Podvodníci ostrouhají? Ztracenou občanku bude možné blokovat on-line

Autor: Tomáš Polák - 
19. 8. 2016
06:16

Také jste se ptali, k čemu musíte zadávat 4 až 10 místný číselný kód při převzetí občanky? Do teď neměl prakticky žádné využití. To by se ale mělo změnit. Ministerstvo vnitra připravuje možnost dálkově zneplatnit občanský průkaz z důvodu ztráty či odcizení právě za pomoci zadání bezpečnostního osobního kódu. Tento návrh se objevuje v novele zákona o občanských průkazech.

„Materiál v červnu prošel vnitřním připomínkovým řízením a v nejbližší době by měla být novela projednána v mezirezortním připomínkovém řízení,“ řekla pro Blesk.cz Klára Pěknicová z oddělení komunikace Ministerstva vnitra. Kód, který měl zatím spíše jen symbolický význam, tak konečně najde svoje využití.

Lidé ho musí zadávat při vyzvedávání nového občanského průkazu od 1. 1. 2012. Když odmítnou, doklad nedostanou. Zákon o občanských průkazech stanovuje výjimky, za kterých se ale nemusí tento postup dodržet. „Výjimka se vztahuje na občany mladší 15 let, občany, jejichž svéprávnost byla omezena natolik, že nejsou způsobilí požádat o vydání občanského průkazu, nebo občany, kterým brání těžko překonatelná překážka,“ uvedla Pěknicová.

Smyslem zavedení bezpečnostního osobního kódu bylo podle ministerstva především zvýšit bezpečnost nakládání s doklady a předejít případnému páchání trestné činnosti a jiným nezákonným činnostem s odcizenými nebo ztracenými občanskými průkazy. Přesto měl dosud využití pouze při změně trvalého pobytu. V takových chvílích občan předložil svůj dosavadní doklad, zvolil bezpečnostní kód a úředníkům se načetly do informačního systému jeho údaje.

Zablokovat občanku půjde na dálku

„Ohledně využití ministerstvo vnitra aktuálně připravuje možnost dálkově zneplatnit občanský průkaz z důvodu ztráty či odcizení právě za pomoci zadání bezpečnostního osobního kódu,“ upozornila Pěknicová. Pro toto ohlášení se předpokládá komunikace se základním registrem obyvatel, kdy by občan musel zadat své osobní údaje: jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a právě již zmiňovaný bezpečnostní osobní kód.

„Po úspěšném ztotožnění by byl občanský průkaz zneplatněn, o čemž by občan dostal vyrozumění do své e-mailové pošty, kterou uvedl spolu s osobními údaji na elektronickém formuláři. Nemusel by tak osobně navštívit úřad a věc by se tak zásadně zrychlila,“ dodala Pěknicová. Nejdříve příští rok se tak českým občanům zrychlí komunikace s úřady.Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa