korun, jak je tomu nyní, rozhodla na svém středečním jednání vláda. Průkazy s čipem by navíc podle novely zákona o občanských průkazech, kterou připravilo ministerstvo vnitra, měly být zavedeny plošně. O schválení předpisu informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu. Aktuálně mohou občané buď zaplatit 500 korun za průkaz s čipem, nebo si ho pořídit zdarma bez čipu. „Občanky s kontaktním čipem budou nově vydávány bez správního poplatku,“ uvedl Sobotka na sociální síti.

Průkaz s čipem by měl být podle představ ministerstva vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měl být i prostředkem pro elektronickou identifikaci. Zákonem se nyní bude zabývat parlament a poté případně prezident. Podklady pro vládu předpokládají, že by mohl platit od 1. ledna 2018.

Každý čip občanského průkazu bude mít takzvaný autentizační certifikát, který bude sloužit ke vzdálené identifikaci občana vůči portálům veřejné správy. Ověřování totožnosti by mělo být jednodušší a šlo by provést nejen na úřadě, ale i na dálku. Lidé by také mohli dokumenty podávat přímo z domova a nemuseli by na úřad. Dalším z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis.

Stamilionové náklady

Vnitro odhaduje, že by náklady v prvním roce plošného zavádění občanských průkazů neměly přesáhnout 250 milionů korun. V dalších letech by to mělo vyjít na 140 milionů. Peníze půjdou na úpravu systému, který pomáhá s doklady se speciálními prvky. Zvýší se také náklady na vydání jednoho občanského průkazu, a to zhruba o 65 korun. Do úpravy systémů budou muset investovat i ostatní ministerstva. V souhrnu by mohlo jít o 100 milionů korun.

Právnička Jana Sosna z advokátní kanceláře Taylor Wessing řekla, že na občanské průkazy s elektronickým čipem bude možné nahrát elektronický podpis, a to zdarma. „To ale nic nemění na tom, že pořízení elektronického podpisu a odpovídajícího certifikátu bude i nadále zpoplatněno, přičemž poplatky jsou závislé na daném poskytovateli. Vzhledem k tomu, že certifikáty se vydávají s platností jeden rok, je třeba počítat s poplatky za obnovení certifikátu," uvedla na dotaz ohledně změn v poplatcích.

V Česku bylo na konci listopadu 2015 přes 3300 občanských průkazů s čipem. Bez čipu bylo loni vydáno přes 1,7 milionu občanských průkazů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

joudajoudovy ( 22. září 2016 09:39 )

pokud cipak bude pridelen na delku 10.let, kdo bude resit poskozeny cip? bohuzel neni znamo, zda MV zridi nove pracoviste zabyvajici se reklamacemi a servisem a zda se bude postupovat dle reklanacniho radu, tj. zaruka dva roky a v dobe pozarucni si drzitel zaplati vymenu ze sve kapsy. budou seniori a lide s ruznymi stupni retardace proskoleni na detekovani i odstraneni zavady, aby zjistili, zda jde o poskozeni s nutnou vymenou nebo cip staci ocistit? zrejme chovanec uvazuje ekonomicky. vydej zdarma a vysoke zisky za vymenu. koko***in jiz mame dost. neletajici letadla, padajici padaky, vytunene pandury, dalnice i OC koncici v polich, atd. nebude levnejsi a bezpecnejsi, kdyz kazdy obcan dostne retez s delkou vybehu do 100m od domu? letita praxe jiz existuje a vzdy se osvedcila. pes na dvore, pes ve vesmiru, pes na pokusy (leky, vakciny, kosmetika).

rentierskej ( 21. září 2016 16:20 )

"...Aktuálně mohou občané buď zaplatit 500 korun za průkaz s čipem, nebo si ho pořídit zdarma bez čipu..." takže: buď si stejný op koupíte, nebo naproato stejný dostanete zdarma?! tak KDO by ho kupoval, SR/AL/BOTKO?! a pak: nejlepší op je doma v šuplíku, tam se bude dobře ležet i čipu!

gabreta ( 21. září 2016 15:13 )

Jo jo. Průkazy s čipem, se nejlíp hodí na sledování pohybu majitele. Proto zdarma!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa