Chovanec přispěje na „domobrany“: Obce mohou přijmout lidové ochránce

Autor: val - 
26. 1. 2016
19:43

Až do konce ledna si mohou obce zažádat o dotace na „bezpečnostní dobrovolníky“, kteří mají ve městech bez nároku na honorář pomáhat například s hlídáním přechodů nebo hlášením různých nezákonností. V krajních případech budou smět také zadržet pachatele trestného činu. Ministerstvo vnitra, které pod vedením Milana Chovance (ČSSD) dotační program pořádá, odmítá, že by se jednalo o reakci na příliv imigrantů do Evropy. 

Podávat žádosti o dotace je možné do konce ledna, vnitro na program vyčlenilo milion korun. Podle mluvčí ministerstva Kláry Pěknicové je cílem „podpora dobrovolnické činnosti obyvatel obcí“ a jejich širší zapojení do zabezpečování veřejného pořádku.  

Po tzv. domobraně volají některé extremistické skupiny v souvislosti s přílivem uprchlíků. Podle vnitra to s tím ale nemá co dělat, neboť tito dobrovolníci někde fungují už od loňského roku. „Dotační program Bezpečnostní dobrovolník byl poprvé vyhlášen v roce 2014 (s přidělením dotací na kalendářní rok 2015) a s přílivem imigrantů do Evropy nijak nesouvisí,“ reagovala mluvčí pro Blesk.cz. Na dotační program upozornil jako první web Česká justice. 

Přechody i zadržování pachatelů

Dobrovolníci nedostanou pravomoci úředníka nebo veřejných orgánů, měli by pomáhat spíše s banálnějšími záležitostmi jako s hlídáním přechodů, obchůzkami v chatových oblastech nebo s asistencí při organizování dopravy v době festivalů. V popisu práce mohou mít také nahlašování protiprávního jednání, oznamování černých skládek a autovraků či poškozeného veřejného zařízení.

V určitých případech budou smět také zadržet pachatele trestného činu – pokud to bude přímo v místě trestného činu nebo bezprostředně po jeho spáchání, případně pokud to bude nutné k zjištění totožnosti pachatele, zabránění mu v útěku nebo kvůli zajištění důkazů. V krajní nouzi mohou také zabránit trestné činnosti, přestupku, vzniku škody nebo újmě na zdraví.  

Naopak nebudou smět vykonávat osobní prohlídku lidí, chtít po nich jejich totožnost, případně vysvětlení, a nebudou je moci vykázat z místa nebo jim naopak přikázat, aby setrvaly.

Dotační program vypsalo ministerstvo vnitra Milana Chovance (ČSSD)Dotační program vypsalo ministerstvo vnitra Milana Chovance (ČSSD) | Ladislav Křivan
Bezpečnostním dobrovolníkem se může stát každý svéprávný člověk starší 18 let, který je bez zápisu v trestním rejstříku. Nemá nárok na honorář a dobrovolničí ve svém volném čase. Obce ale mohou takovým lidem v rámci dotace od vnitra platit pojistné, školení, pracovní pomůcky nebo oděvy.

Z rejstříku dotací vyplývá, že v loňském roce obdrželo podobnou dotaci sedm subjektů. Kromě Prahy a jejích jednotlivých částí šly peníze také do čtyř menších obcí – Českého Těšína, Vratislavic nad Nisou, Dobroslavic a Strakonic. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 26. ledna 2016 20:31 )

Jó, LM to byla elita udavačů..

flesch2z ( 26. ledna 2016 20:25 )

 Máme málo lidí na pracáku? Tak jim zaplaťte a pořádně, šlapání ulic bolí, alespoň se uplatní.

flesch2z ( 26. ledna 2016 20:20 )

Chovanec chce aby lidé zadarmo dělali ve městech pořádek, přičemž se Sobotkou posílá do Íránu za 476 milionů korun zbraně a munici, co si myslí, že jsme republika dementů? A komu jsou určeny dotace, když to lidé mají dělat zadarmo, pro ty co je zaregistrují a sami ho*no s prominutím uhlídají? Dejte mu na*rat, mluví z hladu, nebo radši nedávejte vůbec.

lesnismes ( 26. ledna 2016 20:19 )

Prislusnici pomocne straze verejne bespecnosti. Nejvetsi kreteni bolsevicke vlady a je to tu po letech spet.NA CO SI PLATIME RETARDY POLICAJTY ?

naidka ( 26. ledna 2016 20:11 )

Bydlím v rekreační oblasti, jejíž součástí je i velká chatová osada. Kvůli případným krádežím obec najímá policisty, kteří na koních celou oblast čas od času objedou a žádná domobrana není potřeba.

Zobrazit celou diskusi
Další videa